Google Play Protect będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję do ostrzegania użytkowników o niewłaściwym zachowaniu aplikacji

Autor: Vlad Cherevko | 16.05.2024, 12:26
Google Play Protect będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję do ostrzegania użytkowników o niewłaściwym zachowaniu aplikacji

Google Play Protect wprowadza nową funkcję wykrywania zagrożeń na żywo, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizowania wykorzystania wrażliwych uprawnień i interakcji z innymi aplikacjami i usługami.

Co wiadomo

Funkcja Live Threat Detection będzie dostępna na urządzeniach kilku producentów posiadających Usługi Google Play, a jej uruchomienie planowane jest jeszcze w tym roku. Większość użytkowników Androida korzysta ze swoich telefonów z Usługami Google Play, które dają im dostęp do aplikacji Google, takich jak Sklep Google Play i powiązane usługi Google Play Protect.

Kluczowa aktualizacja AI do Play Protect została ogłoszona na Google I/O 2024 w celu poprawy wykrywania oszustw i nadużyć przez podejrzane aplikacje. Google Play Live Threat Detection to nowa funkcja, która wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji w celu poprawy bezpieczeństwa urządzeń.

Powiadomienie o podejrzanym zachowaniu aplikacji

W przypadku wykrycia podejrzanego zachowania aplikacji, Google Play Protect może wysłać aplikację do Google w celu dalszej weryfikacji. System może ostrzec użytkowników lub wyłączyć aplikację, jeśli złośliwe zachowanie zostanie potwierdzone. Wcześniej Google polegało wyłącznie na metodach opartych na chmurze do skanowania aplikacji, które zachowywały się podejrzanie. Jednak niektóre aplikacje wykazywały inne zachowanie, gdy działały na urządzeniu w rzeczywistych warunkach niż w przypadku wykrywania w chmurze lub w innych bardziej ograniczonych środowiskach. Ta zmiana ma na celu takie scenariusze, ponieważ model sztucznej inteligencji na urządzeniu będzie obserwował rzeczywistą wydajność aplikacji na urządzeniu.

Google twierdzi, że podejrzane zachowania będą wykrywane na urządzeniu przy jednoczesnym zachowaniu prywatności dzięki Private Compute Core. Jeszcze w tym roku nowa funkcja Live Threat Detection zostanie wprowadzona na urządzenia od OPPO, HONOR, Lenovo, OnePlus, Nothing, Transsion, Sharp i innych producentów, a także na urządzenia Google Pixel.

Źródło: Android Authority