Amazon stworzy pamięć masową w chmurze dla australijskiej armii

Autor: Mykhailo Stoliar | 06.07.2024, 09:27
Amazon stworzy pamięć masową w chmurze dla australijskiej armii

Amazon za ponad miliard dolarów stworzy dla Australii magazyn danych w chmurze, w którym przechowywane będą tajne dane dotyczące obronności i bezpieczeństwa narodowego.

Co wiemy

Australijski Departament Obrony podpisał kontrakt z firmą Amazon o wartości 1,3 miliarda dolarów.

"We współpracy z Amazon Web Services, Australia stworzy ściśle tajną infrastrukturę chmury obliczeniowej. Będzie ona przechowywać dane z całego kraju" - wyjaśnił australijski minister obrony Richard Marles.

Dodał, że głównymi użytkownikami tej bazy danych będą Ministerstwo Obrony i służby wywiadowcze kraju. Marles powiedział również, że współczesne konflikty wymagają znacznej mocy obliczeniowej.

"Tak więc te możliwości infrastruktury obliczeniowej zapewnią, że Australia dotrzyma kroku wiodącym armiom świata" - powiedział minister obrony.

Ponadto przechowywanie danych w chmurze pozwoli Australii na ścisłą współpracę z sojusznikami, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi. Według rządu, kontrakt stworzy około 2000 nowych miejsc pracy w Australii. Jednocześnie szefowa Urzędu Wywiadu Elektronicznego, Rachel Noble, zapewniła, że wszyscy zaangażowani w tworzenie i korzystanie z infrastruktury chmury przejdą kontrolę bezpieczeństwa.

Dostęp do informacji niejawnych będzie kontrolowany na "poziomie indywidualnym", co oznacza, że system będzie śledził, czy informacje badane przez pracownika są związane z jego dziedziną działalności. Ponadto wykorzystanie Amazon Web Services pozwoli australijskim agencjom wywiadowczym na rozszerzenie wykorzystania technologii sztucznej inteligencji w analizie informacji.

Warto zaznaczyć, że Amazon Web Services to oddział amerykańskiej korporacji technologicznej Amazon, specjalizujący się w usługach chmurowych, czyli operacjach obliczeniowych przeprowadzanych na serwerach i w centrach informatycznych.

Źródło: Australijski Departament Obrony