AFU otrzyma Saab ASC 890 ADF: co to za samolot, charakterystyka techniczna i zalety

Autor: Mirosłw Trinko | 29.05.2024, 18:07
AFU otrzyma Saab ASC 890 ADF: co to za samolot, charakterystyka techniczna i zalety

Dziś, 29 maja, Szwecja ogłosiła największy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,3 mld USD, który obejmował samolot Saab ASC 890. Redakcja gg zapoznała się z informacjami na jego temat i teraz pokrótce opowie o jego cechach i właściwościach.

ASC 890 to wielozadaniowy samolot dowodzenia i kontroli powietrznej opracowany na bazie platformy Saab 340. Jego głównym celem jest wykonywanie misji dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania (C4ISR). ASC 890 odgrywa ważną rolę w zapewnianiu świadomości sytuacyjnej i koordynacji w różnych operacjach wojskowych.

Główne cechy ASC 890 to.

Radar Erieye:

ASC 890 jest wyposażony w aktywny radar fazowy Erieye (AESA), który zapewnia wysoką dokładność wykrywania i śledzenia celów powietrznych i naziemnych. Radar ten jest w stanie wykrywać słabo widoczne cele na dużych odległościach (około 500 kilometrów) i skutecznie działać w środowiskach tłumienia elektronicznego.

Stanowisko dowodzenia:

Samolot jest wyposażony w najnowocześniejsze systemy łączności oraz dowodzenia i kontroli, co umożliwia skuteczną koordynację różnych jednostek i interakcję z innymi gałęziami sił zbrojnych. ASC 890 może działać jako powietrzne stanowisko dowodzenia, zapewniając kontrolę i dowodzenie w czasie rzeczywistym. Samolot posiada sześcioosobową załogę.

Saab 340 Królewskich Tajskich Sił Powietrznych

Mobilność i autonomia:

Oparty na platformie Saab 340, ASC 890 jest wysoce mobilny i zdolny do długotrwałych lotów. Może wykonywać misje na dużych wysokościach i w niedostępnych obszarach, zapewniając ciągłą kontrolę i monitorowanie.

ASC 890 Szwedzkich Sił Powietrznych

Zalety ASC 890

  • Wysoka dokładność i zasięg wykrywania: radar Erieye zapewnia szeroki obszar pokrycia i wysoką dokładność wykrywania celów.
  • Skuteczne dowodzenie i koordynacja: Nowoczesne systemy łączności oraz dowodzenia i kontroli umożliwiają skuteczną koordynację między różnymi jednostkami.
  • Elastyczność misji: Wielofunkcyjne możliwości samolotu sprawiają, że nadaje się on do różnych misji, od nadzoru po dowodzenie i kontrolę.

ASC 890 znacząco poprawi możliwości dowodzenia, kontroli i rozpoznania Sił Zbrojnych Ukrainy, zapewniając niezawodną ochronę i skuteczne zarządzanie operacjami.