Z pomocą Chin: Nigeria kupuje 20 pojazdów opancerzonych Mengshi od lokalnego producenta

Autor: Mykhailo Stoliar | 14.05.2024, 11:34
Z pomocą Chin: Nigeria kupuje 20 pojazdów opancerzonych Mengshi od lokalnego producenta

Nigeryjska armia otrzymała 20 nowych lekkich pojazdów opancerzonych Mengshi od lokalnego producenta, który wytwarza je z chińskich zestawów pojazdów.

Co wiemy

Ceremonia przekazania odbyła się podczas 24. tygodnia szkolenia bojowego w koszarach Abalti w Lagos. W wydarzeniu wzięli udział urzędnicy, w tym przedstawiciel ministra obrony i stały sekretarz ministerstwa, co podkreśliło znaczenie tego wydarzenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Sprzęt jest produkowany przez wykonawcę obronnego Equipment Protective Applications International (Epail). Firma jest również zobowiązana do szkolenia kierowców i świadczenia usług posprzedażowych, takich jak konserwacja i naprawy.

Nigeria lokalizuje produkcję w ramach programu mającego na celu zmniejszenie zależności od zagranicznych firm zbrojeniowych. Nigeria stara się zwiększyć gotowość operacyjną armii dzięki lokalnie produkowanym technologiom.

Dla tych, którzy nie wiedzą

Dong Feng CSK-131 Mengshi to lekki pojazd opancerzony opracowany przez chińską firmę Dong Feng. Model ma zmodernizowane podwozie, nowy silnik i zaawansowaną elektronikę. Zainstalowano w nim najnowsze pokładowe systemy komputerowe z cyfrowym oprogramowaniem mapującym oraz system komunikacji satelitarnej i pozycjonowania Beidou.

Źródło: ArmyRecognition