Recenzja MSI MPG 274URF QD: 27-calowy monitor do gier o rozdzielczości 4K i częstotliwości odświeżania 160 Hz

Interesujący, niewielki monitor do gier o rozdzielczości 4K, który dzięki wysokiej jakości matrycy może być również wykorzystywany do pracy

Autor: Anry Sergeev | 31.05.2024, 12:47

Dziś redakcja gg recenzuje nowy 27-calowy monitor MSI MPG 274URF QD, który pozycjonowany jest jako model gamingowy. W rzeczywistości jednak monitor posiada cechy, które nie są typowe dla modeli gamingowych i nadaje się nie tylko do gier. MSI MPG 274URF QD posiada wysokiej jakości matrycę Rapid IPS z technologią Quantum Dot o rozdzielczości 4K i częstotliwości odświeżania 160 Hz, co może nie przypaść do gustu fanom szybkich strzelanek online i gier o cyberatakach. Jeśli jednak dysponujemy wydajnym PC lub konsolą obecnej generacji, to możemy czerpać sporo przyjemności z grania przy wyraźnym obrazie. Rozszerzona paleta barw, dość wierne odwzorowanie kolorów i wysoka jasność sprawiają, że jest to dobry wybór do pracy z treściami graficznymi. Ponadto monitor wyposażono w dobry zestaw nowoczesnych złączy, w tym Type-C, Display Port i 65W Power Delivery. Podstawka jest bardzo funkcjonalna, pozwalając na regulację położenia monitora we wszystkich płaszczyznach i obrócenie go do trybu portretowego. Jedynym drobnym zarzutem jest hub USB, który wykorzystuje wolne złącze USB 2.0. Jest on jednak wystarczający do podłączenia urządzeń peryferyjnych.

5 powodów, dla których warto kupić monitor MSI MPG 274URF QD:

 • wysokiej jakości 27-calowa matryca Quantum Dot Rapid IPS o rozdzielczości 4K;
 • częstotliwość odświeżania 160 Hz, czas reakcji piksela 0,5 ms;
 • obsługa technologii AMD FreeSync Premium, VRR i ALLM;
 • Złącza DisplayPort 1.4a, 2xHDMI 2.1 i Type-C z obsługą Display Port i 65W Power Delivery;
 • funkcjonalna podstawka.

2 powody, dla których nie warto kupować monitora MSI MPG 274URF QD:

 • Potrzebujesz większego monitora;
 • Koncentrator USB z wolnym USB 2.0.

Spis treści recenzji MSI MPG 274URF QD:


Zawartość opakowania monitora MSI MPG 274URF QD

Огляд MSI MPG 274URF QD

MSI MPG 274URF QD jest dostarczany w dość dużym pudełku jak na 27-calowy model. W środku znajduje się sam monitor z podstawką, kabel HDMI 2.1, kabel USB do podłączenia huba, zasilacz, kabel zasilający, zestawy śrubek do podstawki i uchwytu VESA oraz dokumentacja.


Budowa monitora MSI MPG 274URF QD

Огляд MSI MPG 274URF QD

MSI MPG 274URF QD, podobnie jak cała linia monitorów MPG, od frontu wygląda dość neutralnie. Monitor ma tak zwaną konstrukcję bezramkową: cały przedni panel, z wyjątkiem paska z logo na dole, jest jedną płaszczyzną. Ramki na całym obwodzie są cienkie. MSI MPG 274URF QD to płaski monitor o standardowych proporcjach 16:9. Konstrukcja wykonana jest głównie z matowego czarnego plastiku z kilkoma metalowymi częściami dla większej niezawodności.

Огляд MSI MPG 274URF QD

Podstawka monitora ma ośmiokątny kształt i metalową podstawę, która zapewnia lepszą stabilność. Podstawka jest stosunkowo niewielka i zajmuje mało miejsca na biurku.

Огляд MSI MPG 274URF QD

W prawym dolnym rogu monitora znajduje się wskaźnik LED, który świeci na biało podczas pracy i na pomarańczowo w trybie czuwania. Jeśli chcesz, możesz go wyłączyć w ustawieniach.

