Niemiecki Rheinmetall otwiera fabrykę w Rumunii, aby pomóc Ukrainie

Autor: Mykhailo Stoliar | 21.05.2024, 09:15
Niemiecki Rheinmetall otwiera fabrykę w Rumunii, aby pomóc Ukrainie

W rumuńskim mieście Medias niemiecki koncern Rheinmetall otworzył nową fabrykę obronną, która stanie się ważnym elementem nie tylko dla rumuńskich możliwości, ale także dla zaspokojenia potrzeb Ukrainy w zakresie sprzętu wojskowego.

Co wiemy

W dniu 1 lutego tego roku Rheinmetall nabył 72,5% kontrolnego pakietu akcji rumuńskiego producenta samochodów Automecanica SRL. Od tego czasu zakład działa w Rumunii pod nazwą Rheinmetall Automecanica SRL. Wcześniej Automecanica Medias produkowała pojazdy specjalne, modyfikacje ciężarówek i przyczepy na rynek cywilny i wojskowy.

Prognozy dotyczące sprzedaży i potencjału rozwojowego zakładu są bardzo optymistyczne. Oczekuje się, że roczna sprzedaż osiągnie około 300 milionów euro. Wzrost ten stwarza nowe możliwości nie tylko dla firmy, ale także dla całego regionu.

Jednak nie tylko wyniki ekonomiczne sprawiają, że zakład jest ważny. Jego otwarcie pomoże wzmocnić infrastrukturę obronną NATO i zwiększyć wydajność łańcuchów dostaw na wschodniej flance sojuszu. Krok ten jest ważny w kontekście obecnej sytuacji bezpieczeństwa i potrzeby wsparcia ze strony partnerów.

Ponadto zakład będzie nie tylko produkował sprzęt na rynek krajowy, ale także opracowywał i wytwarzał produkty spełniające potrzeby ukraińskiej armii.

"Zakład w Mediash ma odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu gotowości operacyjnej pojazdów bojowych produkcji zachodniej na Ukrainie", powiedział koncern.

Źródło: Rheinmetall