Węgry sugerują, że mogą kupić Gripena-E od Szwecji

Autor: Mykhailo Stoliar | 23.05.2024, 15:45
Węgry sugerują, że mogą kupić Gripena-E od Szwecji

Węgry wyraziły zainteresowanie zakupem najnowszej wersji szwedzkiego myśliwca Saab Gripen - Gripen-E. Negocjacje w sprawie tej umowy między krajami są już w toku

Co wiadomo

Janes poinformował, że Węgry prowadzą rozmowy ze Szwecją w sprawie dodania samolotów Gripen E do swojej obecnej floty Gripen C/D, cytując wysokiego rangą urzędnika Saaba.

Osa Tägström, wiceprezes i zastępca szefa działu aeronautyki w Saabie, ogłosił, że trwają już rozmowy w sprawie sprzedaży najnowszego Gripena E Węgierskim Siłom Powietrznym (HuAF). Ten wschodnioeuropejski kraj posiada już samoloty Gripen C/D.

W 2001 roku Węgry wydzierżawiły od Saaba wariant Gripen C/D, który ostatecznie został przyjęty w 2006 roku. Ponadto, w lutym tego roku, w przeddzień ratyfikacji przez Szwecję członkostwa w NATO, Węgry ogłosiły porozumienie w sprawie zakupu czterech myśliwców Saab JAS Gripen.

Dla tych, którzy nie wiedzą

Szwedzki Gripen-E, produkowany przez Saab, to wielozadaniowy myśliwiec czwartej generacji. Zaprojektowany, aby zastąpić starsze modele Gripen, jest wyposażony w nowoczesne technologie, w tym radar AESA, system walki elektronicznej i zaawansowaną awionikę. Samolot ma zwiększony zasięg, większą ładowność i lepszą manewrowość. Gripen-E jest zdolny do wykonywania szerokiego zakresu misji, od walki powietrznej po ataki naziemne i rozpoznanie. Dzięki modułowej konstrukcji samolot można łatwo zmodernizować, aby spełniał współczesne wymagania i zagrożenia. Jest aktywnie eksportowany i używany przez szwedzkie i inne siły powietrzne.

Źródło: Janes