OpenAI przedstawia sztuczną inteligencję Codex do automatycznego pisania kodu źródłowego
Organizacja non-profit OpenAI zaprezentowała Codex, specjalistyczne narzędzie programistyczne, które wykorzystuje głębokie uczenie maszynowe i algorytmy z elementami sztucznej inteligencji. Codex rozumie naturalny język ludzki i potrafi przekształcić go w działający kod źródłowy. Nowe AI skierowane jest zarówno do hobbystów i początkujących, jak i profesjonalnych programistów.
Jak to wygląda
OpenAI przeprowadziło szereg demonstracji, które pokazują, jak Codex tworzy proste strony internetowe, podstawowe gry i współdziała z innymi aplikacjami za pomocą specjalnego API, wykorzystując głos lub polecenia i podpowiedzi użytkownika wprowadzane do okna programistycznego. Codex potrafi również konwertować kod źródłowy z jednego języka programowania na inny i rozwiązywać niektóre problemy informatyczne.
"Dzięki znajomości ponad tuzina języków programowania, Codex potrafi interpretować nieskomplikowane komendy wydawane w języku naturalnym i wykonywać je w imieniu użytkownika" - czytamy w komunikacie firmy.
Jak działa Codex
OpenAI wykorzystało wczesną wersję Codex do stworzenia narzędzia o nazwie Copilot dla GitHub, repozytorium kodu należącego do Microsoftu, który sam jest bliskim partnerem OpenAI. Copilot jest podobny do narzędzi autocomplete w Gmailu, oferując sugestie, jak uzupełnić linie kodu, gdy użytkownik je wpisuje. Nowa wersja Codex od OpenAI jest jednak znacznie bardziej zaawansowana i elastyczna, pozwalając nie tylko na uzupełnianie kodu, ale również na jego tworzenie.
Codex jest zbudowany w oparciu o GPT-3, model generowania języka OpenAI, który został wytrenowany na dużej części Internetu, dzięki czemu potrafi generować i parsować słowo pisane w imponujący sposób. Jednym z zastosowań, jakie użytkownicy znaleźli dla GPT-3 było generowanie kodu, ale Codex ulepsza możliwości swoich poprzedników i jest szkolony specjalnie na repozytoriach kodu open source, takich jak GitHub i podobnych.
How to Start Using Codex
Codex z pewnością przyniesie również wartość OpenAI i jego inwestorom. Chociaż firma rozpoczęła działalność jako laboratorium non-profit w 2015 roku, w 2019 roku przeszła na model "ograniczonych przychodów", aby pozyskać zewnętrzne finansowanie, i chociaż Codex jest początkowo udostępniany jako bezpłatne API, w przyszłości OpenAI zacznie pobierać opłaty za dostęp.
OpenAI ogłosiło właśnie rozpoczęcie zamkniętych beta testów Codex. Każdy może zgłosić swój udział w konkursie na stronie . Oficjalna strona firmy .
Przydatne informacjeOpenAI dodaje, że narzędzie najlepiej współpracuje z Pythonem, ale równie dobrze sprawdza się w językach programowania JavaScript, Go, Perl, PHP, Ruby, Swift, TypeScript i Shell.
Aby skorzystać z Codexa, należy wpisać w jego oknie programistycznym polecenie w naturalnym języku ludzkim (na razie tylko angielskim), takie jak "Utwórz stronę internetową z menu po bokach i nagłówkami na górze". Po weryfikacji, narzędzie sztucznej inteligencji przekształca te polecenia w działający kod.
Jakie są perspektywy dla Codex
OpenAI uważa, że Codex może zmienić programowanie i informatykę w ogóle. Firma twierdzi, że może to pomóc rozwiązać problem braku programistów w USA i widzi to jako kolejny krok w historycznej ewolucji kodowania.
Jeśli się powiedzie, Codex może nie tylko pomóc programistom, ale także stać się nowym interfejsem między użytkownikami a komputerami. OpenAI twierdzi, że przetestowało zdolność Codexa do obsługi nie tylko Worda, ale także innych programów, takich jak Spotify czy Google Calendar. I chociaż demonstracja Worda jest tylko dowodem koncepcji, firma twierdzi, że Microsoft jest już zainteresowany badaniem możliwości programu.
Źródło: theverge
Ilustracja: openai