Chcę kupić smartfon: jak wybrać właściwy, aby nie żałować zakupu?

Autor: Technosław Bergamot | 22.06.2021, 12:36
Chcę kupić smartfon: jak wybrać właściwy, aby nie żałować zakupu?

Od czasu do czasu każdy z nas staje przed pytaniem wyboru nowego smartfona. Dobrze, jeśli regularnie czytasz gg i zawsze jesteś świadomy wszystkich nowych produktów, technologii i cen. A jeśli nie? Oczywiste jest, że jeśli chcesz kupić smartfon w najniższej cenie, nie potrzebujesz żadnej porady - wystarczy udać się do sklepu lub strony internetowej i wybrać model w najniższej cenie. Podobnie, jeśli nie masz ograniczonego budżetu, zwykle nie chcesz też problemów z wyborem – ile czasu zajmuje przyjście do tego samego sklepu/strony i wybranie najnowszego i najdroższego nowego produktu – nigdy się nie pomylisz. Wątpliwości i udręki wyboru zaczynają się w połowie drogi - kiedy trzeba kupić coś nie najtańszego, co przetrwa dłużej niż rok. Jednocześnie pojawia się chęć wydawania nie za dużo pieniędzy na smartfon. Według statystyk najlepiej sprzedające się smartfony kosztują teraz od 700 do 1200 złotych. Oznacza to, że większość kupujących przeznacza kwotę w ramach tych limitów na zakup gadżetu. I na szczęście,w 2021 roku naprawdę tego wystarczy na smartfon, który zaspokoi potrzeby większości użytkowników. Na co zwrócić uwagę przy zakupie i jakie podstawowe technologie powinny być obecne nie w najdroższych.

Kryteria wyboru smartfona: oczekiwania od zakupu

Pomimo tego, że nowoczesny smartfon to dość złożone urządzenie, istnieje kilka ważnych cech, które wpływają na przyjemność z jego użytkowania. Niektóre z nich są zrozumiałe dla każdego, nawet niedoświadczonego użytkownika, ponieważ nie wymagają wiedzy technicznej (np. wymiary fizyczne). Wręcz przeciwnie, część nie jest widoczna dla kupującego i może nie przywiązywać do nich większej wagi (na przykład ilość pamięci RAM). Jeśli zapytasz zwykłego kupującego, jakie ma wymagania dotyczące przyszłego zakupu, prawie na pewno usłyszymy ten sam zestaw wejść: aby wyświetlacz był dobry, aparat robił świetne zdjęcia, bateria działała jak najdłużej i nic nie spowalniało ogólną pracę. Są to naturalne potrzeby każdego, głównym problemem jest to, że niezależnie od ceny smartfona reklama obiecuje duży, jasny ekran, wydajny procesor, doskonały aparat i długą żywotność baterii. Jednocześnie niedoświadczony nabywca rozumie, że wszystkie smartfony nie mogą mieć równie dobre cechy, ale aby zrozumieć różnice, trzeba trochę zagłębić się w istotę problemu. Na szczęście nie jest to takie trudne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Kluczowymi parametrami przy wyborze smartfona są rzeczywiście wyświetlacz, procesor, aparat i bateria. Zastanowimy się nad nimi bardziej szczegółowo, a następnie przejdziemy przez listę technologii, aby każdy mógł sam zrozumieć, które z nich są dla niego ważne, a które będą zbędne..

