Recenzja Xiaomi Mi 11 Ultra: pierwszy uber-flagowiec od „narodowego” producenta smartfonów

Autor: Aleksander Czub | 18.06.2021, 16:00
Recenzja Xiaomi Mi 11 Ultra: pierwszy uber-flagowiec od „narodowego” producenta smartfonów

Xiaomi zdecydowało się dostać do „wyższej sfery” i wypuścić najbardziej wypchanego flagowca bez żadnych kompromisów, które wcześniej były obecne, aby obniżyć koszty gadżetów. A Xiaomi Mi 11 Ultra można nazwać udanym pierwszym eksperymentem firmy. Ale z pewnymi niuansami. Smartfon posiada wszystkie funkcje niezbędne dla nowoczesnego flagowca, a nawet więcej. Wspaniały wyświetlacz AMOLED o częstotliwości odświeżania 120 Hz, flagowe wypełnienie, drogie materiały korpusu, wysokiej jakości głośniki stereo oraz ochrona przed kurzem i wodą zgodnie ze standardem IP68. Istnieje fantastyczny zestaw aparatów, które bardzo dobrze robią zdjęcia w większości sytuacji. I bardzo szybkie ładowanie, zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. Jeszcze jednym atutem jest dodatkowy wyświetlacz na tylnym panelu. Z drobnych skarg warto zwrócić uwagę na bardzo duży moduł aparatu, a co za tym idzie na nietypowy rozkład ciężaru po całym urządzeniu. A to potęguje fakt, że smartfon jest ciężki. Przegrzanie się przy maksymalnym obciążeniu również jest trochę frustrujące. Tak, o ile w codziennych zadaniach nie jest to krytyczne, ale zapotrzebowania na gry i aplikacje rosną bardzo szybko, a takiego smartfona najwyraźniej nie kupuje się na rok. Ale głównym (i jedynym poważnym) problemem smartfona jest jego cena 7 499 złotych, co jest sprzeczne z pierwotną polityką przystępnej ceny, dzięki której produkty firmy stały się popularne.

Xiaomi Mi 11 Ultra

Flagowy smartfon z 6,81-calowym wyświetlaczem AMOLED 2K 120 Hz, z topowym procesorem Qualcomm Snapdragon 888, 12 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej, wyposażony w potrójny aparat główny i dodatkowy ekran z tyłu. Korpus jest wykonany ze szkła, metalu i ceramiki i posiada stopień ochrony IP68. Smartfon zasilany jest baterią o pojemności 5000 mAh, obsługuje bardzo szybkie ładowanie przewodowe i bezprzewodowe o mocy 67 W, a także ładowanie bezprzewodowe odwrotne 10 W.

Kup na Allegro.pl
Xiaomi Mi 11 Ultra Polecamy

6 powodów, dla których warto kupić Xiaomi Mi 11 Ultra:

  • najlepsza wydajność
  • wspaniały wyświetlacz AMOLED z częstotliwością odświeżania 120 Hz
  • świetne aparaty
  • bardzo szybkie ładowanie przewodowe i bezprzewodowe
  • głośniki stereo
  • materiały korpusu, ochrona przed pyłem i wodą IP68.

3 powody, aby nie kupować Xiaomi Mi 11 Ultra:

  • bardzo wysoka cena
  • przegrzanie się gadżetu przy długotrwałych szczytowych obciążeniach
  • spora waga smartfona i olbrzymi moduł aparatu głównego, który robi dodatkowe obciążenie

Szybki przegląd:

  1. Jak wygląda Xiaomi Mi 11 Ultra?
  2. Czy ekran smartfonu jest wystarczająco dobry?
  3. Jakie są sposoby odblokowania?
  4. A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i autonomią?
  5. Interfejs Xiaomi Mi 11 Ultra
  6. Kamery
  7. Podsumowanie

Jak wygląda Xiaomi Mi 11 Ultra?

Recenzja Xiaomi Mi 11 Ultra: pierwszy uber-flagowiec od „narodowego” producenta smartfonów -2

Z przodu Xiaomi Mi 11 Ultra wygląda stosunkowo znajomo, jak na flagowy smartfon. Ogromny ekran w całym obszarze z lekko zaokrąglonymi bocznymi krawędziami i niewielkim otworem na przedni aparat w lewym górnym rogu. Ekran ma bardzo zgrabne zaokrąglenia i nie było fałszywych ruchów podczas użytkowania. Istnieją pewne osobliwości w materiałach obudowy. Cały przedni panel jest pokryty szkłem Gorilla Glass Victus, boczna ramka jest metalowa, a tylny panel wykonany jest z ceramiki.

Recenzja Xiaomi Mi 11 Ultra: pierwszy uber-flagowiec od „narodowego” producenta smartfonów -3

Na tylnym panelu znajduje się najbardziej rozpoznawalny element konstrukcji i designu smartfona. Ogromny blok głównego aparatu. Zajmuje całą szerokość smartfona i bardzo wyraźnie wystaje ponad korpus. Wynika to z trzech wysoce zaawansowanych aparatów, w tym peryskopu z 5-krotnym zoomem. I z tym, że obok znajduje się dodatkowy ekran. Jest podobny do tego, co firma instaluje w bransoletce fitness Mi Band 5. Może wyświetlać przydatne informacje: godziny, powiadomienia, poziom naładowania. Służy więc również jako wizjer do wykonywania autoportretów tylnym aparatem. To nie pierwszy smartfon z dodatkowym ekranem: kiedyś taki eksperyment Meizu przeprowadzał już w smartfonach PRO 7 i PRO 7 Plus.

Sam Xiaomi Mi 11 Ultra okazał się bardzo ciężki: 234 gi duży moduł aparatu znacznie przesuwa środek ciężaru. Z tego powodu regularnie obawiasz się, że wypuścisz telefon z rąk. Tak więc etui ochronne będzie bardzo przydatne. Smartfon oczywiście nie wytrzyma upadku na twardą powierzchnię. Dostępna jest wersja biało-czarna. Ostatnia opcja jest u nas do testu. Jest błyszczący i natychmiast zbiera odciski palców.

Recenzja Xiaomi Mi 11 Ultra: pierwszy uber-flagowiec od „narodowego” producenta smartfonów -8

Rama wykonana jest z metalu. Ale na górnej krawędzi jest szklana wstawka. Oprócz zwykłego dodatkowego mikrofonu na górze umieszczono nadajnik podczerwieni do sterowania elektroniką oraz drugi głośnik zewnętrzny. A obok znajduje się logo firmy harman/kardon, która zajmowała się „tuningiem” dźwięku smartfona.

Recenzja Xiaomi Mi 11 Ultra: pierwszy uber-flagowiec od „narodowego” producenta smartfonów -9

Na dole jest zewnętrzny głośnik, mikrofon, złącze USB Type-C i SIM tacka. Nie ma miejsca na kartę pamięci.

Pozostały sposób rozmieszczenia funkcjonalnych elementów jest znana. Lewa strona jest pusta, a prawa zawiera metalowe przyciski zasilania i głośności.

Smartfon wygląda i wydaje się drogi, jak przystało na drogi flagowiec. Z kontrowersyjnych punktów należy wymienić – niezwykłe rozłożenie ciężaru dzięki ogromnemu modułowi aparatu i bardzo łatwo brudzący się tylny panel w kolorze czarnym. Warto też wspomnieć, że Xiaomi Mi 11 Ultra to pierwszy smartfon firmy z ochroną przed kurzem i wodą IP68.

Recenzja Xiaomi Mi 11 Ultra: pierwszy uber-flagowiec od „narodowego” producenta smartfonów -18

Czy ekran smartfonu jest wystarczająco dobry?

Recenzja Xiaomi Mi 11 Ultra: pierwszy uber-flagowiec od „narodowego” producenta smartfonów -19

Xiaomi Mi 11 Ultra ma duży 6,81-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 3200x1400 (proporcje 20:9) i gęstości pikseli 515 ppi. Częstotliwość odświeżania wyświetlacza wynosi 120 Hz, smartfon może automatycznie przełączać się między 30, 60, 90 i 120 Hz w zależności od treści na ekranie. Częstotliwość reakcji warstwy czujnika wynosi 480 Hz. Aby oszczędzać energię, możesz przełączyć się na FullHD + (2400 x 1080) i 60 Hz, ale nie chcemy to robić. Ekran obsługuje HDR10 +, Dolby Vision, obiecuje maksymalną jasność w trybie automatycznym 900 cd/m2 i szczyt 1700 cd/m2. Oprócz ustawienia częstotliwości dostępny jest ciemny motyw interfejsu, kilka trybów wyświetlania kolorów, ręczna regulacja temperatury barwowej, ściemnianie DC i tryb czytania.

Jest obecna funkcja Always on Display z różnymi tarczami i obrazami do wyboru.

Recenzja Xiaomi Mi 11 Ultra: pierwszy uber-flagowiec od „narodowego” producenta smartfonów -46

Pamiętajmy o ustawieniach dodatkowego wyświetlacza. Może być używany do wyświetlania wszelkiego rodzaju przydatnych informacji (poziom naładowania baterii, powiadomienia, godziny), jeśli Xiaomi Mi 11 Ultra jest „ekranem do dołu”. To prawda, że nie ma pełnoprawnej funkcji Always on Display. Włącza się automatycznie po obróceniu smartfona i pojawia się na płaskiej powierzchni z ekranem w dół lub jest aktywowana podwójnym dotknięciem. Możesz wybrać czas trwania aktywności: 10, 20, 30 sekund. Da się dobrać dowolne zdjęcie, zegar lub napis, a także wyświetlane informacje.

Wróćmy teraz do ekranu głównego. Wizualnie jest wspaniały. Być może obecnie jeden z najlepszych. Dotyczy to zarówno jasności, jak i jakości samego obrazu, a także płynności pracy połączonej z bardzo szybką powłoką. W trybie „Nasyconym” maksymalna jasność wynosi imponujące 498,377 cd/m². Jednocześnie, jak przystało na ekrany AMOLED, gama kolorów jest znacznie szersza niż sRGB. Występuje niewielka nadmiar niebieskiej składowej, w wyniku czego ekran przechodzi nieco w zimne odcienie. W razie potrzeby możesz to dostosować w ustawieniach.

W trybie „Oryginalny kolor” gama kolorów jest zbliżona do sRGB, a odwzorowanie kolorów ma tendencję do wartości referencyjnych. Ale maksymalna jasność jest nieco niższa: 441,667 cd/m².

Porównanie z innymi modelami:

Nazwa urządzenia Jasność białego pola,
cd/m²
Jasność czarnego pola,
cd/m²
Kontrast
Xiaomi Mi 11 Ultra 498.377 0
ASUS ROG Phone 5 482.347 0
Samsung Galaxy S21+ 437.906 0
Samsung Galaxy S21 432.854 0
Samsung Galaxy S20 Ultra 408.388 0
Sony Xperia 1 394.97 0
Huawei P30 Pro 447.247 0
Samsung Galaxy S10 378.72 0

Jakie są sposoby odblokowania?

Recenzja Xiaomi Mi 11 Ultra: pierwszy uber-flagowiec od „narodowego” producenta smartfonów -77

Aby określić właściciela smartfona za pomocą funkcji biometrycznych, wykorzystuje się ekranowy skaner linii papilarnych i rozpoznawanie twarzy przez przedni aparat. Skaner optyczny. Działa doskonale: zarówno pod względem szybkości, jak i dokładności. Chociaż po flagowym smartfonie każdy się tego spodziewa. Rozpoznawanie twarzy działa na dobrym poziomie, biorąc pod uwagę możliwości techniczne (brak dodatkowych czujników). Szybki i dokładny przy odpowiednim oświetleniu.

Skaner pod ekranowy ma również jedną dodatkową funkcję. Wie, jak mierzyć puls. Według osobistych pomiarów błąd nie przekracza 3%, ale jest. Co jest całkiem logiczne i oczekiwane.

Recenzja Xiaomi Mi 11 Ultra: pierwszy uber-flagowiec od „narodowego” producenta smartfonów -86

Ciekawostką jest to, że do korzystania ze skanera tętna potrzebujesz aplikacji Mi Health. Ale nie jest zainstalowana na smartfonie i nie jest dostępna w Play Market. Znalezienie i zainstalowanie APK nie jest jednak trudne. Sama aplikacja jest nadal głównie w języku angielskim, z kilkoma napisami w języku polskim.

A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i autonomią?

Za wydajność Xiaomi Mi 11 Ultra odpowiada flagowy procesor Qualcomm Snapdragon 888, być może najbardziej produktywne rozwiązanie w tej chwili na rynku. Z przyzwoitym zapasem wydajności przez kilka następnych lat. Jest to ośmiordzeniowy procesor 5nm, który zawiera jeden Kryo 680 przy 2,84 GHz, 3xKryo 680 przy 2,42 GHz i 4xKryo 680 przy 1,8 GHz. Za grafikę odpowiada karta graficzna Adreno 660. Ilość pamięci RAM to 12 GB, używany jest szybki LPDDR5, wbudowana pamięć to 256 GB. Standard UFS 3.1. Zgodnie z oczekiwaniami smartfon wykazuje bardzo imponujące wyniki w testach syntetycznych.

Ale z chłodzeniem wszystko nie jest tak dobre. W teście obciążeniowym CPU Throttling wydajność zaczyna zauważalnie spadać po około 3 minutach testu i może spaść nawet do 76%. Jednocześnie cały korpus smartfona jest zauważalnie nagrzany. W realnych warunkach nic strasznego się nie dzieje. Smartfon lekko się nagrzewa przy dłuższej grze lub aktywnym korzystaniu z aparatu. Ale to nie wpływa na stabilność i szybkość pracy.

Recenzja Xiaomi Mi 11 Ultra: pierwszy uber-flagowiec od „narodowego” producenta smartfonów -141

Smartfon bez problemu radzi sobie z grami. Call of Duty Mobile, Asphalt 9 i Shadowgun Legends działają na maksymalnych ustawieniach przy stabilnym 60 FPS. Tylko w Genshin Impact sytuacja jest gorsza: liczba klatek na sekundę waha się w przedziale 30-35 kl./s. W przypadku gier odpowiednie zastrzeżone narzędzie jest dostarczane z ustawieniami wydajności, wyłączaniem powiadomień i innymi przydatnymi rzeczami.

Interfejsy bezprzewodowe: dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2,4 GHz i 5 GHz z obsługą nowego standardu 6e, Bluetooth 5.2 LE (obsługiwane są kodeki aptX HD, LDAC) i NFC do płatności zbliżeniowych. Obsługiwane globalne systemy pozycjonowania GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC. Istnieje port podczerwieni do sterowania elektroniką domową za pomocą odpowiedniej aplikacji.

A teraz kilka słów o dźwięku. Xiaomi Mi 11 Ultra wyposażony jest w głośniki stereo. I brzmią bardzo efektownie, zarówno pod względem jakości, jak i głośności. Są nawet ślady niskich częstotliwości. Jeśli chodzi o dźwięk w słuchawkach to raczej trudno ocenić pracę harman/kardon: nie ma gniazda 3,5 mm, a sam smartfon trafił do nas bez zestawu (i odpowiednio adaptera). Muzyki słuchano wyłącznie przez Bluetooth. Gracz ma element harman/kardon w efektach dźwiękowych. Naprawdę trochę zmienia ogólny charakter dźwięku, ale to nie jest dla każdego.

Smartfon posiada baterię 5000 mAh, co nie jest dużo, biorąc pod uwagę ekran, wydajność i inne aspekty techniczne. Ale główną cechą jest zastosowanie nowego typu baterii z anodą wykonaną z dwutlenku krzemu Si-O2 zamiast standardowej baterii grafitowej. W teorii pozwala to na zmniejszenie rozmiaru baterii przy tej samej pojemności energetycznej, a także na bezproblemowe korzystanie z bardzo szybkiego ładowania. Xiaomi Mi 11 Ultra obsługuje autorskie szybkie ładowanie 67W, z którego można go w pełni naładować w nieco ponad pół godziny. Oraz bezprzewodowe ładowanie o podobnej mocy. Niestety nie mogliśmy oszacować szybkości ładowania ze względu na brak zestawu. Smartfon obsługuje również standardy Quick Charge 4+ i Power Delivery 3.0, a także ma funkcję odwrotnego ładowania bezprzewodowego 10W. Pod względem czasu pracy nie ma szczególnych rekordów, ale wszystko jest w porządku. Jeśli niczego sobie nie odmawiasz: rozdzielczość 3200x1400, 120 Hz, rozmowy, poczta,sieci społecznościowe, komunikatory, surfowanie po sieci, aparat, gry, to smartfon wystarczy na jeden dzień bez żadnych problemów. Przy skromniejszym użyciu – półtora dnia.

Interfejs Xiaomi Mi 11 Ultra

Xiaomi Mi 11 Ultra działa na systemie Android 11 z MIUI 12.5.2.0. Powłoka wygląda dość znajomo, podobnie jak ostatnie poprzednie jej wersje. Jest bardzo zwinna, ma fajne animacje i działa stabilnie. Ogólna logika jest znana: istnieje wybór między wyłącznie pulpitami a opcją z oddzielnym menu aplikacji, konfiguracją siatki ekranu, różnymi wariantami nawigacji w systemie i innymi rzeczami, które już są nam bliskie.

Z tego co udało mi się zauważyć niezwykłe (nie widziałem tego wcześniej w MIUI) to możliwość otwarcia aplikacji w trybie zmniejszonego okna z poziomu menedżera aplikacji. Chociaż możliwe, że w niektórych modelach już tak było.

Standardowy zestaw markowych aplikacji:

Kamery

Recenzja Xiaomi Mi 11 Ultra: pierwszy uber-flagowiec od „narodowego” producenta smartfonów -234

Jedną z najciekawszych i najważniejszych cech Xiaomi Mi 11 Ultra jest bardzo zaawansowany zestaw aparatów. Jest ich trzech z tyłu. Główny moduł ma rozdzielczość 50 megapikseli. Wykorzystuje zupełnie nowy czujnik Samsunga o imponujących wymiarach 1/1,12 cala. Optyka – 24 mm EGF, f/1.95, stabilizacja optyczna, Dual Pixel PDAF i laserowy autofokus. Wykonuje zdjęcia o rozdzielczości 12,5 lub 50 megapikseli. Peryskopowy moduł teleobiektywowy ma rozdzielczość 48 megapikseli, f/4,1, 120 mm EGF, 1/2,0", 0,8 µm, wyposażony jest w PDAF i stabilizację optyczną. 5-krotny zoom optyczny, 10-krotny zoom hybrydowy i do 120-krotny cyfrowy. ultraszerokokątny przy 48 MP, f/2,2, 12 mm, 1/2,0", 0,8 µm. Ma dwie ważne cechy: bardzo szeroki kąt 128˚ i obecność autofokusa PDAF, co do tej pory jest niezwykle rzadkie. Aparat przedni – 20 MP, f/2.2.

Aplikacja aparatu jest przyjazna dla użytkownika i prosta. Karuzela w trybie poziomym, główne ustawienia na ekranie głównym, menu rozwijane z dodatkowymi ustawienia (rozdzielczość itp.), profesjonalne tryby zdjęć i wideo. Z dodatkowych ciekawych trybów jest supermoon (cel jasno wynika z nazwy), wideoblog, efekty kinowe (z wieloma interesującymi szablonami) i długa ekspozycja. Jednym słowem jest czym się bawić. To prawda, że w przypadku efektów długiego naświetlania bardzo pożądane jest posiadanie statywu z oczywistych powodów.

Warto dodać, że główny aparat fotografuje naprawdę dobrze, zarówno w dzień, jak i w nocy. Obrazy mają szeroki zakres dynamiczny, dobrą szczegółowość i stosunkowo naturalne odwzorowanie kolorów. Ale w niektórych przypadkach automatyczne funkcje nie działają całkiem poprawnie i zdjęcie może okazać się zbyt prześwietlone, zwłaszcza jeśli chodzi o fotografowanie w nocy. Oryginały można obejrzeć tutaj.

Ultraszerokokątny aparat jest trudniejszy w słabym oświetleniu, ale też nie uderzył twarz w błoto: całkiem możliwe jest zrobienie bardzo przyzwoitych zdjęć wieczorem. Chociaż zmniejszenie szczegółów jest bardzo zauważalne. Osobno należy zaznaczyć, że byłem bardzo zadowolony z obecności autofokusa w ultraszerokim module.

Moduł teleobiektywu z 5-krotnym zoomem to świetna i przydatna rzecz. Ale wieczorem nie jest tak łatwo zrobić wyraźne zdjęcie „z ręki”, jest to banalne ze względu na długi czas naświetlania. Minimalne wahanie – i to widać.

I tak, fotografowanie księżyca smartfonem jest całkiem możliwe, nawet „od ręki”:

Smartfon jest w stanie nagrywać filmy do 8K (co nie jest jeszcze zbyt popularne). Wideo 4K 60 fps to bardzo przyzwoita jakość, bez znacznych drgań. Stabilizacja działa dobrze. W ustawieniach jest osobna pozycja „stabilizacja”, która działa tylko przy FullHD 30 fps. Prawdopodobnie bardziej agresywna praca stabilizatora.

Podsumowanie: cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o Xiaomi Mi 11 Ultra.

  • Xiaomi Mi 11 Ultra wyposażony jest w tej chwili w topowy sprzęt i doskonały ekran AMOLED o rozdzielczości 3200x1440 z częstotliwością 120 Hz.
  • Gadżet otrzymał niewielki dodatkowy ekran obok tylnych aparatów, który może wyświetlać przydatne informacje, a także działać jako wizjer do autoportretów w głównym aparacie.
  • Tylny aparat ma trzy moduły: główny 50 MP, peryskopowy teleobiektyw 48 MP z 5-krotnym zoomem i ultraszerokokątny 48 MP z kątem widzenia 128°.
  • To pierwszy smartfon firmy z ochroną IP68.

Xiaomi Mi 11 Ultra

Flagowy smartfon z 6,81-calowym wyświetlaczem AMOLED 2K 120 Hz, z topowym procesorem Qualcomm Snapdragon 888, 12 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej, wyposażony w potrójny aparat główny i dodatkowy ekran z tyłu. Korpus jest wykonany ze szkła, metalu i ceramiki i posiada stopień ochrony IP68. Smartfon zasilany jest baterią o pojemności 5000 mAh, obsługuje bardzo szybkie ładowanie przewodowe i bezprzewodowe o mocy 67 W, a także ładowanie bezprzewodowe odwrotne 10 W.

Kup na Allegro.pl
Xiaomi Mi 11 Ultra Polecamy

Dane techniczne Xiaomi Mi 11 Ultra
Wyświetlacz AMOLED, 6,81 cala, 3200x1440 (proporcje 20: 9), 515 ppi, Gorilla Glass Victus, HDR10 +, Dolby Vision, 120 Hz
Wymiary 164,3x74,6x8,4 mm, waga: 234 g
Procesor 64-bitowy 5-nm Qualcomm Snapdragon 888, 1xKryo 680, 2,84 GHz, 3хKryo 680 2,42 GHz, 4хKryo 680 1,8 GHz, grafika Adreno 660
Pamięć RAM 12 GB LPDDR5
Pamięć Flash 256 GB UFS 3.1
Aparat główny: : 50 MP, f/1,95, 1/1,12", 1,4μm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS, 8K@24;
teleobiektyw: 48 MP;
ultraszerokokątny: 48 MP, f/2.2, 128˚;
przedni aparat: 20 MP f/2.2
Technologie bezprzewodowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e (dwuzakresowe, 2,4 i 5 GHz), Bluetooth 5.2 LE, aptX HD, LDAC, NFC, IrDA
GPS GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC
Bateria 5000 mAh, niewymienna; Szybkie ładowanie 67 W, szybkie ładowanie bezprzewodowe 67 W, odwrotne ładowanie bezprzewodowe 10 W
Операционная система System operacyjny Android 11 + MIUI 12.5.2.0
Karta SIM 2хNanoSIM
Dodatkowo Ochrona przed kurzem i wilgocią IP68;
Dźwięk stereo

Для тех, что хочет знать больше: