ASUS ma na swoim koncie wiele ciekawych klawiatur mechanicznych dla graczy. Ale ASUS ROG Azoth przewyższa wszystkie poprzednie modele dosłownie pod każdym względem. Jest to jedna z najlepszych i najbardziej funkcjonalnych klawiatur gamingowych dostępnych obecnie na rynku. Zawiera wszystkie najlepsze cechy tradycyjnej mechaniki gamingowej, a także najciekawsze funkcje tzw. segmentu premium. ASUS ROG Azoth posiada bardzo wytrzymałą, niezawodną i stylową obudowę, konstrukcję Gasket-mount z kilkoma warstwami podkładek tłumiących i dźwiękochłonnych oraz wytrzymałe nakładki na klawisze z tworzywa PBT. Przełączniki to szybkie i niezawodne ROG NX Red, które są fabrycznie nasmarowane. Klawiatura obsługuje połączenia kablowe, 2,4 GHz i Bluetooth, a także jest kompatybilna z urządzeniami Mac. ASUS ROG Azoth jest wyposażony w wielofunkcyjny wyświetlacz OLED i trójdrożny joystick, a jako miły dodatek, w opakowaniu znajduje się zestaw do samodzielnego demontażu i smarowania przełączników. Trudno wyobrazić sobie cokolwiek innego, czego mogłoby zabraknąć klawiaturze z tak imponującym zestawem zalet i funkcji. I naprawdę nie chcę szukać żadnych niedociągnięć, biorąc pod uwagę najprzyjemniejsze wrażenia z jej użytkowania. Oczywiście taka klawiatura nie może być tania. Obecnie jest w sprzedaży za 13 300 UAH.
6 powodów, dla których warto kupić ASUS ROG Azoth:
- Trwała, niezawodna i stylowa obudowa, plastikowe nakładki na klawisze PBT;
- Konstrukcja z wieloma uszczelkami redukująca hałas i wibracje;
- szybkie i trwałe przełączniki mechaniczne ROG NX Red z funkcją wymiany podczas pracy;
- obsługa łączności kablowej, 2,4 GHz i Bluetooth;
- wielofunkcyjny wyświetlacz OLED z trójkierunkowym kontrolerem;
- podświetlenie RGB.
2 powody, dla których nie warto kupować ASUS ROG Azoth:
- Potrzebujesz pełnowymiarowej klawiatury z w pełni standardowym układem;
- wysoka cena.
Szybkie przejście
- Dlaczego warto zwrócić uwagę na klawiaturę ASUS ROG Azoth?
- Co zawiera w zestawie?
- Jak wygląda klawiatura ASUS ROG Azoth?
- Jak wygodna jest w użyciu?
- Co potrafi ta klawiatura?
- W skrócie
Dlaczego warto zwrócić uwagę na klawiaturę ASUS ROG Azoth?
Zazwyczaj różne firmy zajmują się produkcją mechanicznych klawiatur gamingowych i tak zwanych modeli premium, niestandardowych, DIY. A grupa odbiorców jest nieco inna. ASUS w swojej nowej klawiaturze ROG Azoth postanowił połączyć najlepsze cechy obu typów klawiatur mechanicznych. ASUS ROG Azoth ma dość powściągliwy, ale agresywny design typowy dla modeli gamingowych firmy, szybkie przełączniki liniowe do gier i podświetlenie RGB. A z tak zwanego segmentu premium mamy silikonowe podkładki, kilka warstw tłumiących, wsparcie dla przełączników hot-swapping, dwuskładnikowe nakładki na klawisze PBT, zestaw do smarowania przełączników, trzy rodzaje połączeń i wsparcie dla komputerów Mac. Do tego dochodzi wyświetlacz OLED i 3-kierunkowy kontroler. Trudno wyobrazić sobie coś więcej, co można by dodać do flagowej klawiatury. Zobaczmy, jak to wszystko działa w praktyce.
Co znajduje się w pudełku:
Klawiatura dostarczana jest w dość dużym pudełku z jaskrawoczerwoną i czarną pokrywą, wykonaną w typowym dla marki ROG stylu. Pokazuje ona samą klawiaturę, a także wszystkie główne funkcje i zalety. Pod pokrywą znajduje się czarne pudełko wykonane z wytrzymałego kartonu, które zawiera cały imponujący pakiet.
Oprócz samej klawiatury ASUS ROG Azoth, w opakowaniu znajduje się kabel USB Type-A do USB Type-C, adapter USB Type-A do USB Type-C, odbiornik USB, trzy dodatkowe przełączniki ROG NX Red, plastikowy klucz do zdejmowania nasadek, metalowy klucz do zdejmowania przełączników, osiem kwadratowych gumowych naklejek na stabilizatory, narzędzie do demontażu przełączników, butelkę smaru Krytox GPL-205-GD0, pędzelek do smaru, ramkę do przytrzymywania przełączników, zestaw naklejek i dokumentację.
Jak wygląda ASUS ROG Azoth?
ASUS ROG Azoth to klawiatura w mniejszej obudowie. Sama firma twierdzi, że umieściła 80% układu w wymiarach 65% modeli. I nazwała to 75% współczynnikiem kształtu. Klawiatura wygląda bardzo monolitycznie i masywnie, co jest zdecydowanym plusem dla modelu mechanicznego. Główna część wykonana jest z tworzywa sztucznego, a górny panel jest metalowy. Kolorystyka ASUS ROG Azoth obejmuje czerń i ciemną szarość i wygląda bardzo stylowo. Wszystkie powierzchnie są matowe i nie zbierają odcisków palców.
Jednym z pierwszych elementów, który rzuca się w oczy jest niewielki, 2-calowy wyświetlacz OLED umieszczony w prawym górnym rogu klawiatury. Może on wyświetlać różne przydatne informacje. Więcej na jego temat powiemy później. Obok niego znajduje się trójdrożny joystick, a z boku okrągły przycisk do przełączania trybów wyświetlania.
Klawiatura wykorzystuje dwukomponentowe nakładki ROG wykonane metodą formowania wtryskowego. Zastosowano wytrzymały i szorstki plastik PBT, który nie ściera się z upływem czasu. Pomimo zastosowania PBT, nasadki klawiszy są podświetlane. Nasadki są średniej wysokości i mają nieco skrócony rdzeń. Powinno to zapobiec kołysaniu się klawiszy podczas użytkowania.
Tylna krawędź ma ciekawy kształt z ozdobnymi żeberkami. Na całej szerokości znajdują się cztery śruby mocujące elementy klawiatury.
Po prawej stronie tylnej krawędzi znajduje się przełącznik trybów połączenia: przewodowego, 2,4 GHz i Bluetooth. Obok niego znajduje się kieszeń na nadajnik USB. Wewnątrz znajduje się magnes, więc odbiornik nie zgubi się. Po prawej stronie znajduje się złącze Type-C do ładowania i połączenia przewodowego.
Dolna część ASUS ROG Azoth jest wykonana w stylu typowym dla klawiatur firmy: z ukośnymi paskami prawie na całej płaszczyźnie i logo ROG. Na obwodzie znajdują się cztery gumowe wstawki zapewniające lepszą przyczepność do powierzchni stołu. Nóżki są podwójne i również mają podobne gumowe wstawki. Klawiatura jest bardzo pewnie trzymana we właściwym miejscu i nie ślizga się.
Klawiaturę można ustawić pod trzema kątami względem stołu.
Kabel Type-C ma długość 1,8 metra, oplot i gumowe opaski. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku klawiatury (zwłaszcza bezprzewodowej) jakość wymiennego kabla nie jest najważniejszym kryterium. Ale w tym przypadku wszystko jest w porządku: jest lekki i elastyczny,
ASUS ROG Azoth jest bardzo dobrze wykonany. Konstrukcja jest solidna, nigdzie się nie wygina ani nie skręca. Wymiary wynoszą 326x136x40 mm, a waga 1186 g. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z kompaktowym modelem. Ale w przypadku klawiatury mechanicznej wysokiej jakości duża waga to tylko plus. Zwłaszcza biorąc pod uwagę zastosowanie metalu oraz kilku warstw amortyzatorów i izolacji w konstrukcji.
Jak wygodna jest w użytkowaniu?
Układ klawiszy jest nieco nietypowy i dotyczy to nie tylko braku dodatkowego bloku numerycznego. Przyciski Ins, Del, PgUp, PgDn znajdują się pionowo po prawej stronie i są nieco oddzielone od jednostki głównej. Blok strzałek nawigacyjnych jest również oddzielony. Jest on nieco przesunięty bliżej użytkownika. Prawe przyciski Shift, Alt, Fn i Ctrl zostały skrócone i przesunięte w lewo. Lewe przyciski Shift, Ctrl, Enter i Backspace są długie i mają standardowy kształt. Klawisze funkcyjne F nie mają standardowych odstępów i są umieszczone wyraźnie nad odpowiednimi liczbami. Korzystanie z klawiatury do pisania lub pracy wymaga więc przyzwyczajenia. Wszystkie główne przyciski do gier znajdują się na swoich zwykłych miejscach.
Konstrukcja ASUS ROG Azoth jest bardziej typowa dla tak zwanych klawiatur premium niż dla konwencjonalnej mechaniki gamingowej. Tak zwane mocowanie uszczelkowe. Konstrukcja ma silikonowe wstawki dla lepszego zamocowania panelu z przełącznikami. Ponadto zastosowano kilka warstw pochłaniających hałas, wibracje i rezonans. Silikonowe podłoże o grubości 3,5 mm do pochłaniania hałasu, warstwa pianki PORON do pochłaniania wstrząsów i dźwięków spowodowanych pustą przestrzenią obudowy, a cały spód pokryty jest zamkniętą pianką silikonową, która całkowicie eliminuje niepotrzebny hałas. Tak wysoki poziom izolacji jest bardzo rzadki w klawiaturach i są one drogie.
Klawiatura wykorzystuje opatentowane przełączniki mechaniczne ROG NX Red z liniowym skokiem i obsługą wymiany podczas pracy. Dostępne są również warianty z dotykowymi przełącznikami NX Blue i NX Brown, które mogą być bardziej interesujące dla osób piszących duże teksty. Przełączniki ROG NX Red mają punkt aktywacji i resetowania 1,8 mm oraz pełny skok 4 mm. Początkowa siła nacisku wynosi 40 g, punkt aktywacji 45 g, a pełna siła nacisku 55 g. Twierdzi się, że NX Red wytrzyma 70 milionów kliknięć. Przełączniki i stabilizatory długich klawiszy są fabrycznie nasmarowane. ROG NX Red jest bardzo przyjemna i wygodna w użyciu zarówno podczas grania, jak i pisania. Zwłaszcza w tej wersji z dodatkowym smarowaniem i izolacją akustyczną. Brzmią i działają doskonale. Skok jest bardzo płynny, bez piasku.
Stabilizatory doskonale spełniają swoje zadanie: wszystkie długie przyciski nie chwieją się po naciśnięciu. A spacja ma dodatkowy tuning w postaci warstwy miękkiej izolacji.
Dla tych, którzy lubią majsterkowanie i samodzielną konserwację, w zestawie znajduje się narzędzie do szybkiego otwierania przełączników (kompatybilne zarówno z NX, jak i MX), podstawka na smar, smar Krytox GPL-205 i pędzelek.
Chociaż podczas testów nie wystąpiły żadne problemy ze stabilnością sygnału bezprzewodowego, zestaw zawiera przejściówkę z Type-C na Type-A, która pozwala umieścić odbiornik USB bliżej klawiatury. Zacisk pozwala przymocować go do powierzchni do grania.
Klawiatura brzmi bardzo przyjemnie:
Co potrafi klawiatura?
ASUS ROG Azoth jest kompatybilna z komputerami PC i Mac. Obsługiwane są trzy rodzaje połączeń: kablowe, Bluetooth i bezprzewodowe 2,4 GHz z dołączonym odbiornikiem USB. Zastosowano technologię ROG Speednova. Według firmy zapewnia ona minimalne opóźnienia i stabilną komunikację bezprzewodową. Jest również bardzo energooszczędna. Podczas użytkowania nie wystąpiły żadne problemy ze stabilnością połączenia.
Klawiatura obsługuje funkcję N-key roll over (NKRO), dzięki czemu jest w stanie obsłużyć dowolną liczbę jednocześnie wciśniętych przycisków. Większość ustawień dokonywana jest w firmowym oprogramowaniu. Niektóre podstawowe czynności można jednak wykonać za pomocą skrótów klawiaturowych. Skróty klawiaturowe są również używane do odtwarzania funkcji brakujących klawiszy:
- Fn + 1, 2, 3, 4, 5, 6 - przełączanie profili;
- Fn + 12 - tryb Stealth (minimalizuje wszystkie okna i wycisza dźwięk);
- Fn + strzałki - przełączanie efektów podświetlenia i jasności;
- Fn + Tab - przełączanie między układami PC i Mac;
- Fn + lewy Alt - pisanie makropolecenia;
- Fn + Win - tryb gry (wyłącza klawisz Win);
- Fn + P - Print Screen;
- Fn + prawy Ctrl - Menu;
- Fn + Ins - Pauza;
- Fn + Del - blokada przewijania;
- Fn + PgUp - Home;
- Fn + PgDn - Koniec;
- Fn + Esc - reset do ustawień fabrycznych;
Wbudowany 2-calowy wyświetlacz OLED jest monochromatyczny i ma kilka poziomów jasności. Może on wyświetlać różne przydatne i mniej przydatne informacje: monitorowanie systemu, poziom naładowania baterii, bieżący numer profilu klawiatury, typ połączenia, wskazanie Caps i Scroll Lock, wyświetlanie obrazów i animacji. Istnieją różne dodatkowe tryby jego działania: wizualizacja i zarządzanie treściami multimedialnymi, tryby podświetlenia, powiadomienia (na przykład o poczcie), kalendarz, timer itp. Po prawej stronie znajduje się trójdrożny joystick. W zależności od aktualnego trybu może on służyć do regulacji głośności, przełączania utworów, regulacji jasności podświetlenia, ekranu i efektów podświetlenia. Tryby przełącza się za pomocą okrągłego przycisku z boku.
ASUS ROG Azoth posiada podświetlenie RGB z wieloma trybami, indywidualnymi ustawieniami dla każdego przycisku i obsługą efektów AURA. Podświetlane są również znaki, co nie zawsze ma miejsce w przypadku klawiatur z nakładkami PBT.
ASUS nie podaje pojemności baterii. Twierdzi jednak, że klawiatura może działać na jednym ładowaniu do 2000 godzin z wyłączonym ekranem i podświetleniem, 131 godzin z wyłączonym podświetleniem klawiatury i wyświetlacza, 128 godzin z samym wyświetlaczem OLED i 62 godziny z włączonym ekranem i podświetleniem. Przy maksymalnej jasności ekranu i podświetlenia. Klawiaturę ładowałem mniej więcej raz na 10 dni przy bardzo aktywnym użytkowaniu. Klawiatura ładuje się powoli. Zajmuje to około 6 godzin. Ale nie jest to krytyczne, ponieważ można z niej korzystać podczas ładowania. Do pełnej konfiguracji klawiatury służy autorska aplikacja Armoury Crate dla wszystkich urządzeń gamingowych ASUS. Korzystaliśmy z niej wielokrotnie w przypadku wszystkich urządzeń peryferyjnych do gier ASUS. Można w niej ponownie przypisywać działania klawiszy, nagrywać makra, profile, konfigurować podświetlenie klawiatury, wyświetlanie informacji na wyświetlaczu OLED, działania trójstronnego joysticka, ustawienia oszczędzania energii i aktualizować oprogramowanie układowe.
Podsumowując: trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o ASUS ROG Azoth.
- ASUS ROG Azoth to flagowa bezprzewodowa klawiatura mechaniczna z przełącznikami ASUS ROG NX Red i obsługą wymiany podczas pracy.
- Obsługuje łączność kablową, 2,4 GHz i Bluetooth.
- Posiada konstrukcję Gasket-mount z kilkoma uszczelkami, które redukują hałas i wibracje.
Specyfikacja klawiatury ASUS ROG Azoth | |
---|---|
Liczba klawiszy | 81 + trójdrożny joystick |
Przełączniki | Mechaniczne: ASUS ROG NX Red (dostępne również w kolorze brązowym i niebieskim) |
Typ przełączników | Liniowe |
Żywotność | 70 milionów naciśnięć klawiszy |
Droga do punktu działania | 1,8 mm |
Pełny skok | 4 mm |
Siła nacisku | 45 g (aktywacja) |
Podświetlenie | RGB |
Połączenie | przewodowe, 2,4 GHz, Bluetooth |
Bateria | do 2000 h (bez podświetlenia), 131 h (RGB), 128 h (wyświetlacz OLED), 62 h (RGB+OLED) |
Kabel | wymienny 1,8 m, Typ-C |
Wymiary | 326 x 136 x 40 mm |
Waga | 1 186 г |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Recenzja Epomaker EK68: bezprzewodowa klawiatura mechaniczna z przełącznikami wymienianymi podczas pracy
- Recenzja myszy do gier ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition: maksymalna dokładność i szybkość przy minimalnej wadze
- Recenzja ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604: GeForce RTX 4090 w smukłej obudowie
- Recenzja ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V): najcieńszy 13-calowy laptop z wyświetlaczem OLED
- Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu bitwy