Nowy Apple MacBook Pro zaprezentowany: wszystko, o czym marzyliśmy od tak dawna

Autor: Yuriy Stanislavskiy | 18.10.2021, 21:24
Nowy Apple MacBook Pro zaprezentowany: wszystko, o czym marzyliśmy od tak dawna

Następna generacja MacBooka Pro została dziś zaprezentowana przez Apple wraz z cenami i informacjami o dacie premiery. MacBook Pro działa na własnych układach M1 Pro i M1 Max firmy Apple, a jego konstrukcja jest podobna do tego, co widzieliśmy w przeszłości (z pewnymi ulepszeniami lub różnicami). Zaprezentowany dziś MacBook Pro ma wiele portów po każdej stronie i "monobrow" dla kamery w górnej krawędzi wyświetlacza.

Touch Bar zniknął, powróciły klawisze funkcyjne i pojawiło się gniazdo słuchawkowe. Po prawej stronie MacBooka Pro z 16-calowym wyświetlaczem znajduje się pełnowymiarowy port HDMI, port USB-C oraz gniazdo kart SD. Po lewej stronie znajdują się dwa kolejne porty USB-C oraz gniazdo słuchawkowe, a także port zasilania MagSafe 3.

Ramka wokół wyświetlacza z lewej, prawej i górnej strony (poza wycięciem) ma tylko 3,5mm. Większe urządzenie wyposażone jest w 16,2-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 3456x2240 pikseli, natomiast mniejsze w 14,2-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 3024x1964 pikseli. Obie wersje wspierają ProMotion (do 120Hz płynnej częstotliwości odświeżania).

Obie są wyposażone w technologię mini-LED i obsługują technologię XDR. Oba mają stałą jasność 1000 nitów, jasność szczytową 1600 nitów, kontrast milion do jednego i lokalne strefy zaciemnienia.

Apple ujawniło również swoje nowe układy M1 Max i M1 Pro. Apple ogłosiło, że M1 Max jest wykonany przy użyciu 5nm procesora chipowego z 400GB/s przepustowości pamięci. Układ ten posiada 10-rdzeniowy CPU i do 32 rdzeni GPU, 57 miliardów tranzystorów i 16-rdzeniowy silnik neuronowy. Dopełnieniem obrazu jest 64 GB pamięci, bezpieczna enklawa, Thunderbolt 4 i gotowość do obsługi czterech zewnętrznych wyświetlaczy jednocześnie.

Ceny urządzeń zaczynają się od 1999 USD za model junior i od 2499 USD za model senior. Maksymalna cena za najbardziej zaawansowaną konfigurację (MacBook Pro 16" z 64 GB pamięci i 8 TB pamięci masowej) wynosi 6099 USD. Profesjonalny sprzęt w profesjonalnej cenie.

Nowe MacBooki Pro są dostępne do zamówienia już dziś, ale czas dostawy rośnie skokowo i w chwili pisania tego tekstu wydłużył się z 1-3 do 4-6 tygodni.

Źródło: apple

Ilustracja: apple