Recenzja monitora MSI PRO MP275 FullHD: świetny wybór za niewielkie pieniądze

Częstotliwość odświeżania 100 Hz zmniejsza zmęczenie oczu podczas długotrwałej pracy

Autor: Anry Sergeev | 27.05.2024, 14:39

Oferta niedrogich monitorów o niewielkiej przekątnej jest ogromna, a wśród nich znajdują się modele o ciekawych cechach, takie jak MSI PRO MP275, który jest dziś recenzowany przez gg. Jest to niedrogi monitor, który nadaje się zarówno do pracy, jak i do gier. Wyposażono go w wysokiej jakości 27-calową matrycę IPS o rozdzielczości FullHD. Ma maksymalne kąty widzenia i dobre odwzorowanie kolorów. Częstotliwość odświeżania wynosi 100 Hz, co nie jest powszechne w tej kategorii cenowej. Jest też wsparcie dla Adaptive Sync i podkręcania panelu, co przyda się miłośnikom gier. A jako mały bonus, MSI PRO MP275 ma wbudowane głośniki stereo. W niedrogich modelach zawsze trzeba na czymś zaoszczędzić. W tym przypadku monitor ma tylko jedno złącze HDMI i analogowe D-Sub. Nie ma DisplayPort. Podstawka ma bardzo prostą konstrukcję i pozwala na regulację tylko kąta nachylenia.

Jedynym konkurentem o podobnej charakterystyce jest Acer EK271EBI. Ma nieco niższą cenę, ale także niższą jasność.

5 powodów, dla których warto kupić monitor MSI PRO MP275:

 • 27-calowa matryca IPS o rozdzielczości FullHD i dobrym odwzorowaniu kolorów;
 • Częstotliwość odświeżania 100 Hz i obsługa Adaptive Sync;
 • filtr niebieskiego światła, technologia anti-flicker;
 • wbudowane głośniki stereo;
 • praktyczny wygląd.

2 powody, dla których nie warto kupować monitora MSI PRO MP275:

 • tylko jedno HDMI, brak DisplayPort;
 • minimalna funkcjonalność podstawki.

Zawartość recenzji MSI PRO MP275:


Zawartość opakowania monitora MSI PRO MP275

Огляд MSI PRO MP275

W opakowaniu z MSI PRO MP275 nie znajdziemy niczego niespodziewanego. To dość typowy zestaw dla niedrogiego monitora. Zdemontowana noga z podstawką, kabel zasilający (zasilacz w obudowie), kabel HDMI, zdejmowany plastikowy uchwyt do zarządzania kablami oraz dokumentacja.


Konstrukcja monitora MSI PRO MP275

Огляд MSI PRO MP275

MSI PRO MP275 ma całkowicie neutralny, biurowy wygląd. Wykonany jest niemal w całości z matowego, czarnego plastiku. Ma standardową dla nowoczesnych modeli konstrukcję bezramkową, czyli ekran znajduje się pod powierzchnią zewnętrznej warstwy ochronnej, a w stanie wyłączonym ramki na górze i po bokach są niewidoczne. W rzeczywistości ramki są naprawdę dość cienkie. Na dole znajduje się pasek o pełnej szerokości z logo MSI.

Огляд MSI PRO MP275

Podstawka jest również plastikowa, bez metalowej podstawy, która zwykle znajduje się w większych modelach dla lepszej stabilności. Podstawka jest niewielka, więc monitor może się nieco chwiać, ale nie spadnie. O wgłębieniach w podstawce porozmawiamy nieco później.

Огляд MSI PRO MP275

Tylny panel ma duże logo MSI, a tuż pod nim znajduje się grubsza część, która rozciąga się na całą szerokość obudowy, w której mieści się cała niezbędna elektronika, w tym zasilacz i wbudowane głośniki. Posiada ona otwory montażowe VESA 100x100 umożliwiające montaż na ścianie lub innej podstawce, albo podłączenie kompaktowego nettopa do monitora. Po prawej stronie monitora znajduje się gniazdo blokady Kensington, a po lewej standardowy joystick do sterowania monitorem.

Огляд MSI PRO MP275

Dzięki stosunkowo kompaktowej podstawce i niewielkiej grubości obudowy, MSI PRO MP275 zajmuje niewiele miejsca. Nie będzie więc problemu ze znalezieniem dla niego miejsca nawet w niewielkim miejscu pracy.

Огляд MSI PRO MP251

Do regulacji monitora służy standardowy, pięciokierunkowy kontroler.

Огляд MSI PRO MP275

Obszar ze złączami znajduje się nieco na prawo od podstawy i jest skierowany w dół. W pobliżu znajdują się etykiety złączy skierowane w stronę użytkownika. Powinno to ułatwić podłączanie bez konieczności odwracania monitora.

Огляд MSI PRO MP275

MSI PRO MP275 to monitor niedrogi, ale starannie wykonany, plastik nie trzeszczy, a wszystkie elementy są idealnie spasowane. Wygląda przyzwoicie i wszechstronnie, a przy tym nie sprawia wrażenia jawnie taniego.


Łatwość obsługi i podłączenia monitora MSI PRO MP275

Огляд MSI PRO MP275

MSI PRO MP275 nie wymaga żadnych narzędzi do montażu. Zarówno stojak, jak i podstawa są mocowane za pomocą prostych klipsów, więc montaż zajmuje zaledwie kilka minut. W podstawie nie ma kanału do zarządzania kablami. Zamiast tego jest wyjmowana plastikowa szekla do uporządkowanego zarządzania kablami.

Огляд MSI PRO MP275

Jest wyposażony w bardzo prosty stojak i podstawę. Jedyną rzeczą, którą można regulować, jest kąt nachylenia, który wynosi od +20° do -5°. A jeśli pochylenie i obrót nie są zbyt ważne, to regulacja wysokości byłaby bardzo przydatna w niektórych przypadkach. MSI ma pokrewny model, PRO MP275P, który ma dokładnie taką samą specyfikację ekranu i funkcjonalność, ale z inną podstawą. Która pozwala na regulację wszystkiego, w tym trybu portretowego. Ale oczywiście jest trochę droższy.

Wróćmy do wgłębienia w podstawce. Jest przeznaczony dla smartfona. Nie jestem pewien, czy będzie to często używane, ale w niektórych przypadkach może być odpowiednie. Na przykład, aby włączyć komunikator na smartfonie, aby nie trzeba było przełączać okien na monitorze.

Огляд MSI PRO MP275

Zestaw wejść wideo jest minimalny. Są tylko: HDMI 1.4b i D-Sub (VGA). Opcje DVI stopniowo zanikają, a analogowy D-Sub ( VGA ) jest czasami nadal używany w zadaniach korporacyjnych. Ale DisplayPort byłby miły. Oprócz wejść wideo, monitor posiada dwa standardowe gniazda audio 3,5 mm dla słuchawek i mikrofonu.

Огляд MSI PRO MP275

Za wszystkie ustawienia monitora odpowiada pięciokierunkowy kontroler. Jest on dość dobrze umiejscowiony i łatwo go znaleźć ręką. Z jakiegoś powodu zdecydowano się na podświetlenie joysticka, choć zazwyczaj nie jest ono widoczne i w żaden sposób nie wpływa na użyteczność.

Огляд MSI PRO MP275

Menu ekranowe widzieliśmy już wielokrotnie w poprzednich recenzjach monitorów MSI. Jest ono logiczne, wygodne i zrozumiałe. Podzielone jest na kilka sekcji. Pierwsza sekcja, Profesjonalna, odpowiada za wybór trybów wideo, konfigurację podkręcania matrycy, wyświetlanie częstotliwości odświeżania, Eye-Q Check (sprawdzanie zmęczenia oczu i prawidłowej pozycji względem ekranu), Screen Assastance (siatka ekranu itp.), rozmiar ekranu i przełącznik Adaptive Sync. Druga sekcja odpowiada za ustawienia obrazu: jasność, kontrast, temperatura barwowa, filtr niebieski, ostrość i Image Enhancement. W trzeciej sekcji można wybrać żądane wejście lub automatyczny wybór. NaviKey pozwala skonfigurować skróty do strzałek joysticka. Ostatnia sekcja zawiera głośność głośników, język interfejsu, przezroczystość menu i resetowanie.

Ponadto dostępna jest aplikacja MSI Display Kit. Zawiera ona ustawienia obrazu i kilka dodatkowych funkcji. Obejmują one ustawienia trybu wielu okien, klawiaturę ekranową, ustawienia szybkości kursora myszy, łączenie z monitorami bezprzewodowymi (jeśli dotyczy) i konfigurację wielu monitorów.


Jakość obrazu monitora MSI PRO MP275

MSI PRO MP275 posiada 27-calową matrycę IPS o rozdzielczości 1920x1080 (FullHD), gęstości pikseli 82 PPI i rozmiarze piksela 0,311 mm. Obecnie standardem stopniowo staje się 2560x1440, ale FullHD na tej przekątnej wygląda przyzwoicie. Owszem, można dostrzec pojedyncze piksele, ale tylko jeśli robi się to celowo. Zastosowano 8-bitową (6 + FRC) matrycę z podświetleniem W-LED. Obiecuje ona maksymalną jasność 300 cd/m², kontrast statyczny 1000:1 i kąty widzenia 178°. Ekran jest w stanie odwzorować 16,7 miliona odcieni. Monitor obsługuje technologię zapobiegania migotaniu Anti-Flicker ( z certyfikatem TUV) i ma funkcję filtrowania Less Blue Light, która powinna zapobiegać zmęczeniu oczu podczas długotrwałej pracy. Ogólnie rzecz biorąc, MSI łączy cały ten zestaw funkcji pod nazwą EyesErgo. Matowa powłoka antyrefleksyjna jest skuteczna i nie powoduje odbić pod żadnym kątem. Efekt kryształu nie jest zbyt wyraźny, można go zobaczyć tylko z bliskiej odległości.

Огляд MSI PRO MP275

Co bardzo nietypowe dla niedrogiego modelu biurowego, maksymalna częstotliwość odświeżania wynosi 100 Hz. Do tego należy dodać wsparcie dla Adaptive Sync, podkręcanie panelu(Response Time) oraz MPRT (Moving Picture Response Time), czyli tak naprawdę odłączanie panelu klatka po klatce w celu uzyskania wyraźniejszych dynamicznych scen. Tak więc MSI PRO MP275 może być używany nie tylko do pracy, ale także do gier.

Огляд MSI PRO MP275

Kąty widzenia są maksymalne. Występuje efekt poświaty, ale jest to dość typowe dla IPS, ciemne obszary stają się nieco bardziej szare pod kątem przy słabym oświetleniu otoczenia. Podświetlenie ma lekką poświatę po bokach, ale jest to zauważalne tylko podczas oglądania ciemnego obrazu przy wyłączonych światłach. Obraz jest przyjemny, kolory wyglądają naturalnie. Pomiary wykazały, że maksymalna jasność monitora w trybie Użytkownika jest nawet nieco wyższa od deklarowanej: 315,302 cd/m². Jasność czarnego pola to 0,331 cd/m², a kontrast statyczny wynosi 953:1, czyli jest dobry. Gamut kolorów jest prawie taki sam jak sRGB. Fabryczna kalibracja jest dość dokładna. Temperatura barwowa wynosi około 7000K (przy referencyjnej 6500K), a błąd odwzorowania barw ΔE ma średnią wartość około 4, co jest bardzo dobrym wskaźnikiem, szczególnie jak na niedrogi model.

W trybie filmowym poziom jasności jest zablokowany, wynosi 225,312 cd/m², jasność czarnego pola to 0,192 cd/m², a kontrast statyczny to 1174:1. Gama kolorów i reprodukcja barw są zbliżone do trybu Użytkownika. Wartości gamma są jednak nieco zawyżone w stosunku do wartości referencyjnej, co skutkuje nieco bardziej nasyconym obrazem.

W trybie biurowym maksymalna jasność wynosi 304,54 cd/m², jasność czarnego pola 0,315 cd/m², a kontrast statyczny 967:1. Wskaźniki są zbliżone do trybu Użytkownika.


Jak MSI PRO MP275 sprawdził się w terenie?

Огляд MSI PRO MP275

MSI PRO MP275 to przede wszystkim monitor do zadań roboczych i radzi sobie z nimi doskonale. Dotyczy to nie tylko pracy z dokumentami. Dość wysokiej jakości matryca IPS z gamą kolorów sRGB i dość dokładną kalibracją fabryczną całkiem nieźle nadaje się do pracy z treściami wizualnymi przeznaczonymi do sieci. Jeśli chodzi o możliwości multimedialne, wbudowane głośniki stereo o mocy 2 W są całkiem odpowiednie do oglądania filmów i wideo. Gry również działają bardzo dobrze dzięki częstotliwości odświeżania 100 Hz i obsłudze Adaptive Sync. To jednak nie wystarczy do uzyskania wyraźnego, dynamicznego obrazu, ważny jest również czas reakcji pikseli. W trybie standardowym mogą występować zauważalne rozmycia w dynamicznych scenach. Aktywacja podkręcania matrycy (Response Time) poprawia sytuację i gra się naprawdę całkiem komfortowo.

Cztery rzeczy, które trzeba wiedzieć o monitorze MSI PRO MP275:

 • MSI PRO MP275 to niedrogi monitor z 27-calową matrycą IPS o rozdzielczości FullHD.
 • Jego główną przewagą nad konkurencją jest częstotliwość odświeżania na poziomie 100 Hz.
 • Posiada gamę kolorów sRGB i dość dokładną kalibrację fabryczną.
 • Wyposażony we wbudowane głośniki stereo.
Specyfikacja MSI PRO MP275
Przekątna 27"
Typ matrycy IPS
Proporcje obrazu 16:9
Rozdzielczość 1920x1080 (FullHD)
Współczynnik kontrastu 1000:1 (maks.)
Kąty widzenia 178 / 178
Wyświetlane kolory 8 bitów (6 + FRC)
Rozstaw pikseli 0,311x0,311 mm
Czas reakcji piksela 1 ms (MPRT) i 4 ms (GTG)
Jasność 300 cd/m2 (maks.)
Maksymalna częstotliwość odświeżania 100 Hz
Powłoka antyrefleksyjna
Złącza i porty HDMI 1.4b, D-Sub (VGA), audio 3,5 mm, wejście liniowe audio
Uchwyt ścienny VESA 100x100
Wbudowane głośniki 2x2 W
Wymiary (z podstawą) 612,1x456,8x207,2 mm
Waga (z podstawą) 3,84 kg

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: