Samsung Display przygotowuje się do wprowadzenia na rynek pierwszego na świecie panelu OLED dla monitorów do gier z częstotliwością odświeżania 500 Hz.

Autor: Anry Sergeev | 28.11.2024, 14:49
Samsung prezentuje nowy monitor OLED Odyssey G9: spojrzenie w przyszłość gier Ilustracja przedstawiająca monitor Samsung Odyssey OLED G9, zapowiedziany w styczniu 202 r.. Źródło: Samsung

Południowokoreańskie media ETNews, powołując się na "źródła branżowe" , poinformowały o planach Samsung Display dotyczących stworzenia i wprowadzenia na rynek pierwszego na świecie 27-calowego panelu QHD OLED o częstotliwości odświeżania 500 Hz.

Panel będzie oparty na technologii QD-OLED, która wykorzystuje kropki kwantowe w celu zwiększenia jasności obrazu. Oczekuje się, że panel ten będzie wykorzystywany głównie w monitorach dla graczy i profesjonalistów, którzy potrzebują najwyższej szybkości reakcji. Jest to obecnie najwyższa częstotliwość odświeżania dla ekranów OLED, przewyższająca 480 Hz zaprezentowane przez LG Display zaledwie kilka miesięcy temu. Konstrukcja Samsung Display zachowuje również wysoką rozdzielczość QHD (2560x1440), co jest obecnie wyjątkiem w przypadku tak szybkich ekranów. Do tej pory twórcy paneli nie byli w stanie osiągnąć częstotliwości odświeżania 500 Hz na ekranach o rozdzielczości wyższej niż FullHD (1920x1080).

Firma finalizuje prace nad panelem i planuje wprowadzić go na rynek w pierwszej połowie przyszłego roku. Wiadomo, że Samsung Display prowadzi już rozmowy z wiodącymi producentami monitorów w celu zintegrowania tych wyświetlaczy z ich produktami. W takim przypadku pierwsze monitory z tym panelem OLED trafią do sprzedaży w pierwszej połowie 2025 roku.

Zapotrzebowanie na technologię OLED rośnie, zwłaszcza wśród graczy, ze względu na takie zalety, jak błyskawiczny czas reakcji, bogate kolory i lepsza jakość obrazu. Według danych firmy analitycznej Omdia, cytowanych przez ETNews, rynek monitorów rośnie w tempie 1% rocznie, podczas gdy rynek monitorów z panelami OLED ma wykazywać gwałtowny wzrost o 34% rocznie do 2028 r., stopniowo wypierając panele LCD.

Źródło: ETNews