Baza "Aegis Ashore" dla obrony przeciwrakietowej NATO uruchomiona w Polsce

Autor: Mykhailo Stoliar | 11.07.2024, 11:55
Baza "Aegis Ashore" dla obrony przeciwrakietowej NATO uruchomiona w Polsce

Amerykańska baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie w Polsce, zwana Aegis Ashore, jest częścią tarczy antyrakietowej NATO i została zaprojektowana do wykrywania, śledzenia i przechwytywania pocisków balistycznych.

Co wiadomo

"To ważny krok dla bezpieczeństwa transatlantyckiego i zdolności NATO do obrony przed rosnącym zagrożeniem ze strony pocisków balistycznych. Pociski balistyczne były szeroko wykorzystywane w konfliktach na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Jako sojusz obronny nie możemy ignorować tego zagrożenia" - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Obrona przeciwrakietowa NATO wykrywa atak rakietowy i wykorzystuje dane radarowe do kierowania samolotów w celu zniszczenia pocisku balistycznego. Baza obrony przeciwrakietowej w Polsce może chronić przed pociskami balistycznymi krótkiego i średniego zasięgu.

"Aegis Ashore jest kluczowym komponentem Wzmocnionych Zdolności Operacyjnych NATO w zakresie Obrony Przeciwrakietowej, które zostały ogłoszone przez szefów państw i rządów Sojuszu na szczycie w Waszyngtonie. Misją obrony przeciwrakietowej NATO jest ochrona europejskiej ludności, terytorium i sił NATO przed stale rosnącym zagrożeniem.

Kluczowymi elementami natowskiej tarczy antyrakietowej są dwie amerykańskie bazy Aegis Ashore w Polsce i Rumunii, wraz z niszczycielami US Navy w hiszpańskiej Rocie oraz radarem wczesnego ostrzegania w tureckim Kureciku.

"Aegis Ashore" służy wyłącznie do celów obronnych, a w bazach w Polsce i Rumunii stacjonuje około 200 żołnierzy.

Źródło: Defence Industry Europe