Recenzja MSI Modern MD271UL: nowoczesny monitor biurowy 4K

Autor: Aleksander Czub | 08.09.2023, 13:06

MSI Modern MD271UL to ciekawy monitor przeznaczony dla użytkowników biznesowych. Przede wszystkim jego główną zaletą jest wysokiej jakości 27-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 3840x2160, doskonałym odwzorowaniu kolorów, wysokiej jasności i dobrej powłoce antyrefleksyjnej. Pozwala to na wykorzystanie go zarówno do zadań biurowych, jak i pracy ze zdjęciami czy filmami. Jest bardzo prosty i łatwy w obsłudze oraz posiada dobry zestaw złączy. Spośród nich warto wyróżnić Type-C z obsługą Power Delivery, dzięki któremu nowoczesny ultrabook można podłączyć bez dodatkowego zasilania. MSI Modern MD271UL wygląda stylowo i minimalistycznie, a przy tym nie zajmuje dużo miejsca na biurku. Jedynym zarzutem wobec monitora jest jego podstawka. Tak, wygląda świetnie, ale nie pozwala na regulację wysokości i obrotu monitora. Tryb portretowy i montaż na ścianie również nie wchodzą w grę.

  • doskonała matryca IPS o rozdzielczości 3840x2160;
  • wiele złączy, w tym Type-C, które obsługuje Power Delivery;
  • redukcja migotania i niebieski filtr;
  • stylowy wygląd;
  • łatwość i wygoda podłączenia i użytkowania.

2 powody, dla których nie warto kupować MSI Modern MD271UL:

  • szukasz większego monitora;
  • bardzo ograniczona funkcjonalność podstawki.

Szybkie przejście:

Co znajduje się w pudełku?

MSI Modern MD271UL dostarczany jest w dużym pudełku w kolorze musztardowym, na którym widnieje nazwa modelu oraz wszystkie podstawowe informacje. Opakowanie zawiera sam monitor, zdejmowaną podstawkę, zasilacz, kabel zasilający, HDMI, plastikowy uchwyt do zarządzania kablami oraz dokumentację.

Jak wygląda MSI Modern MD271UL?

MSI Modern MD271UL jest pozycjonowany jako biurowy model biznesowy i tak też wygląda. Bardzo stylowo i minimalistycznie: cienkie ramki z trzech stron, plastikowa wstawka z logo MSI i oznaczenia przycisków sterujących pod ekranem. Monitor jest niemal w całości wykonany z matowego, ciemnoszarego plastiku z fakturą. Jedynie podstawka jest metalowa.

Podstawka ma prosty prostokątny kształt z zaokrąglonymi rogami i kątem nachylenia 64,4°. Wykonana jest ze srebrnego stopu aluminium. Jest wystarczająco ciężka i szeroka, aby bezpiecznie utrzymać monitor na biurku.

Tył ma opływowy kształt ze zwężeniem na krawędziach monitora. W najcieńszym miejscu monitor ma zaledwie 1,17 cm grubości. Na tylnej pokrywie znajduje się logo MSI, wgłębienie na złącza oraz punkt mocowania podstawki. Do instalacji monitora nie są wymagane żadne śruby, a podstawka jest po prostu mocowana za pomocą odpowiedniego klipsa. Ustawienie monitora zajmuje więc zaledwie kilka minut.

Dzięki niewielkiej głębokości, MSI Modern MD271UL zajmuje minimalną ilość miejsca na biurku.

W przeciwieństwie do zdecydowanej większości nowoczesnych monitorów, do konfiguracji monitora służy pięć przycisków zamiast joysticka. Znajdują się one na dole po prawej stronie monitora.

Wszystkie złącza znajdują się w niewielkim zagłębieniu tuż nad podstawką i są skierowane do tyłu. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne w przypadku konieczności częstego przełączania kabli: nie ma potrzeby przesuwania lub przechylania monitora.

Do nogi przymocowany jest plastikowy wspornik, który służy do zarządzania kablami.

MSI Modern MD271UL wygląda bardzo ładnie i będzie świetnie prezentował się w miejscu pracy.

A co z użytecznością, możliwością regulacji i złączami?

Obok wskaźnika LED znajduje się 5 przycisków do konfiguracji monitora. Menu, przyciski nawigacyjne, potwierdzenie i zasilanie. Joystick byłby wygodniejszy i bardziej intuicyjny, ale to rozwiązanie ma prawo bytu. Do przycisków trzeba się przyzwyczaić: są dość ciasne i monitor lekko się chwieje po ich naciśnięciu.

Liczba złączy jest wystarczająca. Są 2xHDMI 2.0b, 1xType-C (z obsługą DisplayPort), DisplayPort 1.2a, audio 3,5 mm oraz USB Type-C z obsługą transmisji wideo i ładowania 65W. Jest to bardzo wygodne w użyciu z nowoczesnymi ultrabookami. Pojedynczy kabel może być użyty do podłączenia i zasilania, eliminując potrzebę noszenia ze sobą zasilacza do laptopa do biura.

Musieliśmy dokonać pewnych poświęceń w imię minimalizmu. Podstawka nie pozwala na regulację wysokości ani kąta obrotu monitora. Jedynie kąt nachylenia można regulować w zakresie od +20° do -5°. Nie ma również możliwości montażu na ścianie. Może to nie być zbyt wygodne w niektórych miejscach pracy.

Wszystkie złącza umieszczone są pod kątem 90° do tylnej części monitora, a plastikowy uchwyt na podstawie pozwala na uporządkowanie wszystkich kabli podłączonych do monitora.

Menu ekranowe monitora podzielone jest na 5 głównych sekcji. Pierwsza z nich, która z jakiegoś powodu nosi nazwę "Profesjonalne", zawiera największą liczbę funkcji: tryby kolorów, czas reakcji pikseli, częstotliwość odświeżania (choć maksymalna częstotliwość monitora to 60 Hz, można ustawić niższą), timer, Screen Assastance (więcej o tym poniżej), rozmiar ekranu i przełącznik Adaptive Sync. Druga sekcja odpowiada za ustawienia obrazu, w tym jasność, kontrast, temperaturę kolorów, filtr niebieski, ostrość i Image Enhancement. Trzecia sekcja zawiera ustawienia wejść monitora. Sekcja NaviKey umożliwia skonfigurowanie skrótów do strzałek i przycisku Enter. Ostatnia sekcja zawiera wszystkie pozostałe ustawienia: język interfejsu, przezroczystość menu, reset, przełącznik zasilania Type-C itp.

Porozmawiajmy teraz trochę więcej o pozycji Screen Assastance. Ma on jedną funkcję, która jest dość dobrze znana z modeli do gier - siatkę ekranu - oraz mniej znaną opcję o nazwie Eye-Q Check. Obejmuje ona 3 proste funkcje. Siatka Amslera i astygmatyzm pokazują pierwsze obrazy z liniami na ekranie. To bardzo proste: jeśli coś jest rozmazane, należy zrobić sobie przerwę na 20 minut i zająć się czymś innym. Ostatnią funkcją jest korekcja postawy. W górnej części ekranu wyświetlana jest pozioma linia. Oczy powinny znajdować się naprzeciwko niej lub nieco poniżej.

Dostępny jest również zestaw MSI Display Kit. Pozwala on skonfigurować obraz na ekranie, a także kilka dodatkowych funkcji. Przykładowo można ustawić tryb tower-window z możliwością tworzenia gotowych presetów z pierwszymi aplikacjami. Ponadto dostępna jest klawiatura ekranowa, ustawienia szybkości kursora myszy, połączenie z monitorami bezprzewodowymi (jeśli to możliwe) oraz konfiguracje wielomonitorowe.

Jaka jest jakość obrazu w MSI Modern MD271UL?

MSI Modern MD271UL posiada 27-calową matrycę IPS o rozdzielczości 3840 x 2160 (4K UHD). Zastosowano w nim 10-bitową (8+FRC) matrycę z podświetleniem W-LED, odświeżaniem 60 Hz i czasem reakcji 4 ms. Maksymalna deklarowana jasność wynosi 400 cd/m², a kontrast statyczny 1000:1. Ekran rzekomo jest w stanie odwzorować 1,07 miliarda odcieni, z 99% pokryciem przestrzeni barw DCI-P3, 95% Adobe RGB i 139% sRGB. Monitor wyposażono w powłokę antyodblaskową, technologię redukcji migotania i filtrowania niebieskiego światła.

MSI Modern MD271UL generuje bardzo ładny i wyraźny obraz o wysokim poziomie jasności i naturalnych kolorach. Kąty widzenia są maksymalne zarówno w poziomie, jak i w pionie, choć oczywiście kontrast jest zmniejszony. Efekt poświaty jest prawie nieobecny, a dzięki powłoce antyodblaskowej praca z monitorem jest komfortowa, nawet jeśli w pobliżu znajduje się źródło światła. Podświetlenie jest dość równomierne, bez wyraźnych odblasków. Pomiary wykazały, że maksymalna jasność monitora w trybie sRGB wynosi 375,777 cd/m², jasność czarnego pola 0,41 cd/m², a kontrast statyczny 917:1, co jest wartością zbliżoną do deklarowanych wskaźników. Paleta barw jest zbliżona do przestrzeni kolorów sRGB, a ogólna kalibracja po wyjęciu z pudełka jest całkiem dobra. Temperatura barwowa jest tylko nieznacznie wyższa od wartości referencyjnej, średni błąd kolorów ΔE wynosi około 4, co jest dobrym wskaźnikiem.

Ogólnie rzecz biorąc, monitor wykazuje podobne wyniki dokładności kolorów we wszystkich trybach. Różnią się one jedynie gamą kolorów i jasnością. W trybie filmowym poziom jasności jest zablokowany na 269,507 cd/m², jasność czarnego pola wynosi 0,257 cd/m², a kontrast statyczny wynosi 1049:1, a gama kolorów jest zauważalnie szersza niż sRGB.

Najszersza paleta barw występuje w trybie Office. W tym przypadku jasność wynosi 372,285 cd/m², jasność czarnego pola 0,397 cd/m², a kontrast statyczny 938:1.

W trybie Użytkownika, przy domyślnych ustawieniach, wyniki są zbliżone do trybu Film. Jasność: 372,86 cd/m², jasność czarnego pola 0,404 cd/m², a kontrast statyczny 923:1.

Jak sprawdził się w terenie?

.

MSI Modern MD271UL świetnie nadaje się do pracy. Posiada wysokiej jakości matrycę IPS z dobrym odwzorowaniem kolorów, co pozwala wykorzystać go nie tylko do zastosowań biurowych, ale również do edycji treści foto czy wideo. Jeśli chodzi o rozrywkę, to wygodnie ogląda się na nim filmy i wideo. Nie jest to jednak najlepsza opcja do gier. Natywna rozdzielczość 3840x2160 wymaga dość mocnego systemu do gier. Jednocześnie częstotliwość odświeżania 60 Hz również nie jest zbyt odpowiednia do gier. Monitor jest bardzo łatwy i wygodny w użyciu, a jego konfiguracja zajmuje kilka minut. Jednak podstawka ma ograniczoną funkcjonalność, co może być niewygodne w niektórych przypadkach.

Podsumowanie. Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o MSI Modern MD271UL:

  • Monitor wyposażony jest w wysokiej jakości matrycę IPS o rozdzielczości 3840x2160 i wysokiej jasności.
  • Posiada wszystkie niezbędne złącza, a także Type-C z Power Delivery do podłączenia laptopa za pomocą jednego kabla.
  • Monitor jest wyposażony w technologie migotania i niebieskiego filtra.
Specyfikacja MSI Modern MD271UL
Przekątna 27"
Typ matrycy IPS
Proporcje obrazu 16:9
Rozdzielczość 3840x2160 (4K UHD)
Współczynnik kontrastu 1000:1 (maks.)
Kąty widzenia 178 / 178
Wyświetlane kolory 10 bitów (8 + FRC)
Rozstaw pikseli 0,155x0,155 mm
Czas reakcji 4 ms
Jasność 400 cd/m2 (maks.)
Maksymalna częstotliwość odświeżania 60 Hz
Powłoka antyrefleksyjna
Złącza i porty 2xHDMI 2.0b, DisplayPort 1.2a, Type-C (sygnał + 65W), 3,5 mm audio
Uchwyt ścienny Nie
Wbudowane głośniki Nie
Wymiary (z podstawką) 613,49x473,1x198,3 mm
Waga (z podstawą) 5,75 kg

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: