Główny naukowiec OpenAI Ilya Sutskever opuszcza firmę

Autor: Vlad Cherevko | 15.05.2024, 11:14
Główny naukowiec OpenAI Ilya Sutskever opuszcza firmę

We wtorek wieczorem, 14 maja, główny naukowiec OpenAI, Ilya Sutskever, ogłosił swoją rezygnację z pracy w firmie. Nastąpiło to sześć miesięcy po tym, jak uczestniczył w zamachu stanu, który tymczasowo usunął dyrektora generalnego OpenAI Sama Altmana. Jan Leike, członek zespołu ds. bezpieczeństwa sztucznej inteligencji Sutzkevera, również odchodzi wraz z nim.

Co wiadomo

Sutzkever był związany z firmą od momentu jej założenia w 2015 roku i był powszechnie uznawany za jednego z kluczowych inżynierów stojących za niektórymi z największych przełomów technicznych OpenAI. Jako były członek zarządu OpenAI odegrał kluczową rolę w zwolnieniu Sama Altmana ze stanowiska dyrektora generalnego w szokującym zwolnieniu w listopadzie ubiegłego roku.

Kilka dni później Sutzkever żałował swojego zaangażowania w zwolnienie Altmana i podpisał list otwarty wraz z 700 pracownikami OpenAI, domagając się przywrócenia Altmana, co następnie uczynił. Jednak epizod ten na krótko zagroził przyszłości firmy, pozostawiając blizny wśród niektórych pracowników OpenAI.

Sutzkever stwierdził, że ma przed sobą projekt, który jest dla niego bardzo "znaczący". Obecnie nie jest jasne, co to za projekt. Jan Leike, inny dyrektor OpenAI, który współpracował z Sutzkeverem nad zabezpieczeniem przyszłości sztucznej inteligencji, również zrezygnował we wtorek.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy status Sutzkevera w OpenAI pozostawał niejasny. Kiedy Altman wrócił do firmy pod koniec listopada 2023 roku, powiedział, że ma nadzieję na kontynuowanie współpracy i omówił, w jaki sposób Sutzkever mógłby kontynuować swoją pracę w OpenAI. Od tego czasu Altman odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące statusu Sutzkevera w firmie w kilku wywiadach.

Sutzkever był jedynym członkiem OpenAI pozostającym w zawieszeniu - ani zwolnionym, ani przeniesionym. Jest to pierwszy tweet Sutzkevera od pięciu miesięcy, a główny naukowiec OpenAI był nieobecny na głównych wydarzeniach, takich jak Sora i GPT-4 Omni w tym tygodniu.

Jakub Pachocki, starszy badacz w zespole Sutzkevera, przejmie stanowisko głównego naukowca OpenAI w najbliższej przyszłości.

Źródło: @ilyasut