Recenzja Samsung Galaxy Buds 3 Pro postawiła mnie przed ciekawym problemem - z jednej strony radykalne zmiany konstrukcyjne, które dosłownie porzucają dotychczasowe dziedzictwo i zalety miniaturyzacji, do których przyzwyczajeni są konsumenci Samsunga. Z drugiej strony, jedyną nowością techniczną, w porównaniu do poprzedniego modelu Buds2 Pro, jest rozpoznawanie dźwięku syreny poprzez trening sieci neuronowych (zwykle nazywanych AI przez marketing, aby ułatwić zrozumienie). Jednak po dwóch tygodniach użytkowania moje pierwsze wrażenia z Buds 3 Pro wcale się nie zmieniły: są to nowoczesne słuchawki TWS z obsługą Hi-Res Audio i przydatnymi funkcjami użytkownika (na przykład zmniejszanie głośności, gdy zaczynasz mówić - było to już w Buds 2 Pro) z całkowicie nowym designem, który po pierwsze jest bardzo podobny do flagowych słuchawek Apple, a po drugie, dzięki zastosowaniu podświetlenia, zapewnia funkcje charakterystyczne dla produktów do gier. Wciąż nie otrzymałem odpowiedzi na proste pytanie "dlaczego Samsung to zrobił", choć nie oznacza to, że takowa nie istnieje. Ponieważ radykalna zmiana języka projektowania z jednej strony może zrazić lojalną publiczność, az drugiej przyciągnąć nową (a może nawet większą).
3 powody, dla których warto kupić Galaxy Buds 3 Pro:
- Są to najbardziej zaawansowane technologicznie słuchawki TWS na rynku
- Są douszne, więc oferują najlepszą redukcję szumów i lepiej dopasowują się do uszu.
- Masz już smartfon Samsung, który zapewni dodatkowe wygodne funkcje (np. łatwe połączenie ze smartfonem).
2 powody, dla których nie warto kupować Galaxy Buds 3 Pro
- Nie podoba ci się konstrukcja z "nóżką"
- Nie potrzebujesz flagowych słuchawek ze wszystkimi ich funkcjami
Co znajduje się w pudełku z Buds 3 Pro?
Jedyną rzeczą, która może zaskoczyć w przypadku słuchawek, jest kabel do ładowania z USB-C po obu stronach. Również dodatkowe poduszki nauszne o różnych rozmiarach są ukryte w opakowaniu z kablem, więc początkowo myślałem nawet, że o nich "zapomniano".
Konstrukcja Buds 3 Pro
Decyzja o stworzeniu etui z przezroczystą pokrywą wpisuje się w ideę radykalnej zmiany designu. Pozwala to na przykład zobaczyć, czy w środku są słuchawki. Mam tylko dwie skargi dotyczące etui: pomimo wysokiej jakości materiałów wygląda zbyt tanio jak na flagowe urządzenie. Nie wiem, jak należało to zrobić (i jakie inne opcje mieli projektanci, być może jeszcze gorsze), ale od modelu słuchawkowego oczekuje się "bogatej" obudowy. Tutaj takich wrażeń nie ma (choć trzeba przyznać, że poprzednie obudowy Pro-modeli też nie wyglądały jakoś specjalnie). Drugą niedogodnością, która nieustannie irytuje podczas użytkowania, jest fakt, że aby włożyć słuchawki, trzeba je obrócić o 180 stopni. Ponieważ zdejmujemy je z uszu nóżką na zewnątrz, a wkładamy do etui nóżką do wewnątrz, czego nie da się zrobić jednym ruchem.
Słuchawki wyglądają świetnie i swoim agresywnym wyglądem nieustannie przypominają coś ze świata urządzeń dla graczy. Podświetlenie (Samsung nazywa je "świetlnym ostrzem", ale to trochę zbyt pretensjonalne) tylko potęguje to wrażenie. Kolorowe kreski również wyglądają typowo gamingowo (nie zrozumcie mnie źle - w sumie nie ma w tym nic złego, a słuchawki gamingowe nie są synonimem czegoś taniego czy nieodpowiedniego, wręcz przeciwnie) i ułatwiają odróżnienie prawej słuchawki (czerwona kreska) od lewej (niebieska). Jest to wygodne, ponieważ zwykle szukam liter R i L napisanych na słuchawkach, ale kodowanie kolorami ułatwia to.
Poduszki nauszne można zdjąć przy niewielkim wysiłku i są one dodatkowo mocowane za pomocą dwóch diametralnie rozmieszczonych rowków na wewnętrznej części poduszek nausznych. Oraz dwóch występów na zewnętrznej części słuchawek. Jeśli przyjrzysz się uważnie poniższemu zdjęciu, zobaczysz parę rowków na poduszce usznej i jeden występ na słuchawce (znajduje się dokładnie na tej samej osi co nóżka słuchawek). Sama nóżka okazała się wygodniejsza do sterowania dotykowego - przesuwanie palcem w górę iw dół zwiększa lub zmniejsza głośność dźwięku. Lekkie uszczypnięcie dwoma palcami wstrzymuje odtwarzanie muzyki lub odwrotnie. Wszystkim tym działaniom towarzyszy lekki dźwięk kliknięcia w słuchawkach. Być może ze względu na tę wyraźną informację zwrotną warto było dodać nogę do słuchawek, ponieważ w poprzednich modelach nie było tak jasne, czy akcja jest wykonywana.
Jak brzmią słuchawki Buds 3 Pro
Dźwięk w pełni spełnia moje oczekiwania, ponieważ wciąż pamiętam swoje wrażenia z poprzedniego modelu Buds 2 Pro (prawie dwa lata później) i dlatego oczekiwałem Buds 3 Pro bardziej niż nowego zegarka czy nowych składanych smartfonów (pomimo mojej miłości do serii Flip). Subiektywnie nie widzę żadnej różnicy w jakości dźwięku względem poprzedniego modelu, w którym również zastosowano dwuzakresowe (i to jest główna różnica pomiędzy słuchawkami Samsumg z serii Pro a zwykłymi Budsami) słuchawki. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że cała ta nieznośna przyjemność jest odczuwalna tylko wtedy, gdy słuchasz bezstratnych formatów muzycznych. I tylko kilka osób będzie to robić, ponieważ wszyscy (prawie) nie słuchamy już pobranych plików, ponieważ wolimy usługi przesyłania strumieniowego. Potencjalnie Hi-Res Audio obsługuje Deezer, więc lepiej przetestować ten dźwięk z tą usługą, włączając w ustawieniach 320 kbps zamiast standardowych 128 kbps.
Schemat ideowy słuchawek Galaxy Buds 3 Pro, ilustracja autorstwa Samsunga
Ładowanie i żywotność baterii Buds 3 Pro
Słuchawki (a raczej ich etui) są ładowane, jak wspomniano powyżej, przez USB-C. Obok złącza znajduje się przycisk do parowania ze smartfonem (laptopem lub telewizorem). Obecność tego przycisku bardzo ułatwia parowanie słuchawek, jeśli posiadamy nie tylko sprzęt Samsunga. Ponieważ w przypadku urządzeń Samsunga wszystkie one są "krewnymi" i "widzą" Buds 3 Pro, gdy tylko otworzysz pokrywę etui. I, odpowiednio, oferują połączenie. W przypadku innych marek trzeba przejść przez standardową procedurę parowania Bluetooth.
Żywotność baterii Buds 3 Pro oscyluje wokół poziomu deklarowanego przez producenta, czyli do 6 godzin słuchania muzyki z włączoną redukcją szumów i do 7 godzin bez niej. Jak już wspomniałem, słucham muzyki głównie na maksymalnej głośności, więc ten czas był dla mnie nieco (może godzinę) krótszy. Zdecydowanie nie jest to wystarczający czas na pełnoetatową pracę, ale w przypadku 3-4 godzinnych rozmów podczas wideokonferencji jest to całkiem realistyczna wartość.
Co potrafi aplikacja Buds 3 Pro
Aby kontrolować pełne ustawienia Buds 3 Pro, nadal używana jest aplikacja Samsung Wear (logiczne byłoby już przeniesienie ich do SmartThings, ale architektura rozwoju prawdopodobnie nie pozwala na to szybko). W SmartThings słuchawki można znaleźć tylko za pomocą funkcji Samsung Find.
Jedną z ciekawych rzeczy, która mi się spodobała: specjalna funkcja, która pozwala wybrać odpowiednie poduszki dla każdego (ważnego) ucha. Wystarczy uruchomić odpowiedni test, w słuchawkach odtwarzana jest muzyka, która jest analizowana przez algorytmy przez głośniki i wykrywa wycieki dźwięku z powodu luźnych słuchawek. Okazało się, że potrzebuję standardowej poduszki na prawe ucho i powiększonej na lewe.
Użytkownik może przełączać się między 4 trybami redukcji szumów, regulować korektor lub paski świetlne, a także włączyć Audio 360 - specjalne algorytmy, które śledzą pozycję głowy i odpowiednio zmieniają balans dźwięku w lewej i prawej słuchawce. To bardzo zaawansowana technologicznie rzecz i za każdym razem, gdy złapiemy ten efekt (co w sumie nie zdarza się często), dostajemy techno orgazmu.
Ogólne wrażenia z użytkowania Buds 3 Pro: co nowego?
Poza zmianą wyglądu i nowym sterowaniem dotykowym, trudno o jakieś dodatkowe wrażenia w porównaniu do poprzedniego modelu. Dźwięk jest tak dobry, jak to tylko możliwe w przypadku słuchawek TWS. Transmisja głosu, na którą wszyscy zaczęli zwracać większą uwagę podczas połączeń wideo, jest również wysokiej jakości (nie tylko "druga osoba słyszała mnie doskonale i ja ją też słyszałem"). Czas pracy na baterii nie jest ani za krótki, ani za długi - dostajemy dokładnie to, czego oczekujemy. Nie więcej i nie mniej.
Niestety (lub na szczęście) nie miałem okazji przetestować nowej funkcji wykrywania syren podczas testów. Albo alarmy są zbyt daleko ode mnie (w domu ledwo je słyszę). Albo nie miałem na sobie słuchawek, gdy rozległa się syrena alarmowa.
Kto powinien kupić Galaxy Buds 3 Pro? Prawdopodobnie ci, którzy ufają marce i chcą znaleźć najlepsze i najnowocześniejsze słuchawki do pracy, przede wszystkim właściciele smartfonów Samsunga. Być może niektórzy właściciele poprzednich modeli, którym podobał się miniaturowy design (Samsung zawsze stawiał na małe rozmiary), mogą być zniechęceni designem Galaxy Buds 3 Pro. Ale niektórzy odbiorcy, wręcz przeciwnie, będą postrzegać nowy projekt jako powiew świeżości. W każdym razie Galaxy Buds 3 Pro nadają się do wszystkiego - słuchania muzyki i oglądania filmów czy prowadzenia rozmów telefonicznych i wideo. Nawiasem mówiąc, wsparcie dla jednoczesnego połączenia z laptopem i smartfonem jest bardzo pomocne.
Nie mogę przewidzieć, czy klientom spodoba się nowy design tych słuchawek, ale z zainteresowaniem będę obserwował rozwój tego eksperymentu. Jego efekty zobaczymy przy projektowaniu kolejnego modelu - jeśli powróci on do poprzedniej konstrukcji, będzie to oznaką porażki. Wręcz przeciwnie, będzie to dowód na to, że obrana przez nas strategia jest prawidłowa, a zmiana projektu była uzasadniona.
Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o słuchawkach Samsung Galaxy Buds 3 Pro TWS
- Są to flagowe słuchawki douszne TWS firmy Samsung z 2024 roku.
- Obsługują redukcję szumów (w tym adaptacyjną) i Hi-Res Audio.
- Mają wygodne sterowanie gestami i podświetlenie oraz dodatkowe ustawienia w aplikacji Samsung Wear.
Specyfikacja techniczna słuchawek Samsung Galaxy Buds 3 Pro | |
---|---|
Rozmiar słuchawek | 33x20x18 mm |
Rozmiar etui | 59x49x24 mm |
Waga słuchawek | 5.4 г |
Waga etui | 46.5 г |
Liczba mikrofonów | 6 |
Bluetooth | v. 5.4, A2DP, AVRCP, HFP, PBP, TMAP, LE Audio |
Czujniki | żyroskop, czujnik Halla, czujniki ciśnienia, obrotu ekranu, zbliżeniowy, dotykowy, VPU (jednostka przetwarzania głosu) |
Bateria. | Pojemność baterii słuchawek 53 mAh/g, pojemność baterii etui 515 mAh/g |
Deklarowany czas użytkowania z redukcją szumów | czas rozmów do 4,5 godziny (z etui do 20 godzin), czas odtwarzania muzyki do 6 godzin (z etui do 26 godzin) |
Deklarowany czas użytkowania bez redukcji szumów | czas rozmów do 5 godzin (z etui do 22 godzin), czas słuchania muzyki do 7 godzin (z etui do 30 godzin) |
Złącze do ładowania | USB typu C |
Ochrona | IP57 |
Dodatkowe funkcje. | Auto Switch, Hi-Res Audio (24 bity/96 kHz), 360 Audio, rozpoznawanie głosu, wykrywanie syren, dźwięk otoczenia, korektor. |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej