Lenovo prezentuje dwa laptopy oparte na procesorze ARM Snapdragon X Elite z obsługą Copilot+

Autor: Technosław Bergamot | 21.05.2024, 10:50
Lenovo prezentuje dwa laptopy oparte na procesorze ARM Snapdragon X Elite z obsługą Copilot+

Lenovo zaprezentowało dwa laptopy nowej generacji: Yoga Slim 7x oraz ThinkPad T14s Gen 6. Wyposażono je w procesory Qualcomm Snapdragon X Elite oparte na architekturze ARM oraz obsługę generatywnej sztucznej inteligencji Mircosoft Copilot+ wbudowanej w specjalną wersję systemu Windows 11. Lenovo Yoga Slim 7x jest pozycjonowany jako laptop dla osób wykonujących kreatywne zawody, a Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 jest przeznaczony dla pracowników na rynku korporacyjnym.

Procesor Qualcomm Snapdragon X Elite

Procesor Qualcomm Snapdragon X Elite posiada 12-rdzeniową jednostkę centralną Oryon, procesor graficzny Adreno i procesor neuronowy Hexagon. Zapewnia wydajność do 45 bilionów operacji na sekundę (TOPS). Snapdragon X Elite jest oparty na architekturze ARM, która zapewnia wysoką wydajność i długi czas pracy na baterii (tradycyjnie nazywany efektywnością energetyczną). Najnowsze ulepszenia Microsoft i Copilot+ pozwalają użytkownikom laptopów z systemem Windows i procesorami ARM korzystać z Large Language Model (LLM) nawet bez połączenia z Internetem.

Mircosoft Copilot+.

Copilot+ to zaawansowany asystent AI zaprojektowany w celu poprawy wydajności twórców oprogramowania. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do dostarczania rekomendacji i autouzupełniania kodu, co pomaga zmniejszyć liczbę błędów i przyspieszyć proces rozwoju. Copilot+ integruje się z popularnymi środowiskami programistycznymi i obsługuje różne języki programowania. Narzędzie może generować fragmenty kodu, sugerować poprawki błędów, a nawet pomagać w tworzeniu dokumentacji. Nowa wersja Copilot+ zapewnia generatywną sztuczną inteligencję opartą na dużym modelu językowym, który pomaga użytkownikom w codziennych zadaniach. Jest to kolejny poziom technologii po pojawieniu się komputerów i Internetu.

Zalety Lenovo Slim 7x

Lenovo Yoga Slim 7x pozwala twórcom spędzać mniej czasu na edycji lub renderowaniu obrazów. Procesor neuronowy Hexagon zapewnia wbudowany dostęp do takich funkcji, jak tworzenie obrazów z opisów tekstowych, zaawansowana edycja zdjęć i wideo, tworzenie tekstu i podpowiedzi. Dodatkowe funkcje obejmują ulepszoną jakość aparatu i połączeń wideo, dźwięk o wysokiej rozdzielczości, strumieniowanie 4K, szybszą łączność z Internetem i zwiększone bezpieczeństwo poufnych informacji. Urządzenie jest niezwykle energooszczędne, zapewniając do kilku dni pracy na baterii. Lenovo AI Core jest sparowany z procesorem Snapdragon X Elite, dynamicznie dostosowując moc i wydajność w zależności od wykonywanego zadania. Oznacza to dostęp do potężnych funkcji AI w smukłym, przenośnym urządzeniu.

Przy wadze zaledwie 1,28 kg i grubości 12,9 mm, Lenovo Yoga Slim 7x jest równie przenośny, co potężny. Projekty są wizualizowane na jasnym 14,5-calowym ekranie dotykowym PureSight OLED o proporcjach 16:10, rozdzielczości 3K (3072 x 1920 pikseli), częstotliwości odświeżania 90 Hz i szczytowej jasności 1000 nitów, obsługującym 100% gamy kolorów sRGB i P3, a także technologię TUV Rheinland Low Blue Light. Kamera internetowa FHD (1920 x 1080 pikseli) na podczerwień z interfejsem Mobile Industrial Processor Interface (MIPI) zapewnia wyraźniejszy obraz podczas połączeń wideo i jest wyposażona w cztery mikrofony Voice ID zapewniające najdokładniejszą transmisję połączeń. Dźwięk jest realistycznie czysty dzięki czterogłośnikowemu systemowi dźwiękowemu Lenovo Premium Suite. Klawiatura Premium Suite ma 1,5 mm skoku na każdym klawiszu. Odporna na tłuszcz powłoka Yoga zwiększa komfort pisania, a gładzik o wymiarach 135x80 mm zapewnia większą precyzję w podróży.

Lenovo Yoga Slim 7x ma przyjazną dla środowiska konstrukcję bez plastiku w materiałach opakowaniowych. Urządzenie jest dostarczane w pudełkach wykonanych z papieru z certyfikatem FSC, a bloki amortyzujące są wykonane ze sprasowanej masy papierniczej. Lenovo zapewnia nabywcom urządzenia usługę kompensacji emisji CO2 poprzez zakup kredytów offsetowych w celu wsparcia projektów mających na celu redukcję emisji CO2. Yoga Slim 7x kwalifikuje się również do programu Lenovo Premium Care, który zapewnia spersonalizowane wsparcie sprzętowe i programowe ze strony doświadczonych techników.

Zalety tabletu ThinkPad T14s Gen 6

ThinkPad T14s Gen 6 to pierwszy komercyjny notebook Copilot+ firmy Lenovo, który wyznacza nowy standard wydajności dla notebooków biznesowych z systemem Windows. Zasilane procesorem Snapdragon X Elite i procesorem graficznym Adreno, urządzenie zapewnia potężne możliwości sztucznej inteligencji z 45 TOPS mocy obliczeniowej. Copilot+ optymalizuje przyziemne zadania dzięki generatywnej sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu, a także integracji z Microsoft 365, zapewniając użytkownikom spersonalizowanego asystenta AI.

ThinkPad T14s Gen 6 jest wyposażony w maksymalnie 64 GB pamięci LPDDR5x w smukłej 14-calowej obudowie. Wysokiej jakości kamera na podczerwień FullHD z fizyczną migawką zapewnia wyraźny obraz wideo, a obsługa Wi-Fi 7 i 5G zapewnia łączność i aktualność przez długi czas. Bateria o pojemności 58 Wh zapewnia wiele dni pracy.

Dzięki współpracy Lenovo, Qualcomm i Microsoft, ponad sto aplikacji korporacyjnych jest zoptymalizowanych pod kątem procesora Snapdragon, obejmując zarządzanie urządzeniami, współpracę, produktywność i ochronę danych. ThinkPad T14s Gen 6 pomaga zarządzać ryzykiem dzięki funkcjom bezpieczeństwa ThinkShield, wykrywaniu zagrożeń i bezpiecznemu procesowi uruchamiania opartemu na sztucznej inteligencji, a partnerzy oprogramowania, tacy jak SentinelOne, zapewniają warstwową ochronę przed oprogramowaniem ransomware.

ThinkPad T14s Gen 6 oferuje również usługi konfiguracji i wdrażania oparte na Lenovo TruScale, umożliwiając administratorom IT strategiczne zarządzanie wdrażaniem komputerów PC opartych na sztucznej inteligencji. Usługi te chronią poufne informacje, zapewniając jednocześnie elastyczność i kontrolę niezbędną do zaspokojenia potrzeb biznesowych.

ThinkPad T14s Gen 6 charakteryzuje się eleganckim wzornictwem z wąskimi ramkami i 14-calowym ekranem, a także zrównoważoną produkcją i opakowaniem, w tym papierem z certyfikatem FSC i brakiem plastiku w materiałach opakowaniowych.

Specyfikacje techniczne Yoga Slim 7x i ThinkPad T14s Gen 6

Specyfikacja Lenovo Yoga Slim 7x Lenovo ThinkPad T14s Gen 6
Wymiary i waga (mm, kg) 325 x 225,15 x 12,9, od 1,28 kg 313,6 x 219,4 x 16,9, od 1,24 kg
Wyświetlacz 14,5", 3K, OLED, 90 Hz 14", WUXGA, IPS, 400 nitów
Procesor. Qualcomm Snapdragon X Elite
Grafika Procesor graficzny Qualcomm Adreno
Pamięć. Do 32 GB dwukanałowej pamięci LPDDR5X 8448 MHz Do 64 GB dwukanałowej pamięci LPDDR5X 8533MT/s
Pamięć masowa Do 1 TB PCIe Gen 4 2242 M.2
System operacyjny Windows 11
Bateria 70 W/h 58 W/h
Kamera Kamera internetowa FHD, 4 mikrofony Kamera na podczerwień FHD, 2 mikrofony
Porty 2 X USB Type-C™, 2 X USB-A, HDMI 2.1 1 X USB Type-C, 2 x USB-A, 2 x USB-C (USB4), HDMI 2.1
Dźwięk Dolby Atmos® Audio Dolby Audio, podwójny głośnik
Kompatybilność Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3 Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3
Bezpieczeństwo. Czytnik linii papilarnych, dTPM, PC z bezpiecznym jądrem Czytnik linii papilarnych, dTPM
Kolory. Niebieski (Cosmic Blue) Eclipse Black

Ceny i rozpoczęcie sprzedaży

Lenovo nie ogłosiło jeszcze cen laptopów Yoga Slim 7x i ThinkPad T14s Gen 6 oraz warunków ich dostawy na rynek.