Okno możliwości: Recenzja bransoletki fitness Huawei Band 6
Huawei Band 6 to kontynuacja serii Watch Fit. Na zewnątrz Huawei Band 6 to albo niedokończony inteligentny zegarek, albo za bardzo inteligentna bransoletka. Urządzenie ugrzęzło między kategoriami i to moim zdaniem bardzo dobra pozycja. Jednocześnie cena modelu jest demokratyczna, ponieważ Huawei nadal pozycjonuje go jako bransoletkę. Za 250 złotych użytkownikowi oferowany jest wręcz królewski ekran AMOLED, a oprócz już standardowych funkcji inteligentnej bransoletki (pulsometr, krokomierz, powiadomienia, elementy organizera, śledzenie treningu, snu, monitorowanie cyklu itp.), istnieje również monitorowanie poziomu tlenu we krwi non-stop.
Najlepsza bransoletka fitness dla użytkownika smartfona Huawei Model 2021 posiada nowoczesny zestaw możliwości: mierzy kroki/kalorie, tętno i saturację krwi. Obsługuje dużą liczbę typów treningów i, ze względu na skupienie się na swoim ekosystemie, będzie najbardziej preferowany dla użytkowników smartfonów Huawei.
Huawei Band 6
5 powodów, aby kupić Huawei Band 6:
- wspaniały duży ekran
- doby czas pracy (7-10 dni ze stałym monitorowaniem wszystkiego)
- niezbyt sportowy design
- stałe monitorowanie poziomu tlenu we krwi
- już korzystasz z urządzeń w ekosystemie i rozważasz aktualizację
3 powody, aby nie kupować Huawei Band 6:
- wolisz klasyczny design zegarka
- chcesz bransoletkę z płatnością zbliżeniową
- używasz urządzeń z innego ekosystemu
Gdzie jest jakaś niezgodność?
Nie wiem. Moim zdaniem Huawei Band 6 jest dobry we wszystkim. Jeśli znajdziesz usterkę, to możesz pamiętać, że ten model nie ma i nie będzie miał płatności zbliżeniowej. Ale jak dotąd w segmencie bransoletek jest to tak rzadkie, że zdecydowanie jest to nawet kaprys.
Jak wygląda Huawei Band 6
Huawei Band 6 przerósł zwykłe parametry ekranu jak na bransoletę (tutaj 1,47 cala o rozdzielczości 198x368 pikseli, większy i wygodniejszy do czytania tekstu) oraz wyraźnie sportowy wygląd. Wymiary - 43x25x11 mm. Nie wygląda masywnie na dłoni. Nie przeszkadza w codziennych czynnościach.
Jeśli model w kolorze czarnym (mieliśmy to w naszej recenzji) nadal wygląda stosunkowo sportowo, to kolorowe (dostępne na renderach) są już odnośnikiem do Apple Watch, choć bez wyraźnego kopiowania.
Jednocześnie pasek urządzenia pozostał sportowy. Elastyczny, miękki, wygodny, zdejmowany. W Polsce można znaleźć w sprzedaży paski w innych kolorach, a nawet paski metalowe - dla tych, którzy chcą całkowicie pozbyć się sportowego charakteru.
Czarna bransoletka ma czarny korpus (wykonany z polimeru), choć wygląda jak ceramiczny. U kolorowych-złoty.
Bransoletka jest całkowicie niebrudząca się. Dotyczy to również obudowy, paska i ekranu z solidną powłoką oleofobową.
Po prawej stronie znajduje się tylko jeden przycisk sterujący. Oczywiście osobny przycisk do rozpoczynania treningów byłby wygodniejszy. Ale nadal mamy niedrogą bransoletkę, a nie zegarek, więc nie ma żadnych skarg. Z tyłu znajduje się pulsometr oraz styki do podłączenia ładowarki. Jest mały i zgrabny i trzyma się dobrych magnesów.
Jedynym pytaniem do producenta jest to, dlaczego do czarnej bransoletki dołączona jest biała ładowarka?
Co jest z ekranem Huawei Band 6?
Doskonała powłoka oleofobowa i duży rozmiar ekranu zostały już wspomniane powyżej. W ustawieniach możesz wybierać spośród pięciu stopni jasności. Ten model nie posiada stale włączonego wyświetlacza. Ale możesz skonfigurować tak, aby ekran nie wyłączał się przez 20 minut.
Kolory są bogate i jasne, a rozdzielczość wystarczająco wysoka, aby umieścić obrazek na tle wygaszacza ekranu. Nie możesz uporządkować zdjęć i ustawień kolorów, jak w bransoletce Xiaomi. Ale w dużej bazie danych są tarcze, na których wyświetlane są dowolne parametry, są nawet takie, na których można wybrać parametry. Ale są to już wersje płatne. Tarcze z kolei kosztują niedrogo – od 1.49 złotych.
Dzięki szerszemu ekranowi producentowi udało się zwiększyć rozmiar ikon – teraz wchodzenie do nich stało się jeszcze wygodniejsze. Czcionka jest również umiarkowanie duża. Jest wygodne do czytania, choć ekran nie jest tak szeroki jak na zegarku.
Co może zrobić (funkcje)?
Huawei Band 6 to ewolucja (nie rewolucja) urządzeń do noszenia Huawei. Interfejs stał się nieco wygodniejszy dzięki możliwości usuwania zbędnych pulpitów i widżetów sportowych.
Jeśli wcześniej korzystałeś z urządzeń marki, ustawienia tej bransoletki zostaną dostosowane automatycznie. Oznacza to, że nie będzie konieczne ponowne wybieranie, które powiadomienia do niego przyjdą itp. Jedyną rzeczą jest to, że będziesz musiał włączyć stałe monitorowanie poziomu tlenu we krwi, jeśli chcesz, aby ta funkcja zawsze działała.
Niestety ten model miał problemy z powiadomieniami. Czasami bransoletka, z niewiadomego powodu, przestała je wysyłać. Mamy nadzieję, że problem tkwi w wersji próbnej.
W przypadku sportu możesz wyznaczać cele (to już mamy od dłuższego czasu). Bransoletka obsługuje 96 trybów sportowych, z których 11 to profesjonalne, a 85 spersonalizowanych, cokolwiek to znaczy. Publikacja podaje przykład, że w trybie „skakanka” bransoletka sama zlicza liczbę skoków i liczbę skoków z rzędu.
Nie miałem okazji wypróbować tych nieordynarnych, tylko te standardowe - power, orbitrek, walking. Dla mnie, jako użytkownika urządzeń Huawei, nie ma tu nic nowego, wszystko jest znajome, czytelne i wygodne. Przy okazji bransoletka może śledzić początek aktywności i sugerować włączenie odpowiedniego trybu (jednego z sześciu: bieganie, spacery w pomieszczeniu i na świeżym powietrzu, orbitrek, wioślarz). Ale jeśli włączysz tę funkcję, spowoduje to kolejne obciążenie baterii. Na przykład, jeśli dużo chodzisz.
W ustawieniach możesz ustawić wartości graniczne tętna, po których Band 6 będzie ostrzegał o problemach. To stara opcja. Ale tylko urządzenie kilka razy podczas treningu zostało przyłapane na podwyższenia tętna w górę.
Istnieje również stały monitoring snu. Przypomnę, że Huawei monitoruje też oddech we śnie i pokazuje w raportach, czy były z nim jakieś problemy. Teraz do tego wskaźnika dodano poziom tlenu we krwi. Nie wiem, czy jest to praktyczne zastosowanie, ale przynajmniej jest to ciekawe.
Kolejnym miłym ulepszeniem interfejsu użytkownika jest możliwość dostosowania timera.
Inne funkcje bransoletki to sterowanie muzyką, inteligentny budzik, stoper, plany treningowe, medytacja, śledzenie cyklu, przypomnienie o ruchu (raz na godzinę), ćwiczenia oddechowe. Niestety w przeciwieństwie do Xiaomi, z menu zegarka nie można usunąć niepotrzebnych pozycji.
Krótko mówiąc, teraz w ustawieniach możesz ustawić wartości graniczne tempa treningu biegowego, aby inteligentny asystent pomagał trzymać się wymaganego tempa zgodnie z planem.
Jeśli zdjąłeś bransoletkę lub przełączyłeś ją w tryb „Nie przeszkadzać”, możesz dowiedzieć się, czy są jakieś nieodebrane wiadomości po ikonie litery, która znajduje się na niektórych tarczach. Jeśli się wyróżnia, to znaczy, że coś jest w wiadomościach.
Jak długo utrzymuje się bateria?
Deklarowany czas pracy bransoletki wynosi do 14 dni. Na ten czynnik wpływa ciągła aktywność sensorów, ilość powiadomień (jeśli wiadomości otrzymujesz przez cały dzień, oczywiście ze względu na ciągłe wibracje, bateria „zmęczy się” wcześniej) oraz tło. AMOLED lubi czarny i niebieski, ale inne kolory mają na niego zły wpływ. Bransoletka z tłem „po wyjęciu z pudełka” działała u mnie 10 dni lub nawet trochę dłużej. Warto było zmienić tło na jaśniejsze i zajęło to około 10% zasobów baterii, tak się wydaje.
Ale mimo wszystko praca urządzenia jest bardzo przyzwoita. 10 dni ze stałym monitorowaniem pulsu, tlenu, powiadomień itp. - to dużo. Po włączeniu trybu automatycznego śledzenia aktywności zasoby baterii zaczęły się wyczerpywać jeszcze szybciej. Prawdopodobnie w ten sposób wpływa na niego częste śledzenie chodzenia.
Co jest lepsze: Huawei Band 6 czy Xiaomi Mi Band 6?
Obie bransoletki są najbardziej odpowiednimi flagowymi urządzeniami swoich producentów w swoich kategoriach. Z pewnością jeden z czytelników staje przed wyborem: czemu dać pierwszeństwo.
Najprostszą odpowiedzią jest marka, której już używasz. Oba modele są dobre, ale ich indywidualne zalety nie są powodem do przejścia na nową platformę. Zwłaszcza jeśli istnieje już duża skumulowana baza danych osobowych dotyczących zdrowia, a może nawet innych urządzeń ekosystemu.
Jeśli takiego bagażu nie ma (co jest mało prawdopodobne), to jest o czym rozmawiać.
Zalety Huawei Band 6:
- Większy i wygodniejszy ekran: czytanie wiadomości na tym jest odczuwalnie wygodniejsze.
- Bateria: przy większym obciążeniu bransoletka działa mniej więcej tak samo, może nawet trochę więcej.
- Ciągłe monitorowanie stanu tlenu we krwi. Owszem, to zaleta, ale nie jestem pewien, czy wyciąga powód, by wybrać konkretną markę, ponieważ dokładność takiego czujnika w bransoletkach jest daleka od medycznej. Jeśli masz podejrzenie, że coś jest bardzo nie tak z twoim zdrowiem, a jest to szczególnie związane z wysyceniem krwi tlenem, lepiej kupić medyczny monitor pracy serca. Jeśli po prostu interesujące jest śledzenie tego wskaźnika, przynajmniej w przybliżeniu, możesz dać pierwszeństwo Huawei Band 6.
- Mniej sportowy design.
Zalety Xiaomi Mi Band 6:
- Dostrajanie tarcz: psota, ale niektórzy mogą uznać to za ważne.
- Większy ekosystem i niższy próg wejścia: konkretnie jest też wiele modeli smart sneakersów, z którymi można sparować bransoletkę, a smartwatche Xiaomi są tańsze.
- Bardziej precyzyjne dostrojenie interfejsu: możesz usunąć wszystkie niepotrzebne elementy z menu bransoletki. Nie pociąga za sobą funkcji „zabijania”, ale sprawia, że praca z bransoletką jest nieco wygodniejsza.
- Cena: jest już nieco niższa.
- Wersja z NFC: istnieje i szansa, że zadziała w Polsce nie jest zerowa. I to już jest funkcja zabijania.
W suchej pozostałości
Huawei Band 6 to zdecydowanie udana aktualizacja linii inteligentnych bransoletek producenta. Dla mnie głównym powodem wyboru tego urządzenia jest design, który nie jest już w 100% jednoznacznie sportowy. Ale z punktu widzenia oprogramowania bransoletka też ma się czym zadowolić. Stało się jeszcze wygodniejsze, istnieje stałe monitorowanie tlenu we krwi, co wraz ze wszystkimi innymi parametrami pozwala jeszcze bardziej wieloaspektowo monitorować stan zdrowia. Jeśli jesteś już użytkownikiem ekosystemu Huawei i nie jesteś gotowy na uaktualnienie do smartwatcha, ale rozważasz swoisty upgrade, myślę, że ten model jest czymś, co zdecydowanie zasługuje na zakup.
Podsumowanie: 5 rzeczy, które należy wiedzieć o Huawei Band 6:
- to flagowa bransoletka fitness Huawei z 2021 roku, analog Honor Band 6 i Xiaomi Mi Band 6;
- ma mniej sportowy wygląd niż większość inteligentnych bransoletek;
- posiada duży, przyjazny dla użytkownika ekran i 5 opcji kolorowych pasków;
- wie, jak stale monitorować poziom tlenu we krwi;
- duża liczba trybów treningowych i ulepszony interfejs w porównaniu do poprzednich modeli;
Najlepsza bransoletka fitness dla użytkownika smartfona Huawei Model 2021 posiada nowoczesny zestaw możliwości: mierzy kroki/kalorie, tętno i saturację krwi. Obsługuje dużą liczbę typów treningów i, ze względu na skupienie się na swoim ekosystemie, będzie najbardziej preferowany dla użytkowników smartfonów Huawei.
Huawei Band 6