Microsoft przegrał sprawę sądową i musi teraz zapłacić 242 miliony dolarów odszkodowania

Autor: Vlad Cherevko | 13.05.2024, 22:43
Microsoft przegrał sprawę sądową i musi teraz zapłacić 242 miliony dolarów odszkodowania

10 maja 2024 r. Microsoft poniósł porażkę w procesie sądowym. Federalna ława przysięgłych w Delaware w USA orzekła, że Microsoft naruszył patent należący do IPA Technologies. W rezultacie gigant technologiczny jest zobowiązany do zapłaty odszkodowania w wysokości 242 milionów dolarów.

Co wiadomo

Spór dotyczył oprogramowania asystenta głosowego Cortana, które zdaniem ławy przysięgłych naruszyło prawa IPA do oprogramowania do komunikacji komputerowej. Pierwotny pozew został złożony przez IPA Technologies w 2018 roku. Microsoft argumentował, że nie naruszył patentu, a sam patent był nieważny.

IPA Technologies jest spółką zależną Wi-LAN Licensing Company, która jest współwłasnością kanadyjskiej firmy technologicznej Quarterhill i dwóch firm inwestycyjnych. Sporny patent został pierwotnie nabyty przez IPA od Siri, firmy należącej do SRI International. Apple nabyło Siri i jej technologię w 2010 roku i zastosowało ją w swoim asystencie głosowym Siri.

W odpowiedzi na orzeczenie sądu, rzecznik Microsoftu powiedział, że firma nie naruszyła patentów IPA i że decyzja zostanie zaskarżona. Przedstawiciele IPA i Wi-LAN nie odnieśli się jeszcze do wyroku. Jeśli apelacja nie zostanie rozpatrzona pozytywnie, firma może być zmuszona do zapłaty 242 milionów dolarów na rzecz IPA Technologies. Eksperci zauważają również, że IPA Technologies może również złożyć odwołanie wzajemne, jeśli apelacja Microsoftu zostanie uwzględniona.

Źródło: IT Home