Огляд MSI MPG 274URF QD

Gamingowe pozycjonowanie MSI MPG 274URF QD jest najbardziej zauważalne, gdy patrzy się na niego od tyłu. Tylna pokrywa ma geometryczny wzór w postaci linii na całej obudowie, logo smoka dla urządzeń do gier MSI i błyszczący obszar z podświetleniem RGB. Nie jest ono zbyt jasne i będzie zauważalne tylko wtedy, gdy spojrzymy na monitor od tyłu. Lub zainstalować go blisko ściany w ciemnym pomieszczeniu. Noga jest przymocowana do centralnej części monitora. Znajdują się w niej otwory do montażu w standardzie VESA 75x75. Kolejnym błyszczącym elementem jest środkowa część podstawki z napisem Gaming Series.

Zasilacz jest oddzielny6, dzięki czemu obudowa MSI MPG 274URF QD jest dość cienka i nie zajmuje dużo miejsca.

Огляд MSI MPG 274URF QD

Z tyłu znajduje się standardowy pięciokierunkowy czerwony joystick do regulacji monitora.

Огляд MSI MPG 274URF QD

Obszar ze złączami i ich etykietami znajduje się poniżej punktu mocowania podstawki w małym wycięciu i jest skierowany w dół.

Огляд MSI MPG 274URF QD

MSI MPG 274URF QD ma typowy wygląd nowoczesnego monitora do gier, bez wyraźnego nacisku na komponent gamingowy. Praktyczny matowy plastik i prawie całkowity brak błyszczących elementów.


Łatwość obsługi i podłączenia monitora MSI MPG 274URF QD

Noga MSI MPG 274URF QD jest przymocowana za pomocą śrub, więc nie będziesz potrzebować śrubokręta. Ale jest to całkiem uzasadnione: monitor ma wiele opcji regulacji położenia, więc trudno byłoby to zrobić za pomocą prostych zacisków sprężynowych. W nodze znajduje się otwór do schludnego zarządzania kablami:

Огляд MSI MPG 274URF QD

Kąt nachylenia monitora można regulować w zakresie od +20° do -5°, co jest więcej niż wystarczające.

Monitor można również obracać o 30° w każdym kierunku.

Zakres regulacji wysokości wynosi 110 mm. W dolnym położeniu ekran znajduje się blisko powierzchni stołu.

Monitor można również obrócić o 90° w trybie portretowym. Nie jest to zbyt często spotykane w modelach gamingowych.

Огляд MSI MPG 274URF QD

Monitor posiada bardzo dobry zestaw złączy. Są dwa złącza HDMI 2.1, DisplayPort 1.4a oraz USB Type-C z obsługą DisplayPort i 65W Power Delivery. Pozwala to na podłączenie standardowego ultrabooka do monitora za pomocą jednego kabla bez konieczności korzystania z zasilacza laptopa. Dostępny jest również hub USB z dwoma portami USB 2.0. Biorąc pod uwagę przestarzały standard, wydaje się, że hub jest przeznaczony głównie do podłączania klawiatur i myszy. Do monitora można podłączyć słuchawki lub głośniki, jest też standardowe gniazdo 3,5 mm. Monitor nie posiada własnej akustyki.

Pięciokierunkowy joystick do ustawień monitora jest zaimplementowany absolutnie standardowo, więc nie będzie problemów z jego użytkowaniem.

Огляд MSI MPG 274URF QD

Menu ekranowe ma typową logikę z ustawieniami podzielonymi na sekcje. Pierwsza sekcja, G.I. (Gaming Intelligence), zawiera ustawienia KVM, siatki ekranowej i lokalnego powiększenia obszaru na środku ekranu. Sekcja Gaming zawiera menu trybów wideo, Night Vision (podświetlenie ciemnych obszarów), A.I. Vision (rozpoznawanie szczegółów w ciemnych obszarach oraz zwiększenie jasności i nasycenia kolorów, nie działa jednocześnie z Night Vision), Adaptive Sync (adaptacyjna częstotliwość) i budzik. Sekcja Professional zawiera tryb wyświetlania kolorów, redukcję składowej niebieskiej, funkcję poprawy obrazu i wybór gamy kolorów ekranu. Sekcja Obraz zawiera ustawienia jasności, kontrastu, temperatury kolorów itp. Sekcja Input Source odpowiada za wybór źródła sygnału: możliwe jest przełączanie automatyczne lub ręczne. PIP/PBP - ustawienia dla trybów obrazu w obrazie. Navi Key - ustawienia szybkich funkcji odchylania joysticka. Ustawienia - ustawienia systemowe: język i przezroczystość menu, ustawienia wskaźników LED, podświetlenie, HDMI CEC, reset itp.

Monitor można również skonfigurować za pomocą autorskiej aplikacji Gaming Intelligence. Będzie ona jednak działać tylko po podłączeniu USB. Funkcjonalność jest podobna do menu ekranowego i ma kilka dodatkowych funkcji. Ustawienia myszy (kursor, przewijanie i szybkość podwójnego kliknięcia), klawiatura ekranowa, projekcja obrazu, ustawienia wstępne z podziałem ekranu na kilka okien z aplikacjami i aktualizacje oprogramowania układowego.


Jakość obrazu monitora MSI MPG 274URF QD

MSI MPG 274URF QD został wyposażony w 27-calową matrycę Rapid IPS. Jest to stosunkowo nowa technologia produkcji paneli IPS o zmniejszonej grubości warstwy krystalicznej, co przekłada się na wyższą częstotliwość i szybkość reakcji matrycy. Pod względem tych cech Rapid IPS jest bliższy TN. Monitor posiada również powłokę Quantum Dot, która zwiększa jasność i gamę kolorów panelu. Rozdzielczość wynosi 3840x2160 (4K ), gęstość pikseli to 163 PPI, a rozmiar piksela to 0,15525 mm. Przy takiej przekątnej 4K to chyba za dużo, ale obraz jest naprawdę bardzo wyraźny i przyjemny dla oka. Charakterystyka matrycy: 10 bitów (8 + FRC), podświetlenie W-LED. Maksymalna jasność wynosi 400 cd/m², kontrast statyczny 1000:1, kąty widzenia 178°. Ekran jest w stanie odwzorować 1,07 miliarda odcieni, gamut kolorów wynosi 145% przestrzeni barw sRGB i posiada certyfikat VESA DisplayHDR 400. Monitor posiada funkcję filtrowania Blue Light Reduction, która zapobiega zmęczeniu oczu podczas długotrwałej pracy. MSI MPG 274URF QD ma skuteczneantyrefleksyjne matowe wykończenie praktycznie bez efektu krystalicznego.

Огляд MSI MPG 274URF QD

Kąty widzenia są doskonałe. Kolory nie są zniekształcone, redukcja kontrastu i efekt Glow są minimalne.

Maksymalna częstotliwość odświeżania wynosi 160 Hz, a minimalny czas reakcji piksela to 0,5 ms GtG. Obsługiwana jest adaptacyjna częstotliwość AMD FreeSync Premium. Dodatkowo dostępne jest podkręcenie panelu (Response Time), a także MPRT (Moving Picture Response Time) dla wyraźniejszego obrazu. Dynamiczne sceny są naprawdę ostre, praktycznie bez rozmyć. Tryby Czas reakcji, Szybki i Najszybszy:

W trybie Premium Colour maksymalna jasność wynosi 315 302 cd/m², jasność czarnego pola 0,4 cd/m², a kontrast statyczny 963:1. Gama kolorów jest znacznie szersza niż sRGB. Temperatura barwowa wynosi około 7500K-8000K (przy referencyjnej 6500K), co oznacza, że obraz jest nieco chłodny. Można to jednak zmienić w ustawieniach.

W trybie użytkownika wszystkie wskaźniki są bardzo zbliżone do Premium Color. Maksymalna jasność: 383,348 cd/m², jasność czarnego pola - 0,378 cd/m², a kontrast statyczny to 1014:1.

