Recenzja ASUS ROG Strix Impact III Wireless: jubilerska precyzja z 36 000 DPI

Sprawdziliśmy, co potrafi niedroga bezprzewodowa mysz do gier z sensorem o rozdzielczości 36 000 DPI i wszystko w niej okazało się świetne, z wyjątkiem kontrowersyjnego rozwiązania w postaci baterii

Autor: Aleksander Czub | 03.04.2024, 15:39

ASUS regularnie aktualizuje swoje urządzenia peryferyjne dla graczy, a do redakcji gg trafiła mysz gamingowa ROG Strix Impact III Wireless, bezprzewodowa wersja zeszłorocznego modelu ROG Strix Impact III. Seria Impact to przystępny cenowo model o symetrycznym kształcie obudowy. Mysz jest mała i lekka. Wyposażono ją w doskonały, precyzyjny sensor optyczny ROG AimPoint o rozdzielczości 36 000 DPI, a także trwałe, autorskie przełączniki ROG Micro Switch z możliwością ich łatwej wymiany. ASUS ROG Strix Impact III Wireless jest dobrze zbudowana z wysokiej jakości materiałów, ma łączność 2,4 GHz i Bluetooth oraz ma dobrą żywotność baterii. Chociaż decyzja o użyciu standardowych baterii wygląda nieco kontrowersyjnie.

Najbliższymi konkurentami są Logitech G305 Wireless, która również ma dobrą żywotność baterii, ale ma prostszy czujnik i nie obsługuje Bluetooth. Oraz SteelSeries Rival 3 Wireless, która przegrywa pod względem żywotności baterii i czujnika.

5 powodów, dla których warto kupić ASUS ROG Strix Impact III Wireless:

  • potrzebujesz lekkiej myszy o symetrycznym kształcie;
  • Szybki i dokładny sensor ROG AimPoint;
  • Trwałe przełączniki ROG z łatwą wymianą;
  • Łączność 2,4 GHz i Bluetooth;
  • długi czas pracy bezprzewodowej.

2 powody, dla których nie warto kupować ASUS ROG Strix Impact III Wireless:

  • szukasz myszy o ergonomicznym, asymetrycznym kształcie dla prawej dłoni;
  • nie masz baterii AA lub AAA i nie chcesz biegać do sklepu po baterie.
  1. Co znajduje się w pudełku z myszką ASUS ROG Strix Impact III Wireless?
  2. Jak wygląda ASUS ROG Strix Impact III Wireless?
  3. Jak wygodny w użyciu jest ASUS ROG Strix Impact III Wireless?
  4. Co potrafi ASUS ROG Strix Impact III Wireless?
  5. Co jest ciekawego w powierzchni gamingowej ASUS ROG Hone Ace XXL?
  6. W skrócie

Co znajduje się w pudełku z ASUS ROG Strix Impact III Wireless?

ASUS ROG Strix Impact III Wireless zapakowany jest w czarno-czerwone pudełko z dużą ilością jaskrawych nadruków, typowych dla gamingowych gadżetów firmy. Opakowanie nie było całkiem standardowe. Oprócz myszy, w opakowaniu znajduje się odbiornik USB ROG Omni, bateria AA, bateria AAA, plastikowa przejściówka z AAA na AA oraz dokumentacja.


Jak wygląda ASUS ROG Strix Impact III Wireless?

ASUS ROG Strix Impact III Wireless to dość kompaktowa i lekka mysz gamingowa o klasycznym, symetrycznym kształcie. Obudowa wykonana jest z czarnego plastiku trzech różnych typów. Górna pokrywa z logo Republic of Gamers wykonana jest z raczej gładkiego matowego plastiku, podczas gdy panele boczne i przednia część są wykonane z bardziej szorstkiego plastiku. Dwa główne przyciski wykonano z wytrzymałego tworzywa PBT, z którego zazwyczaj produkuje się nakładki na klawisze w dobrych klawiaturach mechanicznych. Główne przyciski są oddzielone od korpusu. Pomiędzy przyciskami i przełącznikami nie ma przerwy, więc przyciski nie chwieją się ani nie trzęsą. Mysz jest dość lekka, choć istnieją już lżejsze modele.

Pomimo symetrycznego kształtu, dodatkowe przyciski znajdują się tylko po lewej stronie myszy, więc można z niej w pełni korzystać tylko prawą ręką. Przyciski są szerokie i mają wyraźny odstęp. Nie ma gumowych podkładek; są małe ukośne nacięcia w pobliżu przedniej części boków dla lepszej przyczepności. Po prawej stronie znajduje się logo ROG.

Kółko przewijania jest jedynym podświetlanym elementem myszy. Jest ono półprzezroczyste, pokryte gumą i posiada ukośne nacięcia dla lepszego chwytu.

ASUS ROG Strix Impact III Wireless nie ma kabla ani złącza do połączenia przewodowego z przodu. Mysz koncentruje się głównie na użytkowaniu mobilnym i zapewnia połączenie tylko za pomocą sygnału radiowego 2,4 GHz przy użyciu nadajnika USB lub Bluetooth.

Logo ROG na górnej pokrywie myszy nie jest podświetlane, jest szare.

Poniżej znajdują się cztery trójkątne białe teflonowe nóżki, sensor optyczny ROG AimPoint z cienką teflonową ramką, przełącznik trybu połączenia oraz przyciski do przełączania DPI i trybów połączenia. Służą one również do niektórych regulacji w ruchu.

Górną pokrywę można bardzo łatwo zdjąć i jest ona dodatkowo mocowana za pomocą magnesów. Pod nią znajduje się miejsce na baterię, kieszeń na nadajnik USB, a także dwie śruby, o których powiemy później.

Sam nadajnik ASUS ROG Omni jest absolutnie typowy dla nowoczesnych urządzeń peryferyjnych ASUS dla graczy. Pozwala na jednoczesne podłączenie zarówno myszy, jak i klawiatury.

ASUS ROG Strix Impact III Wireless jest kompaktowa i dość lekka: 57 g bez baterii i nadajnika USB. Z baterią AAA i adapterem waży 68 g, a z baterią AA 72 g. Chociaż te liczby są warunkowe, biorąc pod uwagę, że baterie i akumulatory mogą się nieznacznie różnić wagą. Sama mysz jest dobrze wykonana z praktycznych materiałów. Wszystkie części są idealnie dopasowane, nic się nie chwieje ani nie trzęsie.


Jak wygodna jest mysz ASUS ROG Strix Impact III Wireless?

ASUS ROG Strix Impact III Wireless ma symetryczny kształt i teoretycznie może być używana zarówno prawą, jak i lewą ręką. Jednak dodatkowe przyciski znajdują się tylko po lewej stronie, więc można z niej w pełni korzystać tylko prawą ręką. Jest to dość typowe dla tego typu modeli. Mysz jest niewielka, a ASUS twierdzi, że optymalnie nadaje się do chwytania palcami lub pazurami. Rzeczywiście, chwyt dłonią jest możliwy tylko w przypadku bardzo małej dłoni. Dzięki niewielkiej wadze mysz jest bardzo wygodna w użyciu z uchwytem palcowym. Pazur jest przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników. Pomimo braku dodatkowych gumowych podkładek, mysz nie wyślizguje się z dłoni. Chropowata powierzchnia boków dobrze radzi sobie ze swoim zadaniem. Trudno mówić o rozkładzie masy, gdyż będzie on zależał od zastosowanej baterii: miejsce na akumulator jest lekko przesunięte do tyłu myszy. Podczas korzystania z dołączonej baterii AA rozkład masy jest całkiem normalny, mysz nie przechyla się nigdzie, gdy schodzi z powierzchni.

Przełączniki ASUS ROG Micro Switch w głównych przyciskach mają deklarowaną żywotność 70 milionów kliknięć. Mają krótkie, wyraźne i bardzo pouczające kliknięcie. Dźwięk nie jest zbyt głośny. Dodatkowe przyciski również wciskają się wyraźnie i mają zauważalny odstęp, więc trudno się pomylić. Kółko przewijania jest ciche przy każdej prędkości, a odcięcia są wyraźne i pouczające.

Aby wymienić przełączniki, należy odkręcić dwie śruby pod górną pokrywą. Pozwala to zdjąć całą górną część ASUS ROG Strix Impact III Wireless i uzyskać dostęp do przełączników. Nie mają one żadnych dodatkowych mocowań i są połączone po prostu trzema pinami, więc łatwo będzie je wymienić w przypadku awarii lub zastąpić innymi, jeśli zajdzie taka potrzeba.


Co potrafi ASUS ROG Strix Impact III Wireless?

ASUS ROG Strix Impact III Wireless jest wyposażona w najnowszy, najwyższej klasy czujnik optyczny ROG AimPoint. Jest to niestandardowa wersja PixArt PMW3399 dla ASUS.Maksymalna rozdzielczość wynosi 36 000 DPI, maksymalna prędkość śledzenia to 650 cali na sekundę, a maksymalne przyspieszenie to 50 g. Przyjrzeliśmy się już temu czujnikowi w recenzji ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition. Jest to bardzo dokładny czujnik z dużym marginesem rozdzielczości dla monitorów 4K i konfiguracji wieloekranowych. ASUS twierdzi, że minimalne odchylenie DPI wynosi < 1%. Podczas użytkowania sensor sprawdził się znakomicie: doskonała dokładność, stabilność, brak zakłóceń, jittera czy innych problemów. Mysz świetnie nadaje się do szybkich gier FPS, strategii turowych i każdej innej pracy. Nie ma znaczenia, czy jest to Photoshop, edytor wideo, czy na przykład modelowanie 3D w Blenderze. Mysz obsługuje dwie opcje połączenia: bezprzewodowe za pośrednictwem nadajnika USB ROG Omni z zastrzeżoną technologią ROG SpeedNova oraz Bluetooth. Sygnał bezprzewodowy jest stabilny, a podczas użytkowania nie było żadnych przerw ani utraty sygnału. ASUS obiecuje długą żywotność baterii. Bluetooth: 618 godzin przy wyłączonym podświetleniu i 450 godzin przy włączonym podświetleniu. Sygnał radiowy 2,4 GHz: 450 godzin przy wyłączonym podświetleniu i 320 godzin przy włączonym podświetleniu. Nie było możliwości sprawdzenia tego w praktyce: przez prawie 2 tygodnie aktywnego użytkowania (do 9 godzin dziennie) poziom naładowania baterii Armoury Crate utrzymywał się na poziomie 100%. Tak więc mysz jest w porządku z autonomią. Wybór baterii jest jednak dość kontrowersyjną decyzją. Z jednej strony są one dostępne w niemal każdym sklepie. Z drugiej strony, jeśli nie masz zapasowego w domu, będziesz musiał biec do sklepu. Jednak w przypadku korzystania z wbudowanej baterii taka niespodzianka nie będzie miała miejsca.

Aby w pełni skonfigurować ASUS ROG Strix Impact III Wireless, należy skorzystać z autorskiego oprogramowania Armoury Crate. Pewne podstawowe ustawienia można jednak wprowadzić na bieżąco, więc nie będzie problemów z podłączaniem myszy do różnych urządzeń. Przycisk DPI na spodzie myszki odpowiada za przełączanie pomiędzy wcześniej skonfigurowanymi poziomami DPI (kółko podświetli się na krótki czas w odpowiednim kolorze). Aby uzyskać płynną regulację, przytrzymaj przycisk przez 3 sekundy, a następnie dostosuj żądane DPI za pomocą kółka przewijania. Aby dostosować wysokość podnośnika od powierzchni, przytrzymaj przycisk Pair i dodatkowy przycisk z przodu. Aby zmienić częstotliwość próbkowania, użyj kombinacji przycisku Pair i tylnego przycisku dodatkowego. Krótkie naciśnięcie przycisku Pair przełącza urządzenia podłączone przez Bluetooth, a aby przejść do trybu parowania Bluetooth, należy przytrzymać przycisk przez 3 sekundy. W aplikacji Armoury Crate można skonfigurować akcje dla każdego przycisku, wybrać cztery poziomy DPI, częstotliwość odpytywania, wiązanie kątowe, podświetlenie (dostępna jest również obsługa synchronizacji AURA), wysokość podnoszenia i skalibrować mysz w zależności od używanej powierzchni. Dostępne są ustawienia wstępne dla powierzchni ASUS, a także kalibracja dla dowolnej innej powierzchni. Istnieje sekcja zasilania, w której można wyświetlić aktualny poziom naładowania, ustawić alarm niskiego poziomu naładowania baterii i czas przejścia w stan uśpienia. Aplikacja służy również do aktualizacji oprogramowania układowego oraz jednoczesnego podłączenia klawiatury i myszy do jednego nadajnika USB ROG Omni.


Co ciekawego jest w gamingowej powierzchni ASUS ROG Hone Ace XXL?

Wraz z ASUS ROG Strix Impact III Wireless przyszło nam recenzować powierzchnię gamingową ASUS ROG Hone Ace XXL. Jest to największa powierzchnia, jaką kiedykolwiek widziało gg i prawdopodobnie jedna z największych w ofercie ASUS. Ma wymiary 900x400 mm, więc z łatwością zmieścisz na niej mysz, klawiaturę i monitor. Albo mysz z laptopem. Powierzchnia jest czarna, z minimalną ilością elementów dekoracyjnych: białym logo ROG w prawym górnym rogu i napisami wzdłuż lewej krawędzi.

Powierzchnia jest wykonana z hybrydowej tkaniny z ochronną powłoką odporną na wodę, olej i kurz. Ma ona bardzo delikatną teksturę, a mysz doskonale się po niej ślizga. Standardowa grubość wynosi 3 mm, apodstawa wykonana jest zmiękkiej pianki poliuretanowej o wysokiej gęstości z efektem pamięci. Dosłownie przykleja się do powierzchni stołu i jest bardzo bezpiecznie zamocowana w żądanej pozycji. Aby zmienić pozycję, trzeba ją dosłownie oderwać od stołu.


Podsumowując: trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o ASUS ROG Strix Impact III Wireless:

  • ASUS ROG Strix Impact III Wireless to lekka mysz gamingowa o symetrycznym kształcie;
  • Wyposażona w najwyższej klasy sensor optyczny ROG AimPoint o rozdzielczości 36 000 DPI;
  • Obsługuje łączność 2,4 GHz i Bluetooth.
ASUS ROG Strix Impact III Wireless
Liczba przycisków 7
Rozdzielczość czujnika 36 000 dpi
Typ czujnika optyczny, ROG AimPoint
Maksymalne przyspieszenie 50G
Maksymalna prędkość 650 cali/s
Częstotliwość odpytywania 1000 Hz
Czas reakcji do 1 ms
Łączność łączność bezprzewodowa 2,4 GHz ROG Omni, Bluetooth
Kabel. -
Wymiary 120x62x39 mm
Waga 57 g (bez baterii i nadajnika USB); 68 g (z baterią AAA); 72 g (z baterią AA)
We Recommend

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej