Ukraina po raz pierwszy zademonstrowała system FrankenSAM - połączenie systemu Buk-M1 i amerykańskich pocisków RIM-7 Sea Sparrow.

Autor: Maksim Panasovskiy | 28.05.2024, 14:45
Ukraina po raz pierwszy zademonstrowała system FrankenSAM - połączenie systemu Buk-M1 i amerykańskich pocisków RIM-7 Sea Sparrow.

Ukraińskie Siły Powietrzne po raz pierwszy opublikowały oficjalne zdjęcia systemu obrony powietrznej FrankenSAM. Jest to radziecki system rakiet ziemia-powietrze Buk-M1 zdolny do użycia amerykańskich pocisków RIM-7 Sea Sparrow.

O FrankenSAM dowiedzieliśmy się w zeszłym roku. Stworzenie takiego systemu ma częściowo rozwiązać problem braku radzieckich pocisków przeciwlotniczych w ukraińskich siłach powietrznych. System obrony powietrznej przeszedł swój chrzest bojowy w połowie stycznia 2024 roku. Pierwszym celem był dron kamikadze Shahed-136.

Opublikowane zdjęcia przedstawiają samobieżną wyrzutnię 9A310. Jest ona pokryta siatką maskującą, ale wygląda na to, że wyrzutnia nie została zmodyfikowana. Stacja radarowa 9C35 pozostała niezmieniona.

Projekt FrankenSAM został opracowany przez ukraińskich i amerykańskich specjalistów w odpowiedzi na niedobór radzieckich pocisków przeciwlotniczych 9M38. Testy zmodernizowanego systemu obrony powietrznej odbyły się w USA jesienią ubiegłego roku.

Sea Sparrow może uderzać w cele na wysokości do 15 kilometrów i zasięgu do 20 kilometrów. Dla porównania, 9M38 może zestrzeliwać zagrożenia powietrzne o maksymalnym zasięgu odpowiednio 20 i 30 kilometrów.