Pentagon: ukraińskie ataki dronów doprowadziły do 14-procentowego spadku produkcji w rosyjskich rafineriach i znacznego wzrostu kosztów paliwa w kraju

Autor: Anton Kratiuk | 18.05.2024, 22:57
Pentagon: ukraińskie ataki dronów doprowadziły do 14-procentowego spadku produkcji w rosyjskich rafineriach i znacznego wzrostu kosztów paliwa w kraju

Od początku 2024 r. ukraińskie służby specjalne rozpoczęły kampanię mającą na celu wyłączenie krytycznych obiektów w rosyjskich rafineriach ropy naftowej.

Obiekty te generują znaczną część dochodów kraju agresora, dostarczają ludności paliwo i umożliwiają wojnę inwazyjną na Ukrainie.

Ataki na rafinerie i magazyny ropy stały się już powszechne, ukraińskie drony latają coraz dalej w głąb Rosji, a ostatnio ustanowiły nawet rekord, uderzając w krytyczną jednostkę krakingu katalitycznego w rafinerii w mieście Salavat (Baszkiria), 1500 kilometrów od granicy z Ukrainą.

Co wiadomo

Pentagon opublikował raport dla Kongresu USA wskazujący, że ukraińskie ataki dronów doprowadziły do 14% spadku produkcji w rosyjskich kompleksach rafineryjnych.

Konsekwencją był 20-30% wzrost krajowych cen paliw i sześciomiesięczny zakaz eksportu benzyny. Ponadto, kraj pompujący benzynę jest zmuszony eksportować produkty naftowe z Kazachstanu i Białorusi, co było niewyobrażalne jeszcze sześć miesięcy temu.

Wiele z dwudziestu rafinerii uszkodzonych przez ukraińskie drony produkowało między innymi olej napędowy i olej opałowy, które są wykorzystywane bezpośrednio w sprzęcie wojskowym. Niestety, Pentagon nie odnotował jeszcze żadnych krytycznych uszkodzeń rosyjskiego sprzętu wojskowego, ale ukraińskie drony uderzają coraz celniej i dalej, a ataki stają się coraz bardziej zmasowane.

Warto zauważyć, że celem ukraińskich ataków są nie tylko magazyny paliwa, ale unikalny sprzęt, który jest produkowany tylko przez kilka firm na świecie i którego sprzedaż jest pod ścisłą kontrolą i surowymi sankcjami, a ani Rosja, ani jej sojusznicy nie mogą samodzielnie wymienić uszkodzonego sprzętu.

Ponadto malejące zdolności rafineryjne Rosji prowadzą do większej ilości ropy naftowej, co z kolei prowadzi do niższych światowych cen czarnego złota, co również uderza w zdolność kraju terrorystycznego do wzbogacenia się.

Źródło: Pentagon

UAV