Ukraińskie samoloty zaczęły używać bomb GBU-39/B SDB odpornych na rosyjskie urządzenia do walki elektronicznej.

Autor: Maksim Panasovskyi | 25.05.2024, 19:05
Ukraińskie samoloty zaczęły używać bomb GBU-39/B SDB odpornych na rosyjskie urządzenia do walki elektronicznej.

Samoloty ukraińskich sił powietrznych są uzbrojone w amerykańskie bomby GBU-39/B SDB. Po raz pierwszy poinformował o tym The Washington Post, a później pojawiły się zdjęcia uzbrojenia.

Co wiadomo

Według agencji informacyjnej Reuters, celność amerykańskiej broni używanej przez ukraińskie siły obronne spadła z powodu skutecznego wykorzystania przez Rosjan wojny elektronicznej. Na tym tle pojawienie się ukraińskich bomb lotniczych GBU-39/B SDB wygląda na bardzo ważne i terminowe wzmocnienie.

Według dziennikarzy The Washington Post, GBU-39/B SDB okazał się bardzo skuteczny i odporny na zagłuszanie. W szczególności mówi się o pomyślnym wykorzystaniu 90% zrzuconych bomb. Należy zauważyć, że dostawy GBU-39/B SDB nie zostały oficjalnie ogłoszone.

Nośnikiem bomb jest radziecki myśliwiec MiG-29. W tym celu jest on wyposażony w standardowy nośnik wiązki BRU-61, który pozwala samolotowi przenosić do ośmiu bomb o małej średnicy, czyli o połowę mniej niż A-10 Thunderbolt II.

GBU-39/B SDB ma 1,8 metra długości i 19 cm szerokości. Bomba o małej średnicy waży 122 kg. Maksymalny zasięg rażenia wynosi 110 kilometrów, ale nie jest pewne, czy radzieckie myśliwce są w stanie osiągnąć ten pułap.

Źródło: The Washington Post