Litwa stworzy pierwszy batalion czołgów z najnowszymi Leopardami 2 i IFV

Autor: Mykhailo Stoliar | 05.07.2024, 11:35
Litwa stworzy pierwszy batalion czołgów z najnowszymi Leopardami 2 i IFV

Litewski minister obrony Laurinas Kasciunas ogłosił plany utworzenia pierwszego litewskiego batalionu czołgów i zakupu nowych niemieckich czołgów Leopard 2.

Co wiadomo

Obecnie litewskie siły zbrojne nie posiadają oddzielnej jednostki czołgów, ale zmieni się to wraz z utworzeniem nowego batalionu, który zostanie wyposażony w niemieckie czołgi bojowe Leopard 2. Aby uzupełnić te czołgi, litewskie wojsko planuje zakup gąsienicowych bojowych wozów piechoty (IFV), co zwiększy synergię operacyjną i wydajność na różnych terytoriach.

Minister Kasciunas wyjaśnił, że decyzja ta jest niezwykle ważna dla jego kraju.

"Posuwamy się naprzód z pojazdami gąsienicowymi, ponieważ tworzymy batalion czołgów", powiedział, zauważając, że formacja będzie odbywać się etapami, z jedną kompanią na raz. Oczekuje się, że pierwsze czołgi dotrą na Litwę do 2027 roku.

Litwa wcześniej eksploatowała kołowe bojowe wozy piechoty Vilkas, zakupione w pierwszej fazie programu zakupu BMP. Pojazdy te nie mogą jednak "konkurować" z czołgami głównymi w warunkach terenowych.

Litewskie Ministerstwo Obrony jest obecnie w trakcie analizowania i negocjowania zakupu dodatkowych BMP. Wynika to z litewskiego kontraktu z 2016 roku na 88 BMP Boxer i późniejszego planu zakupu kolejnych 120 jednostek. Konkretny typ BMP dla drugiej fazy jest nadal rozważany.

Źródło: Defence Industry Europe