Android wkrótce będzie w stanie stwierdzić, czy telefon został skradziony

Autor: Vlad Cherevko | 16.05.2024, 13:10
Android wkrótce będzie w stanie stwierdzić, czy telefon został skradziony

W nowej wersji systemu operacyjnego Android 15 twórcy wprowadzili sztuczną inteligencję do wykrywania kradzieży. Funkcja ta pozwala urządzeniu wykrywać nietypowe lub podejrzane działania, które mogą wskazywać na próbę kradzieży. Po wykryciu takich działań system automatycznie blokuje urządzenie, zapobiegając nieautoryzowanemu dostępowi.

Co już wiadomo

Google ogłosił szereg nowych funkcji bezpieczeństwa w drugiej wersji beta Androida 15. Jedną z kluczowych funkcji jest "Blokada wykrywania kradzieży", która może wykryć moment wyrwania telefonu z rąk. Ta i inne funkcje będą dostępne nie tylko w Androidzie 15, ale także na urządzeniach ze starszymi wersjami systemu operacyjnego, rozszerzając ich dostępność dla większej liczby użytkowników.

Android wykorzystuje sztuczną inteligencję do blokowania urządzenia, jeśli telefon wykryje działanie, które może wskazywać na kradzież

"Blokada wykrywania kradzieży" działa poprzez rozpoznawanie nietypowych ruchów, które mogą wskazywać, że telefon został wyrwany z rąk lub ze stołu. Aby uniemożliwić intruzowi dostęp do informacji na urządzeniu, ekran jest automatycznie blokowany. System szuka również innych sygnałów wskazujących na brak skrupułów i może zablokować ekran, aby go chronić, jeśli ktoś spróbuje go odłączyć, aby uniemożliwić zdalny dostęp.

Google wprowadziło również nowy sposób zdalnego blokowania ekranu smartfona, jeśli wpadnie on w niepowołane ręce. Odwiedzając stronę android.com/lock, użytkownicy będą mogli wprowadzić swój numer telefonu i odpowiedzieć na pytania bezpieczeństwa, aby zablokować swoje urządzenie. Może to być przydatne narzędzie, jeśli masz dostęp tylko do telefonu znajomego lub krewnego. Wszystkie te funkcje będą dostępne jeszcze w tym roku za pośrednictwem aktualizacji Usług Google Play dla telefonów z systemem Android 10 lub nowszym.

Funkcja Remote Lock umożliwia szybkie i zdalne zablokowanie ekranu urządzenia

Android 15 wprowadza również nowe funkcje bezpieczeństwa, w tym przestrzenie prywatne, które umożliwiają umieszczanie aplikacji i informacji w oddzielnym ukrytym obszarze telefonu, który można zablokować unikalnym kodem PIN. Google dodaje również zabezpieczenia na wypadek konieczności ponownego uruchomienia telefonu, wymagając podania danych uwierzytelniających właściciela przy następnej konfiguracji.

Źródło: Google