Kilka godzin po tym, jak USA zezwoliły na ataki na terytorium Rosji, Ukraina wystrzeliła "High-Mars" na region Biełgorodu

Autor: Mykhailo Stoliar | 03.06.2024, 10:35
Kilka godzin po tym, jak USA zezwoliły na ataki na terytorium Rosji, Ukraina wystrzeliła "High-Mars" na region Biełgorodu

Po otrzymaniu w piątek pozwolenia od Stanów Zjednoczonych na użycie broni do uderzenia w cele wojskowe w Rosji, ukraińskie siły zbrojne wystrzeliły tej samej nocy pociski HIMARS na bazę okupantów w rosyjskim regionie Biełgorod.

Co wiadomo

Tej nocy ukraińska armia wycelowała kilka swoich wyrzutni kołowych HIMARS w Biełgorod, 30 km na północ od granicy rosyjsko-ukraińskiej.

"To mile widziany krok, który pozwoli nam teraz lepiej chronić Ukrainę i Ukraińców przed rosyjskim terrorem i próbami rozpoczęcia wojny" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Biełgorod i pobliskie miasta są bazą operacyjną dla północnej grupy wojsk armii rosyjskiej, która od 10 maja atakuje ukraińskie miasta przygraniczne. Celem Rosjan jest przełamanie ukraińskich linii i przedostanie się w kierunku Charkowa.

W ciągu trzech tygodni zaciekłych walk, to zgrupowanie rosyjskich wojsk zajęło łańcuch przygranicznych wiosek dużym kosztem i zamieniło miasto Vovchansk w pole bitwy.

Źródło: Forbes