Samsung oficjalnie stracił pozycję lidera na rynku urządzeń składanych

Autor: Vlad Cherevko | 31.05.2024, 11:25
Samsung oficjalnie stracił pozycję lidera na rynku urządzeń składanych

W świecie składanych smartfonów nastąpiła poważna zmiana, ponieważ Samsung, który przez długi czas był liderem w segmencie składanych urządzeń, teraz oddaje swoje miejsce na szczycie.

Co wiadomo

W pierwszym kwartale 2023 r. Samsung zdobył 58% globalnego rynku urządzeń składanych, podczas gdy jego najbliższym konkurentem był Huawei z zaledwie 14%. Według najnowszych badań udział Samsunga w rynku urządzeń składanych spadł do 23%, oddając prowadzenie Huawei, który ma obecnie 35% rynku. Zmiana ta odzwierciedla ogólny wzrost zainteresowania składanymi gadżetami, które wzrosły o 50% i stają się coraz bardziej popularne wśród użytkowników.

Wykres sprzedaży składanych smartfonów w pierwszym kwartale 2023 i 2024 roku

Dwie kolejne firmy, które odnotowały poprawę, to Motorola z 11% i Honor z 12%. Obie marki doświadczyły ogromnego wzrostu w 2023 roku, prawdopodobnie dzięki urządzeniom takim jak Razr+ i Magic V2, które były atrakcyjnymi składanymi urządzeniami w swoim segmencie cenowym.

Samsung był pionierem w tej dziedzinie, wprowadzając na rynek swoje innowacyjne Galaxy Fold i Flip. Najnowsze modele nie przyniosły jednak oczekiwanych innowacji, co mogło doprowadzić do spadku zainteresowania konsumentów. W tym samym czasie konkurenci nie stali w miejscu. Firmy takie jak Motorola i Honor wprowadziły ulepszone modele, które przyciągnęły uwagę dzięki innowacjom sprzętowym i programowym, a także ulepszeniom aparatu.

Wśród składanych urządzeń najpopularniejsze są modele typu książkowego, takie jak Galaxy Fold, Pixel Fold i OnePlus Open. Stanowią one większość sprzedaży, podczas gdy tradycyjne składane urządzenia, takie jak Galaxy Flip i Motorola Razr, stanowią pozostały udział w rynku.

Te zmiany na rynku urządzeń składanych odzwierciedlają dynamikę postępu technologicznego i znaczenie innowacji dla utrzymania wiodącej pozycji. Samsung być może będzie musiał przemyśleć swoją strategię, aby powrócić na szczyt w tym szybko ewoluującym segmencie i być może nadchodzące modele Galaxy Fold 6 i Galaxy Flip 6 pomogą firmie poprawić sytuację.

Źródło: Counterpoint