Zrobotyzowane psy z automatycznymi karabinami są testowane przez siły specjalne Korpusu Piechoty Morskiej USA

Autor: Vlad Cherevko | 09.05.2024, 15:05
Zrobotyzowane psy z automatycznymi karabinami są testowane przez siły specjalne Korpusu Piechoty Morskiej USA

Siły Operacji Specjalnych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (MARSOC) oceniają obecnie nową generację zrobotyzowanych "psów" opracowanych przez Ghost Robotics. Roboty te mogą być wyposażone w systemy uzbrojenia firmy Onyx Industries.

Co wiadomo

MARSOC testuje czteronożne bezzałogowe pojazdy naziemne (Q-UGV) firmy Ghost Robotics pod kątem różnych misji, w tym zwiadu i nadzoru. Jednak największe zainteresowanie może budzić możliwość uzbrojenia ich w broń do zdalnej interakcji.

Systemy uzbrojenia oparte są na zdalnym systemie uzbrojenia SENTRY firmy Onyx, który wyposażony jest w cyfrowy system obrazowania z obsługą sztucznej inteligencji, który może automatycznie wykrywać i śledzić ludzi, drony lub pojazdy, zgłaszając potencjalne cele zdalnemu operatorowi, który może znajdować się w dowolnym miejscu na świecie.

System wspiera ludzką kontrolę w cyklu decyzyjnym i nie może samodzielnie podjąć decyzji o odpaleniu. MARSOC ma obecnie dwa uzbrojone Q-UGV w trakcie testów, co potwierdził personel Onyx Industries.

MARSOC wyjaśnia, że uzbrojone psy-roboty są tylko jednym z wielu przypadków użycia, które oceniają. Zespół podkreśla, że jest świadomy i przestrzega wszystkich zasad Departamentu Obrony dotyczących broni autonomicznej.

Źródło: TWZ