Nowy rekord ukraińskich UAV: zaatakowano jedną z największych rosyjskich rafinerii ropy naftowej, położoną 1500 km od granicy

Autor: Anton Kratiuk | 09.05.2024, 16:01
Nowy rekord ukraińskich UAV: zaatakowano jedną z największych rosyjskich rafinerii ropy naftowej, położoną 1500 km od granicy

Od początku 2024 r. coraz więcej ukraińskich dronów atakuje rafinerie ropy naftowej (rafinerie) w Rosji.

Na początku kwietnia dron zaatakował obiekty przemysłowe na terytorium Tatarstanu, który znajduje się 1200 kilometrów od Ukrainy. Taki zasięg zaskoczył wielu ekspertów wojskowych, ale nawet to, jak się okazało, nie jest granicą możliwości ukraińskich dronów.

Co wiadomo

Dziś w nocy "nieznane drony" przeprowadziły atak na jeden z największych kompleksów naftowych w Rosji.

Nieokreślony model UAV uderzył w krytyczną jednostkę krakingu katalitycznego w zakładzie w Salavat w Baszkirii, który jest własnością Gazpromu.

Niewątpliwie fakt uderzenia w tak ważny zakład produkcyjny jest niezwykle istotny, ale najważniejsza w ataku na Gazprom Neftekhim Salavat jest odległość. Zakład znajduje się 1500 kilometrów od Ukrainy i tak ogromna odległość nie była przeszkodą w udanej operacji.

Dla tych, którzy nie wiedzą

Rafineria Salavat to największy kompleks petrochemiczny w Rosji i jeden z liderów Gazpromu w rafinacji ropy naftowej, petrochemii i produkcji nawozów.

W skład kompleksu wchodzą rafinerie ropy naftowej, zakłady chemiczne gazu i fabryka monomerów, która wytwarza ponad 150 produktów, w tym benzynę silnikową, ropę i olej napędowy, olej opałowy, bitum, amoniak, siarkę, różne rodzaje polietylenu i inne.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej