Chińscy naukowcy opracowali baterie wodne, które przechowują dwa razy więcej energii niż baterie litowo-jonowe (fot.)

Autor: Nastya Bobkova | 27.05.2024, 02:38
Chińscy naukowcy opracowali baterie wodne, które przechowują dwa razy więcej energii niż baterie litowo-jonowe (fot.)

Chińscy naukowcy stworzyli nowy typ baterii na bazie wody, która jest bardziej wydajna w magazynowaniu energii niż standardowe baterie litowo-jonowe. Naukowcy twierdzą, że nowe baterie są również bezpieczniejsze.

Co wiemy.

Zespół podzielił się swoimi odkryciami na temat nowego typu baterii w badaniu opublikowanym w Nature Energy pod koniec kwietnia.

Jednym z najważniejszych odkryć jest to, że baterie te mają znacznie większą pojemność energetyczną niż baterie litowo-jonowe. Wynika to z zastosowania nowego zestawu elektrolitu z jonami bromku, co znacznie zwiększyło gęstość energii baterii. Dodanie bromku do roztworu elektrolitu pozwoliło bateriom wodnym przechowywać dwa razy więcej energii, czyniąc je konkurencyjnymi w stosunku do baterii litowo-jonowych.

Naukowcy mają nadzieję, że ten wzrost wydajności pomoże rozszerzyć zastosowanie baterii wodnych, zwłaszcza w kontekście ich bezpieczeństwa. Mogłoby to pomóc w znacznym zmniejszeniu ryzyka związanego ze stosowaniem tradycyjnych baterii litowo-jonowych.

Źródło: BGR