Tryb FPS ma nieco węższą paletę barw, z temperaturą kolorów zbliżoną do 8000K. Maksymalna jasność: 353,163 cd/m², jasność czarnego pola wynosi 0,37 cd/m², a kontrast statyczny 954:1.

W trybie sRGB gama kolorów odpowiada odpowiedniej przestrzeni barw, a temperatura barwowa jest również nieco wyższa. Maksymalna jasność: 351,96 cd/m², jasność czarnego pola 0,366 cd/m², a kontrast statyczny 962:1.


Jak MSI MPG 274URF QD sprawdził się w terenie

Огляд MSI MPG 274URF QD

MSI MPG 274URF QD ma dość niekonwencjonalne połączenie cech i właściwości. Monitor świetnie nadaje się do gier, jeśli nie gonisz za ultra wysoką liczbą klatek na sekundę. Po pierwsze, 160 Hz może nie wystarczyć najbardziej hardkorowym fanom strzelanek multiplayer. Po drugie, rozdzielczość 4K wymaga potężnego komputera PC, aby uzyskać wysoką częstotliwość przy maksymalnych ustawieniach w nowoczesnych grach. Jeśli taki posiadasz, to gra jest naprawdę komfortowa. Zwłaszcza biorąc pod uwagę obsługę AMD FreeSync Premium i maksymalny czas reakcji piksela wynoszący 0,5 ms, dzięki czemu dynamiczne sceny zawsze wyglądają wyraźnie bez rozmycia. Firma pomyślała również o graczach konsolowych. Monitor obsługuje tak przydatne dla nowoczesnych konsol funkcje jak VRR (zmienna częstotliwość odświeżania), ALLM (automatyczny tryb niskiego opóźnienia) oraz CEC (sterowanie monitorem przez HDMI). Dzięki wysokiej rozdzielczości, szerokiej gamie kolorów i wysokiej jasności, monitor nadaje się nie tylko do pracy z dokumentami, ale także do obróbki zdjęć, materiałów wideo czy modelowania 3D. Do zadań związanych z pracą przydatna może okazać się obsługa KVM: pozwala ona podłączyć do monitora dwa komputery i sterować obydwoma za pomocą jednej klawiatury i myszy podłączonej do monitora. Do oglądania wideo lub filmów monitor również dobrze się nadaje, ale konieczne jest podłączenie systemu audio.

Cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o monitorze MSI MPG 274URF QD:

 • MSI MPG 274URF QD to monitor z wysokiej jakości 27-calową matrycą Quantum Dot Rapid IPS o rozdzielczości 4K.
 • Ma częstotliwość odświeżania 160 Hz, czas reakcji piksela 0,5 ms i obsługuje AMD FreeSync Premium.
 • Ma znacznie szerszą gamę kolorów niż sRGB.
 • Wyposażony jest w DisplayPort 1.4a, 2xHDMI 2.1, Type-C (Display Port, Power Delivery 65W) oraz hub USB.
Specyfikacja MSI MPG 274URF QD
Przekątna 27"
Typ matrycy Rapid IPS
Proporcje obrazu 16:9
Rozdzielczość 3840x2160 (4K)
Współczynnik kontrastu 1000:1 (maks.)
Kąty widzenia 178 / 178
Wyświetlane kolory 10 bitów (8 + FRC)
Rozstaw pikseli 0,15525x0,15525 mm
Czas reakcji piksela 0,5 ms (GTG)
Jasność 400 cd/m2 (maks.)
Maksymalna częstotliwość odświeżania 160 Hz
Powłoka antyrefleksyjna
Złącza i porty DisplayPort 1.4a, 2xHDMI 2.1, Type-C (Display Port, Power Delivery 65W), 2xUSB 2.0 Type-A, USB 2.0 Type-B, 3,5 mm audio
Uchwyt ścienny VESA 75x75
Wbudowane głośniki brak
Wymiary (z podstawką) 613,5x227,8x406,6 mm
Waga (z podstawą) 6,4 kg

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: