ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless to ciekawa klawiatura gamingowa dla osób, które szukają mniejszego modelu, ale nie chcą rezygnować z dodatkowego bloku numerycznego. Dzięki zastosowaniu 96-procentowego współczynnika kształtu, klawiatura jest o około 5 cm węższa od standardowych modeli. Doprowadziło to jednak do zastosowania dość nietypowego układu. ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless wyposażono w wysokiej jakości nakładki na klawisze z tworzywa PBT oraz doskonałe przełączniki marki ROG NX Snow, które są fabrycznie nasmarowane i obsługują wymianę podczas pracy. Do tego należy dodać skuteczne autorskie stabilizatory, a także zastosowanie pianki i dodatkowych podkładek antywstrząsowych redukujących hałas. Klawiatura obsługuje połączenie kablowe, Bluetooth oraz radiowe i charakteryzuje się bardzo dobrym czasem pracy na baterii. Dodatkowymi atutami są klawisze wielofunkcyjne i kółko przewijania. ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless charakteryzuje się solidną i niezawodną konstrukcją oraz podświetleniem RGB dla osób lubiących jasne klawiatury. Jedynym czynnikiem, który może zniechęcać do zakupu tej klawiatury (poza nietypowym układem) jest jej wysoka cena. Trudno znaleźć bezpośrednich konkurentów, ponieważ nie ma nic podobnego w tej obudowie. Jeśli skupić się na cenie i możliwości wymiany przełączników, to wśród popularnych marek jest Logitech G715, ale nie posiada on dodatkowego bloku numerycznego. Możesz też spojrzeć na modele bardziej wyspecjalizowanych producentów, takich jak Keychron.
6 powodów, dla których warto kupić ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless:
- wysokiej jakości, wytrzymałe przełączniki liniowe ROG NX Snow z funkcją hot-swapp;
- solidna i niezawodna konstrukcja, nakładki wykonane z wysokiej jakości tworzywa PBT;
- obsługa połączeń kablowych, 2,4 GHz i Bluetooth;
- długa żywotność baterii;
- silikonowa pianka i dodatkowe podkładki amortyzujące redukujące hałas;
- wielofunkcyjny przycisk i kółko.
2 powody, dla których nie warto kupować ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless:
- Nietypowy układ, do którego trzeba się przyzwyczaić;
- wysoka cena.
Szybkie przejście
- Co znajduje się w pudełku?
- Jak wygląda ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless?
- Jak wygodna jest w użyciu?
- Co potrafi ta klawiatura?
- W skrócie
Co znajduje się w pudełku:
Klawiatura ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless jest dostarczana w dużym, czarno-czarnym pudełku z dużą ilością nadruków, typowych dla linii ROG. Obejmuje to obraz samej klawiatury i wszystkie główne funkcje. Oprócz samej klawiatury, opakowanie zawiera kabel USB Type-A do USB Type-C, adapter USB Type-A do USB Type-C, odbiornik USB, dodatkową spację z tworzywa ABS, narzędzie do usuwania zaślepek i przełączników, podpórkę pod nadgarstki, zestaw naklejek i dokumentację.
Jak wygląda ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless?
ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless ma konstrukcję szkieletową, co oznacza, że przełączniki nie są ukryte przez dodatkową osłonę, ale wystają nieco ponad górną część obudowy. Takie klawiatury są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Kolorystyka i materiały są dość klasyczne, jak na modele gamingowe. Klawiatura wykonana jest głównie z praktycznego czarnego matowego plastiku, a górna płyta z grubego ciemnoszarego metalu. Jak sama nazwa wskazuje, klawiatura ma format 96%, czyli jest bardziej kompaktowa niż standardowe modele, ale liczba klawiszy jest prawie standardowa. Jest to możliwe dzięki przesunięciu dodatkowego bloku numerycznego blisko głównego. Doprowadziło to do pewnych osobliwości układu, które omówimy później.
Do ciekawych nietypowych elementów należą wielofunkcyjny klawisz z podświetlanym logo ROG oraz kółko w prawym górnym rogu klawiatury. Pozwalają one sterować odtwarzaniem plików multimedialnych, regulować głośność dźwięku i podświetlenie klawiatury. Coś podobnego widzieliśmy już w ASUS ROG Azoth.
Wskaźniki są umieszczone w nieco nietypowy sposób. Pomiędzy głównym i cyfrowym blokiem znajdują się trzy grupy w orientacji pionowej. Na górze znajdują się standardowe wskaźniki systemu Windows (CapsLock, NumLock itp.), następnie wskaźnik trybu dla przycisku wielofunkcyjnego i kółka. Trzecia grupa to wskaźnik podłączonego urządzenia Bluetooth. W sumie do klawiatury można podłączyć do trzech urządzeń, między którymi można się szybko przełączać.
Klawiatura wykorzystuje nakładki na klawisze wykonane z tworzywa PBT, wyprodukowane w technologii Doubleshot. Mają one szorstką, przyjemną w dotyku powierzchnię i są bardzo odporne na ścieranie. Jest jednak pewien minus: ten plastik nie jest przezroczysty. Dlatego wnętrze i symbole są formowane z ABS. Z tego powodu fabrycznie dostępne są tylko znaki alfabetu łacińskiego. Dla użytkowników przyzwyczajonych do pisania bezwzrokowego nie będzie to problemem. To jednak nie wszyscy potencjalni posiadacze klawiatury. Nasadki mają standardową wysokość, ale skrócony trzon, aby zmniejszyć chybotanie się klawiszy podczas pisania.
Z tyłu ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless znajduje się kilka ważnych elementów funkcjonalnych. Bliżej lewej krawędzi znajduje się przełącznik trybów połączenia i złącze Type-C. Prawie nie jest ono schowane w obudowie, więc nie powinno być problemów z używaniem kabli innych firm.
Po drugiej stronie znajduje się kieszeń na nadajnik USB. W środku znajduje się magnes, który dość mocno trzyma klucz sprzętowy i nie wypadnie on przez przypadek.
Na spodzie znajduje się tabliczka z niezbędnymi informacjami technicznymi, dolny obszar z ozdobnymi ukośnymi liniami i logo ROG, gumowe wstawki oraz podwójne składane nóżki. Dzięki gumowym wstawkom i solidnej wadze klawiatura stoi stabilnie na stole i nie ślizga się.
ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless można ustawić pod trzema kątami względem stołu.
Dołączona do zestawu podpórka pod nadgarstki ma plastikową podstawę i przyjemny, miękki wierzch wykonany ze sztucznej skóry. Jest ona mocowana do klawiatury wyłącznie za pomocą magnesów. Na spodzie znajduje się sześć dużych gumowych nóżek, które zapobiegają ślizganiu się.
Kabel Type-C ma 2 metry długości i posiada oplot oraz gumowe opaski. Kabel jest dość gruby, ale niezbyt ciężki i dobrze przyjmuje pożądaną pozycję. Chociaż jakość kabla nie jest krytyczna dla klawiatury (zwłaszcza bezprzewodowej).
ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless ma solidną konstrukcję, prawie się nie wygina ani nie skręca. Wymiary są nieco mniejsze niż w przypadku standardowych klawiatur: 377x131x40 mm, a waga jest całkiem wystarczająca dla dobrego mechanika: 1012 г.
Jak wygodna jest w użyciu?
Układ ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless ma kilka cech wynikających z jego zmniejszonego rozmiaru. Cyfrowa podkładka jest umieszczona blisko głównej podkładki, więc nie ma oddzielnej podkładki nad strzałkami Ins, Home, PgUp, Del, Eng, PgDown. Przyciski znajdują się na końcu rzędu F, a niektóre funkcje są implementowane przez Fn. Sam rząd F również różni się nieco od standardowego: nie ma spacji co cztery przyciski (jak w standardowych klawiaturach) i czasami brakowało mi ich na początku. Blok strzałek został również przesunięty nieco w lewo i w dół, Alt, Fn i Ctrl zostały przesunięte w lewo, brakuje przycisku menu, a prawy Shift został nieco zmniejszony. Tak więc, po standardowych klawiaturach, będziesz musiał poświęcić trochę czasu na przyzwyczajenie się do niej.
W klawiaturze zastosowano piankę i dodatkowe podkładki amortyzujące, które pochłaniają hałas, wibracje i echo podczas naciskania klawiszy. Takie rozwiązania są coraz częściej spotykane nie tylko w najdroższych klawiaturach, co jest dobrą wiadomością.
Klawiatura wykorzystuje nowe, autorskie przełączniki mechaniczne ROG NX Snow. ROG NX Snow to przełączniki liniowe z trzpieniem o zaokrąglonych ściankach, zapewniającym dodatkową stabilność. Pełny skok wynosi 3,6 mm, skok do aktywacji to 1,8 mm, siła początkowa to 40 g, siła aktywacji to 45 g, a maksymalna siła to 53 g. Żywotność przełączników wynosi 70 milionów kliknięć. Są one fabrycznie nasmarowane i mają gładki, płynny i przyjemny skok bez piasku. Obsługiwana jest gorąca wymiana.
Długie klawisze wykorzystują opatentowane przez ROG stabilizatory, które również są fabrycznie nasmarowane. Dobrze spełniają swoją funkcję, klawisze nie chwieją się i mają płynny skok.
Dołączona przejściówka z Type-C na Type-A została zaprojektowana tak, aby umieścić odbiornik USB bliżej klawiatury. Ma to na celu poprawę stabilności sygnału bezprzewodowego. Chociaż nie było takiej potrzeby podczas użytkowania, klawiatura nigdy nie straciła połączenia z komputerem.
Co potrafi klawiatura?
Klawiatura ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless obsługuje trzy rodzaje połączeń: kablowe, Bluetooth i bezprzewodowe 2,4 GHz z dołączonym odbiornikiem ROG Omni USB. Wykorzystuje technologię ROG Speednova, która (według ASUS) zapewnia minimalne opóźnienia, stabilną łączność bezprzewodową i energooszczędność. Kolejną przydatną funkcją odbiornika ROG Omni jest możliwość podłączenia do niego kilku kompatybilnych urządzeń jednocześnie, co jest szczególnie ważne, gdy jest mało złączy USB.
Klawiatura obsługuje funkcję N-key roll over (NKRO), co oznacza, że może obsłużyć dowolną liczbę jednocześnie wciśniętych klawiszy. Wbudowana pamięć może przechowywać do 6 profili, które można przełączać, naciskając klawisze Fn + 1-6 (6 to profil standardowy). Wiele rzeczy można skonfigurować bez własnego oprogramowania. Tryby podświetlenia, jasność, przełączanie profili, urządzenia Bluetooth, sprawdzanie baterii, nagrywanie makr w podróży itp. Skrótów klawiaturowych jest sporo i trudno będzie je wszystkie zapamiętać. Ale z boku nakładek znajdują się dodatkowe etykiety dla funkcji uruchamianych przez Fn.
Klawisz wielofunkcyjny i trójpozycyjne kółko mają trzy tryby działania. Domyślnie są to głośność (naciśnięcie kółka wycisza dźwięk), sterowanie odtwarzaniem, jasność i duplikowanie kółka myszy (ten ostatni tryb można zmienić w autorskim oprogramowaniu).
ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless ma podświetlenie RGB z indywidualnymi ustawieniami dla każdego przycisku, dużą liczbę trybów i obsługę efektów synchronizacji AURA.
ASUS twierdzi, że klawiatura może działać bezprzewodowo na jednym ładowaniu do 1500 godzin z wyłączonym podświetleniem i 90 godzin z włączonym podświetleniem. Podczas korzystania z klawiatury w trybie codziennej pracy z maksymalną jasnością podświetlenia, klawiatura działała przez 10 dni. Klawiatura obsługuje szybkie ładowanie. Twierdzi się, że pół godziny ładowania wystarcza na 35 godzin pracy. Aby skonfigurować wszystkie funkcje klawiatury, używana jest aplikacja Armoury Crate dla wszystkich urządzeń do gier ASUS. Można w niej ponownie przypisać działania klawiszy, nagrywać makra, profile, regulować podświetlenie klawiatury, działania trójstronnego joysticka, ustawienia oszczędzania energii i aktualizować oprogramowanie układowe.
Podsumowując: trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless.
- ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless to bezprzewodowa klawiatura mechaniczna z przełącznikami ASUS ROG NX Snow i obsługą wymiany podczas pracy.
- Ma ona zredukowany do 96% współczynnik kształtu i nieco nietypowy układ.
- Obsługuje trzy rodzaje połączeń: kablowe, 2,4 GHz i Bluetooth.
Specyfikacja techniczna bezprzewodowej klawiatury ASUS ROG Strix Scope II 96 | |
---|---|
Liczba klawiszy | 98 + przycisk wielofunkcyjny i kółko |
Przełączniki | Mechaniczne: ASUS ROG NX Snow |
Typ przełączników | Liniowe |
Żywotność | 70 milionów naciśnięć klawiszy |
Podróż do punktu działania | 1,8 mm |
Pełny skok | 3,6 mm |
Siła nacisku | 40 g (aktywacja) |
Podświetlenie | RGB |
Połączenie | przewodowe, 2,4 GHz, Bluetooth |
Pojemność baterii | do 1500 g (bez podświetlenia) |
Kabel | wymienny 2 m, Typ-C |
Wymiary | 377x131x40 mm |
Waga | 1 012 г |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Recenzja Epomaker EK68: bezprzewodowa klawiatura mechaniczna z przełącznikami wymienianymi podczas pracy
- Recenzja myszy do gier ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition: maksymalna dokładność i szybkość przy minimalnej wadze
- Recenzja ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604: GeForce RTX 4090 w smukłej obudowie
- Recenzja ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V): najcieńszy 13-calowy laptop z wyświetlaczem OLED
- Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu bitwy