Microsoft i Apple rezygnują z miejsc w zarządzie OpenAI

Autor: Vlad Cherevko | 10.07.2024, 20:26
Microsoft i Apple rezygnują z miejsc w zarządzie OpenAI

Microsoft i Apple zdecydowały się zrezygnować z członkostwa w zarządzie organizacji OpenAI zajmującej się badaniami nad sztuczną inteligencją. Decyzja ta została podjęta wkrótce po tym, jak Komisja Europejska rozpoczęła przegląd warunków partnerstwa z OpenAI.

Co wiadomo

Microsoft, który wcześniej zainwestował 1 miliard dolarów w OpenAI i kolejne inwestycje do łącznej kwoty 13 miliardów dolarów, powiedział, że jego rola w zarządzie jako obserwatora bez prawa głosu nie jest już wymagana, biorąc pod uwagę zaufanie do kierunku rozwoju firmy. Apple, które planuje zintegrować ChatGPT ze swoimi urządzeniami, również odmówiło zajęcia miejsca obserwatora.

Komisja Europejska kontynuuje dochodzenie antymonopolowe w sprawie relacji między Microsoftem a OpenAI, a także poszukuje dodatkowych informacji od innych głównych graczy w dziedzinie sztucznej inteligencji, w tym Meta, Google i TikTok. Głównym celem dochodzenia jest zapewnienie uczciwego wyboru konsumentom i weryfikacja warunków fuzji, aby uniknąć negatywnego wpływu na konkurentów.

Źródło: Financial Times