Myśliwiec testowy F-35B Lightning II rozbił się w USA - pilot trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami

Autor: Maksim Panasovskyi | 30.05.2024, 01:49
Myśliwiec testowy F-35B Lightning II rozbił się w USA - pilot trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami

Pentagon stracił kolejny myśliwiec piątej generacji F-35 Lightning II. Samolot rozbił się w stanie Nowy Meksyk.

Co wiadomo

Pilot Defence Contract Management Agency leciał z fabryki Lockheed Martin w Teksasie do bazy sił powietrznych Edwards w Kalifornii. Trasa obejmowała międzylądowanie w Nowym Meksyku w bazie Kirtland Air Force Base.

F-35 Lightning II przybył na tankowanie o godzinie 13:00 czasu lokalnego. Czterdzieści osiem minut później samolot rozbił się na południowy zachód od bazy Sił Powietrznych USA. Pilot zdołał się katapultować, ale doznał poważnych obrażeń i został przewieziony do szpitala. We wtorek wieczorem jego stan oceniono jako stabilny.

Lockheed Martin poinformował, że rozbity samolot był myśliwcem testowym piątej generacji F-35B Lightning II krótkiego startu i pionowego lądowania. Był on w drodze do bazy Edwards w Los Angeles w celu modernizacji zintegrowanego sprzętu testowego.

Utrata samolotu testowego może spowolnić i tak już opóźniony program modernizacji. Pentagon nie zaakceptował myśliwców F-35 Lightning II od lata ubiegłego roku z powodu problemów z oprogramowaniem Technology Refresh 3.

Źródło: Breaking Defence