Litwa bada ukraińskie doświadczenia w zakresie mobilizacji i rekrutacji

Autor: Mykhailo Stoliar | 15.11.2024, 09:04
Litwa bada ukraińskie doświadczenia w zakresie mobilizacji i rekrutacji

Litwa bada doświadczenia Ukrainy w organizacji mobilizacji, rekrutacji i szkolenia wojska w czasie wojny.

Co wiadomo

Kwestie te zostały omówione podczas spotkania przedstawicieli Ministerstwa Obrony Ukrainy z delegacją Sił Zbrojnych Litwy.

Zastępca ministra obrony Ukrainy, generał brygady sprawiedliwości Serhij Melnyk, podkreślił znaczenie ścisłej współpracy między Ukrainą i Litwą, dziękując za wszechstronne wsparcie, jakiego Litwa udziela Ukrainie od początku inwazji rosyjskiej na pełną skalę.

Strona ukraińska przedstawiła reformy w dziedzinie mobilizacji i rekrutacji. Jednym z kluczowych osiągnięć było utworzenie 44 centrów rekrutacyjnych, które obecnie działają w większości regionów kraju, zapewniając obywatelom możliwość zaciągnięcia się do wojska na podstawie kontraktu.

Omówiono również tegoroczne innowacje, w tym możliwość bezpośredniej rekrutacji do konkretnej jednostki wojskowej oraz wprowadzenie podstawowej służby wojskowej w 2025 roku, która zastąpi pobór.

Arunas Balčiūnas, szef litewskiej wojskowej służby poborowej i rekrutacyjnej, podkreślił znaczenie uczenia się z doświadczeń Ukrainy zdobytych podczas prawie trzech lat wojny.

"Litwa również graniczy z Federacją Rosyjską, więc jesteśmy zainteresowani doświadczeniem, które Ukraina zdobyła przez prawie tysiąc dni oporu. Kiedy czas pokoju zostaje zastąpiony przez wydarzenia wojskowe, wszystko zmienia się bardzo szybko. I bardzo ważne jest, aby wojskowi, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo państwa, byli przygotowani na te zmiany" - wyjaśnił Balčiūnas.

Strona litewska podzieliła się własnymi inicjatywami w zakresie organizacji rejestrów wojskowych i systemu powiadamiania obywateli o obowiązku służby wojskowej, co stało się kluczowym tematem wymiany doświadczeń.

Obie strony zgodziły się kontynuować współpracę mającą na celu wzmocnienie zdolności obronnych i bezpieczeństwa narodowego. W ramach porozumień planowane jest rozszerzenie wykorzystania innowacyjnych podejść i najlepszych praktyk w celu osiągnięcia wspólnych celów.

Źródło: MOD