Wyświetlacz: patrzymy na płynny obraz, bez opóźnień

Chcę kupić smartfon: jak wybrać właściwy, aby nie żałować zakupu?-2

Najprostszą cechą wyświetlacza jest jego wielkość. Tradycyjnie, dla uproszczenia, mierzy się go w przekątnych (jak w telewizorach). Na przestrzeni ostatnich 10 lat przekątne smartfonów wzrosły z 3,5 do 6,5 cala, po czym dalszy wzrost spowolnił (choć są modele o przekątnych 6,8-6,9 cala, ale na oko różnica nie jest aż tak duża). Jest na to proste wytłumaczenie: im większy ekran, tym wygodniej jest oglądać filmy i po prostu umieszcza się więcej przydatnych informacji (na przykład podczas czytania wiadomości i przeglądania sieci). W toku ewolucji wyświetlacze zmieniły swoje proporcje i stały się bardziej wydłużone w poziomie (tak jak telewizory, krótko mówiąc). Dzięki temu nadal są wygodne w użytkowaniu, choć 10 lat temu 7 cali było przekątną tabletu (miał jednak inne proporcje), a nie smartfona. Następną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest rozdzielczość ekranu. Im jest wyższy, tym wyraźniejszy będzie obraz ze względu na zmniejszenie rozmiaru punktu (piksela) na ekranie. Powszechnie przyjętym standardem rozdzielczości był FullHD (1920x1080 pikseli), ale współczesne ekrany mają jeszcze wyższą rozdzielczość, chociaż smartfony nigdy nie osiągnęły 4K, podobnie jak telewizory (3840x2160), ale dla flagowych modeli może przekroczyć 3000 pikseli w poziomie. Warto pamiętać, że wszystko, co jest wyższe od standardowego FullHD jest dobre, wszystko mniej jest powodem do szybkiego zrezygnowania z zakupu (jeśli nie mówimy o bardzo budżetowych modelach).

W ostatnim roku do ważnych cech wyświetlaczy dodano częstotliwość odświeżania. Podobnie jak monitory, wpływa to na migotanie obrazu. Wyświetlacze o wyższej częstotliwości odbierane są jako dające gładszy i mniej denerwujący obraz. Standardowa częstotliwość to 60 Hz, ale jeśli widzisz, że wyświetlacz smartfona ma częstotliwość ekranu 90 lub nawet 120 Hz, to dobry znak. Wreszcie, wizualnie wyświetlacze różnią się umiejscowieniem przedniej kamery. Wszyscy producenci walczą o zmniejszenie ramki wokół widocznej części obrazu, więc technologia w ostatnich latach przeszła od wycięcia ich z urządzenia, do zmniejszenia w postaci element w kształcie łzy do otworu przelotowego. Które mogą znajdować się zarówno wzdłuż pionowej osi ekranu, jak i przesunięte na bok. Jednocześnie nie ma różnicy w działaniu aparatu, jest tylko zmiana wizualna i estetyczna.

Процессор: чем новее, тем совершеннее

Chcę kupić smartfon: jak wybrać właściwy, aby nie żałować zakupu?-3

Procesor należy do tych podzespołów smartfona, których nie widzimy – zawsze jest schowany w obudowie. Wszyscy wiemy, że moc procesora wpływa na wydajność. Ale nigdy nie zobaczysz opisu smartfona, w którym producent nazywa go nieproduktywnym. Wszystkie jako jedno są 8-rdzeniowe, wydajne i energooszczędne. Nadaje się do gier, sieci społecznościowych i przeglądania stron internetowych. Po części to wszystko prawda. Choćby dlatego, że na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat smartfony (i ich procesory) przeszły poważną ewolucję i nawet budżetowe modele potrafią więcej i działają szybciej niż flagowe modele 5 lat temu. Na co dziś wpływa 8 rdzeni? Większość procesorów wykorzystuje architekturę big.LITTLE firmy ARM. Niektóre rdzenie są bardzo wydajne (i zużywają dużo energii). Niektóre wręcz przeciwnie, są mało wydajne. W trybie normalnym działają rdzenie o niskiej wydajności, minimalizując pobór mocy procesora. Jeśli zostanie uruchomiona aplikacja wymagająca wysokiej wydajności (gra, oglądanie wideo), te rdzenie są wyłączone, a te o wysokiej wydajności są włączone. Tak więc w procesorach 8-rdzeniowych wszystkie 8 rdzeni nigdy nie są używane. 

Jak więc odróżnić procesory? W świecie mobilnych procesorów do smartfonów istnieją dwaj główni gracze - MediaTek i Qualcomm. Jest to analogiczne do AMD i Intela dla komputerów stacjonarnych. Uważa się, że procesory Qualcomm są bardziej wydajne. I tylko one są używane do flagowych smartfonów. Sprawia to również, że procesory MediaTek są bardziej atrakcyjne dla smartfonów średniej klasy i budżetowych. Liczy się też nowość procesora. Technologie są stale ulepszane, co kilka lat producenci procesorów opracowują nowe, bardziej zaawansowane procesy technologiczne (wskazuje na to liczba w nanometrach w charakterystyce procesora - im niższa, tym lepiej). Możesz porównać dwa różne procesory, korzystając z wyspecjalizowanej usługi, takiej jak versus.com.

Aparat: megapiksele nie są już najważniejsze

Chcę kupić smartfon: jak wybrać właściwy, aby nie żałować zakupu?-4

Dobry aparat to dziś jedno z głównych wymagań smartfona. A wszyscy producenci mówią również o tym, jak wspaniałe wyniki można uzyskać za pomocą wbudowanej kamery. To również prawda, ale tylko częściowo. W słoneczny dzień zrobisz naprawdę dobre ujęcia nawet najtańszym smartfonem. Różnica zaczyna być widoczna, gdy trzeba fotografować w pomieszczeniu, wieczorem lub nawet w nocy. Trzeba powiedzieć, że z punktu widzenia cech konsumenckich to właśnie aparat odróżnia smartfon za 1400 złotych n od smartfona za 30000 złotych dzisiaj.Trudniej jest ocenić pozostałe możliwości smartfona „na oko”. Jaki powinien być aparat w smartfonie, aby spełnić oczekiwania? Trzeba zacząć od liczby obiektywów – to tutaj zaczyna się mierzyć aparaty smartfonów. Dlaczego smartfon potrzebuje 2, 3 lub 4 kamer? Z reguły używają różnych ogniskowych, zapewniając zoom, czyli zbliżanie się lub oddalanie sceny w kadrze. Układ z 4 obiektywami zwykle oznacza, że do fotografowania jest domyślna kamera główna. Kolejny szerokokątny (pozwala to odsunąć scenę np. przy fotografowaniu dużej grupy osób lub gdy nie da się odsunąć dalej, żeby wszystko zmieściło się w kadrze). Trzecia kamera służy do powiększania. A czwarta, z „teleobiektywem”, pozwala przybliżyć scenę nie dzięki ogniskowej, ale dzięki systemowi soczewek umieszczonych wewnątrz korpusu według schematu „peryskopowego”.

Czytaj też: Recenzja Xiaomi Mi Band 6: misja-przewyższyć poprzednika

Ale dotyczy to drogich, flagowych smartfonów. Modele „nie za wszystkie pieniądze świata”, skoncentrowane są na masową skalę kupujących, te z kolei mają mniej aparatów. I mogą pełnić inne role, np. osobny aparat można zaprojektować, by artystycznie rozmyć tło (fotografowie mówią „bokeh”, z naciskiem na ostatnią sylabę). Osobny aparat można wykorzystać do makrofotografii, czyli do fotografowania obiektów w ultrakrótkich odległościach od obiektywu – z reguły mówimy o kilku centymetrach. 

Kolejną ważną cechą aparatów jest wielkość matrycy mierzona w ułamkach cala, na przykład 1/3,4, 1/2,3 czy 1/2. Im większa jest ta liczba (1/2 jest większa niż 1/2,3), tym lepiej (fizyczne wymiary matrycy są większe). Ale zazwyczaj każdy przebija megapikselami - całkowitą liczbą pikseli matrycy, z których powstaje obraz. Im wyższa ta liczba, tym wyższa rozdzielczość obrazu (klarowność i szczegółowość). Zasadniczo rozdzielczość bezpośrednio wpływa na rozmiar drukowanego obrazu. Ale dziś wszyscy oglądają zdjęcia na ekranach smartfonów i komputerów, więc rozdzielczość odgrywa rolę raczej w zbliżeniu cyfrowym, kiedy obraz staje się już nie przez optykę, ale przez zaznaczenie mniejszego fragmentu w kadrze. Wysoka liczba megapikseli pozwala również na połączenie 4 sąsiadujących pikseli w jeden, aby uzyskać ostrzejsze, bardziej nasycone kolorami obrazy. Ale w zasadzie dzisiaj wszystkie obrazy są przetwarzane przez inteligentne algorytmy oparte na sieciach neuronowych (tzw. AI lub sztuczna inteligencja w reklamie). Kamera AI pozwala rozpoznać rodzaj sceny i rozróżnić osobę, jedzenie, kwiaty, kota lub psa. I automatycznie wybiera najlepszy tryb fotografowania, a następnie przetwarza zdjęcie, aby uzyskać najlepszy efekt.

Na fotografowanie w warunkach słabego oświetlenia ma bezpośredni wpływ takie cechy, jak przysłona lub liczba przysłony. W specyfikacjach jest oznaczony jako f/2.2, f/2.0 lub f/1.8. Im niższa liczba, tym lepiej, co oznacza większą przepuszczalność światła. A podczas nagrywania wideo stabilizacja obrazu jest niezbędna, aby zapobiec nieuniknionemu drżeniu ręki. Najprostsza stabilizacja to cyfrowa (EIS – elektroniczna stabilizacja obrazu). Atutem przy zakupie będzie aparat z optyczną stabilizacją obrazu (OIS).

Bateria: co wpływa na czas pracy?

Chcę kupić smartfon: jak wybrać właściwy, aby nie żałować zakupu?-5

Oczywiście każdy klient chce, aby jego smartfon działał jak najdłużej na jednym ładowaniu i był jak najmniej ładowany. Tutaj ważne jest, aby zrozumieć, że po pierwsze, żywotność baterii jest wadą wydajności (im wyższa wydajność, tym szybciej siada bateria). A po drugie, pobór mocy smartfona zależy od samego użytkownika, a raczej od scenariuszy jego pracy. Największym konsumentem energii w smartfonach jest ekran, więc maksymalna jasność szybciej rozładuje baterię. Zużycie zależy również od ilości aktywowanych modułów bezprzewodowych: GPS, Wi-Fi, Bluetooth i NFC – każdy z nich trochę „odgryza”. Dlatego żywotność smartfona po jednym ładowaniu mocno zależy od samego użytkownika. Ważną rolę odgrywa tutaj liczba aplikacji działających jednocześnie i możliwość aktualizacji danych nawet w tle (na przykład ściąganie wiadomości i powiadomień z sieci społecznościowych). Na szczęście producenci smartfonów wraz z twórcami systemu operacyjnego Android oferują automatyczne tryby sterowania smartfonem, które pozwalają analizować sytuację i np. przestawiać nieużywane aplikacje w tryb uśpienia lub nawet usuwać je z pamięci RAM. 

Od 2021 roku pojemność baterii (mierzona w miliamperach/godzinach) większości smartfonów waha się od 4500 do 5000 mAh. Kolejną rzeczą, o której warto wiedzieć o ładowaniu smartfonów, jest obsługa technologii szybkiego ładowania (Quick Charge lub QC). Im nowsza generacja technologii, tym lepiej. A im wyższa moc ładowania podana w specyfikacji, tym szybciej smartfon się naładuje. Uzyskamy przy tym większy procent naładowania w ciągu pierwszych 10-15 minut ładowania. 

Pamięć: nigdy nie może być jej za dużo

Chcę kupić smartfon: jak wybrać właściwy, aby nie żałować zakupu?-6

Ważną cechą, na którą niedoświadczeni użytkownicy nie zwracają uwagi, jest ilość pamięci RAM. Wszyscy z grubsza rozumieją, co może pomieścić wbudowany dysk (przez analogię z komputerem), ale pamięć RAM bezpośrednio wpływa na wrażenia użytkownika. Jeśli ona nie jest wystarczająca, aplikacje zaczynają zwalniać. W 2021 r. (jeśli nie brać pod uwagę poszukiwania rozwiązania budżetowego za minimalne pieniądze), warto przyjrzeć się charakterystyce pamięci, zaczynając od 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej. W związku z tym wszystko powyżej będzie postrzegane jako zaleta. Jeszcze przed zakupem należy zwrócić uwagę na to, czy istnieje obsługa kart pamięci (w zasadzie jeśli tego potrzebujesz). A jeśli jest z kolei, można wyjaśnić, czy można używać karty pamięci z dwiema kartami SIM, czy trzeba będzie wybrać: drugą kartę SIM lub kartę pamięci.

Dodatkowe funkcje: rozszerzenie zakresu możliwości smartfona

Chcę kupić smartfon: jak wybrać właściwy, aby nie żałować zakupu?-7

Co jeszcze może być w smartfonie i co wpływa na jego możliwości, cenę i odpowiednio na wybór kupującego? Na przykład obsługa NFC, która otwiera możliwości płatności zbliżeniowych za pomocą Google Pay, do którego podłączona jest karta bankowa. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli pamiętamy, że terminale do płatności zbliżeniowych w naszym kraju mają wysoki procent penetracji (a nowe instalowane są tylko przy płatnościach zbliżeniowych). Dodatkowe usługi identyfikacji użytkownika nie będą zbędne (bez nich korzystanie z płatności zbliżeniowych jest po prostu niemożliwe). Na przykład rozpoznawanie twarzy lub czujnik odcisków palców. Mógłby być nawet wbudowany w wyświetlacz, choć pod względem użyteczności najlepszą opcją na umieszczenie czytnika linii papilarnych jest bok smartfona. Działa szybciej i wygodniej się z nim pracuje. Jeśli planujesz używać słuchawek TWS ze swoim smartfonem, warto sprawdzić, czy urządzenie obsługuje specyfikację Bluetooth LE, która zapewnia niski pobór prądu. Chociaż, szczerze mówiąc, tylko bardzo stare modele tego nie będą miały, w 2021 roku wszystkie nowe gadżety mogą to posiadać. Smartfon może mieć również czujnik podczerwieni. Ciekawe może być przekształcenie smartfona w uniwersalnego pilota, który pozwala sterować wieloma urządzeniami gospodarstwa domowego (i nie tylko w domu). Kupując smartfon w 2021 r. można zwrócić uwagę na obsługę 5G. Choć z obiektywnych powodów na premierę tej technologii musimy poczekać kilka lat, to może nie jest to aż tak znacząca, ale i tak zaleta przy zakupie. I nie będziesz musiał wymieniać smartfona, gdy ta technologia stanie się dostępna (przecież nie każdy może sobie pozwolić na wymianę smartfona co roku lub co dwa lata).

Bonus: dlaczego ludzie kupują flagowe smartfony, czego nam brakuje?

Skoro smartfony klasy średniej są teraz tak dobre, to po co ktokolwiek miałby kupować flagowe smartfony kosztujące kosmiczną ilość złotych? Dlaczego są kupowane, jaki jest sens, a czego celowo odmawiamy, wybierając prostszy smartfon? Nawet jeśli nie planujesz wydawać pieniędzy na najbardziej zaawansowane smartfony, dobrze wiedzieć, gdzie wygrywają. Po pierwsze, droższe smartfony zawsze mają większe możliwości aparatu. Mogą nagrywać wideo w rozdzielczości 4K (niektóre nawet w 8K) i są wyposażone w prawdziwy zoom optyczny o zmiennej ogniskowej, co pozwala wykadrować obraz przed wykonaniem zdjęcia i przybliżyć lub oddalić obiekty. Te smartfony zawsze obsługują optyczną stabilizację obrazu podczas nagrywania wideo i mogą nagrywać filmy w zwolnionym tempie z większą prędkością, do 960 klatek na sekundę. Obsługują też ładowanie bezprzewodowe (w tym ładowanie odwracalne, gdzie sam smartfon może pełnić rolę bezprzewodowej ładowarki do zegarka lub słuchawek). Mogą korzystać z ultraszybkiego ładowania, co pozwala na pełne naładowanie smartfona w ciągu godziny. Wreszcie możemy mówić o nowych technologiach ekranowych, w których pod wyświetlaczem zainstalowany jest ultradźwiękowy czujnik odcisków palców (i to wszystko naprawdę działa). Albo o przednim aparacie, który również chowa się pod wyświetlaczem. Wreszcie od zeszłego roku na rynku są już składane smartfony z elastycznym wyświetlaczem. A nabywcy drogich smartfonów mogą dziś uzyskać wszystkie te technologiczne innowacje.

Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie smartfona i na jakie parametry techniczne (i na co dokładnie) wpływają. To pozwoli Ci dokonać świadomego wyboru przy zakupie smartfona i uzyskać dokładnie takie wrażenie z urządzenia, jakiego oczekujesz.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: