Japonia twierdzi, że Korea Północna planuje wystrzelić nowego satelitę do 4 czerwca

Autor: Mykhailo Stoliar | 28.05.2024, 09:55
Japonia twierdzi, że Korea Północna planuje wystrzelić nowego satelitę do 4 czerwca

Korea Północna chce wystrzelić satelitę między 27 maja a 4 czerwca, po tym jak w listopadzie ubiegłego roku wystrzeliła swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego podczas trzeciej próby.

Co wiadomo

Japońska straż przybrzeżna poinformowała, że ośmiodniowe okno startowe rozpoczęło się o północy z niedzieli na poniedziałek, a Korea Północna wyszczególniła trzy morskie strefy zagrożenia w pobliżu Półwyspu Koreańskiego i filipińskiej wyspy Luzon, gdzie mogą spaść szczątki rakiety satelitarnej. Raport pojawił się w przeddzień pierwszego trójstronnego szczytu między Japonią, Koreą Południową i Chinami od prawie pięciu lat.

Po ujawnieniu tych informacji, urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych, Japonii i Korei Południowej przeprowadzili rozmowy telefoniczne i wezwali Pjongjang do zawieszenia swoich planów. Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że wystrzelenie satelity przy użyciu technologii rakiet balistycznych narusza rezolucje Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Korea Północna, która posiada broń nuklearną, przetestowała swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego w listopadzie, co zostało powszechnie potępione. Stany Zjednoczone nazwały wystrzelenie satelity, które miało miejsce dwa miesiące po spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, "bezczelnym naruszeniem" sankcji ONZ.

Eksperci twierdzą, że satelity szpiegowskie mogą znacznie zwiększyć możliwości wywiadowcze Pjongjangu, zwłaszcza w kontekście konfliktu z Koreą Południową. W piątek Seul poinformował, że południowokoreańskie i amerykańskie agencje wywiadowcze uważnie monitorują rzekome przygotowania do wystrzelenia kolejnego wojskowego satelity zwiadowczego.

Źródło: Aljazeera