Boeing otrzymał prawie 7,5 miliarda dolarów na produkcję zestawów JDAM, w tym 228,8 miliona dolarów dla klientów zagranicznych.

Autor: Maksim Panasovskiy | 31.05.2024, 00:07
Boeing otrzymał prawie 7,5 miliarda dolarów na produkcję zestawów JDAM, w tym 228,8 miliona dolarów dla klientów zagranicznych.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zamówiły u Boeinga sprzęt do przekształcania konwencjonalnych bomb w broń kierowaną znaną jako JDAM (Joint Direct Attack Munitions). Zostało to ogłoszone na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Obrony USA.

Co wiadomo

Boeing dostarczy zestawy ogonowe i inny sprzęt w ramach jednego kontraktu o stałej cenie. Prace potrwają do końca lutego 2030 roku w fabryce firmy w St Louis w stanie Missouri.

Liczba zestawów JDAM nie została na razie ujawniona ani przez Boeinga, ani przez Siły Powietrzne USA. Wiadomo jednak, że część dostaw trafi do Marynarki Wojennej USA i klientów zagranicznych (228,8 mln USD).

Jednostka ogonowa JDAM zawiera system nawigacji i jednostkę sterującą naprowadzaniem GPS. Sprzęt ten pozwala na precyzyjne uderzenia nawet przy złej pogodzie. Koszt jednego zestawu JDAM waha się zazwyczaj od 25 000 do 84 000 USD w zależności od wielkości partii.

Kontrakt został przyznany w obliczu niedoborów siły roboczej i materiałów w celu zwiększenia dostaw niektórych rodzajów amunicji. Co więcej, Pentagon obawia się o swoją zdolność do gromadzenia zapasów amunicji przy jednoczesnym kontynuowaniu dostaw na Ukrainę, Tajwan i do Izraela.

Źródło: DoD