Linia ASUS Zenbook w ostatnich latach znacznie się rozwinęła i ma coś do zaoferowania zarówno w kategorii wydajnych laptopów do pracy z wideo i grafiką, jak i w kategorii najbardziej kompaktowych modeli do pracy z obrazem. Taki właśnie jest ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V). Laptop ma bardzo kompaktowy metalowy korpus ważący zaledwie 1 kg ze świetną powłoką ceramiczną i bardzo stylowym wyglądem. Firma nazywa go najcieńszym laptopem z wyświetlaczem OLED. Rzeczywiście, grubość wynosi tylko 10,9 mm. Laptop wyposażony jest w jasny 13,3-calowy wyświetlacz OLED o wysokiej rozdzielczości 2880x1800. Wydajność jest więcej niż wystarczająca do zadań biurowych i podstawowej obróbki zdjęć lub wideo, a bateria pozwala na pracę przez cały dzień bez konieczności ładowania. Do atutów laptopa należy również zaliczyć wygodną, podświetlaną klawiaturę i duży touchpad. No i obecność pełnowymiarowych złączy oprócz dwóch Thunderbolt 4, biorąc pod uwagę kompaktowość i grubość obudowy. Ogólnie rzecz biorąc, trudno znaleźć krytyczne wady jakości ASUS Zenbook S 13 OLED. Możemy jedynie odnotować odblaski od szkła na ekranie. A częstotliwość odświeżania wyświetlacza wynosi 60 Hz, co w przypadku takiego modelu nie jest wcale krytyczne. Laptop kosztuje 60 000 UAH.
5 powodów, dla których warto kupić ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V):
- bardzo kompaktowa i lekka metalowa obudowa z powłoką ceramiczną i świetnym wzornictwem;
- jasny wyświetlacz OLED o rozdzielczości 2880x1800;
- wygodna klawiatura i touchpad;
- dwa złącza Thunderbolt 4 i pełnowymiarowe w ultrakompaktowej obudowie;
- długi czas pracy na baterii.
2 powody, dla których nie warto kupować ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V):
- potrzebujesz bardziej wydajnego laptopa do cięższych zadań;
- błyszczące wykończenie ekranu i częstotliwość odświeżania 60 Hz.
Szybkie przejście:
- Co jest w pudełku?
- Jak ciekawie prezentuje się ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V)?
- Czy laptop jest wygodny w użytkowaniu?
- Jak dobry jest ekran?
- Co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?
- W pigułce
Co znajduje się w pudełku?
ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V) przyjechał w odświeżonym opakowaniu. ASUS zwraca szczególną uwagę na przyjazność tego modelu dla środowiska. W opakowaniu zastosowano wyłącznie papier wykonany z drewna pochodzącego z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami odpowiedzialnej gospodarki leśnej, drewna kontrolowanego i materiałów pochodzących z recyklingu. Nie użyto żadnego kleju ani plastiku. W opakowaniu znajduje się sam laptop, zasilacz 65W z wymiennym kablem, etui oraz dokumentacja. Zazwyczaj zasilacze nie są zbyt ciekawe. Jednak w tym przypadku jest na co popatrzeć: jest bardzo kompaktowy. Bardziej kompaktowy niż niektóre nowoczesne zasilacze do smartfonów.
Obudowa kopertowa jest standardem dla najnowszych laptopów ASUS:
A część opakowania można wykorzystać jako podstawkę pod laptopa:
Jak ciekawie prezentuje się ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V)?
Ogólny styl laptopa jest zbliżony do innych aktualnych modeli Zenbooków, które ostatnio recenzowaliśmy. Na przykład ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA). Korpus jest prawie w całości wykonany ze stopu aluminium, łącznie z ramką na obwodzie wyświetlacza. Powierzchnia robocza to stop magnezowo-aluminiowy. Konstrukcja sprawia wrażenie solidnej, a jednocześnie laptop jest bardzo lekki. Górna pokrywa jest ozdobiona prostymi liniami, które tworzą logo ASUS-a. My mieliśmy wersję Basalt Gray z jasnymi liniami. Ciekawa jest też matowa, ceramiczna powłoka pokrywy, która w dotyku przypomina kamień. Wygląda to i sprawia wrażenie bardzo stylowego i ciekawego. Wszystkie powierzchnie laptopa są matowe i prawie nie zbierają odcisków palców.
ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V) jest bardzo cienki: ma tylko 10,9 mm. Firma twierdzi, że jest to najcieńszy 13-calowy laptop z wyświetlaczem OLED. Nie ma aż tak wielu złączy, co jest dość typowe dla tak kompaktowych modeli. Wciąż jednak jest miejsce na dwa pełnowymiarowe porty. Po lewej stronie znajdują się dwa Thunderbolt 4 z obsługą Power Delivery i DisplayPort, wskaźnik ładowania, pełnowymiarowe HDMI 2.1 (TMDS) i lewy głośnik. W omawianym laptopie są one wykonane w formie szczelin na bokach.
Po lewej stronie znajduje się kolejna dioda sygnalizacyjna, gniazdo audio 3,5 mm, USB 3.2 Gen 2 Type-A oraz drugi głośnik:
Z tyłu laptopa znajdują się dwa zawiasy oraz cztery małe gumowe nóżki, które podtrzymują laptop w pozycji otwartej. Z przodu znajduje się typowe dla nowoczesnych ultrabooków wycięcie pozwalające na wygodniejsze podnoszenie pokrywy.
Ekran zajmuje 85% górnej ścianki, a po bokach znajdują się bardzo cienkie szczeliny. Zarówno ramka jak i sam wyświetlacz są chronione przez Corning Gorilla Glass NBT. Nie będzie więc odblasków w słońcu. Nad ekranem znajduje się wiele ciekawych rzeczy. Oczywiście, jest kamerka internetowa ze wskaźnikiem oraz mikrofony. Ponadto jest podwójna kamera na podczerwień do identyfikacji właściciela, czujnik światła do automatycznej regulacji jasności oraz czujnik RGB do automatycznej regulacji temperatury barwowej wyświetlacza w zależności od oświetlenia otoczenia. Kamerka internetowa ma rozdzielczość FullHD i posiada szereg funkcji poprawy obrazu ASUS AiSense: rozmycie tła, korekcja jasności, korekcja kierunku ruchu oczu, śledzenie ruchu, filtry i technologia trójwymiarowej redukcji szumów (3DNR) w czasie rzeczywistym.
Pod spodem nie ma nic specjalnego ani ciekawego. Otwory wentylacyjne nad dwoma wentylatorami chłodzącymi i szerokie gumowe wstawki niemal na całej szerokości laptopa.
ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V) jest bardzo kompaktowy i lekki: 296,2x216,3x10,9 mm i waży zaledwie 1 kg. Bez problemu można go nosić ze sobą na co dzień, w plecaku lub małej torbie. Wygląda i czuje się świetnie. Powierzchnie prawie nie uginają się pod naciskiem, a matowe wykończenie nie zbiera odcisków palców. Tradycyjnie dla linii Zenbook, laptop spełnia wymagania amerykańskiej normy wojskowej MIL-STD-810H. Firma ASUS zaczęła również stawiać na ochronę środowiska: laptop i opakowanie wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu.
Czy laptop jest wygodny w użytkowaniu?
W laptopie ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V) zastosowano znaną już z innych modeli konstrukcję zawiasów, dzięki której w pozycji otwartej powierzchnia robocza jest lekko podniesiona pod kątem do stołu, a poniżej powstaje przestrzeń dla lepszego zasysania zimnego powietrza przez układ chłodzenia. Oczywiście laptop można łatwo otworzyć jedną ręką, a maksymalny kąt otwarcia wynosi prawie 180°. Jednostka wyświetlająca jest bardzo dobrze umocowana i nie trzeszczy.
Jednostka klawiatury i jej klawisze są ciemnoszare. Układ klawiszy jest absolutnie standardowy dla obecnych Zenbooków ASUS-a i jest generalnie typowy dla modeli ultraprzenośnych. Nie posiada on dodatkowego bloku numerycznego, górny rząd przycisków funkcyjnych i blok strzałek są mniejsze. Górny rząd kończy się na klawiszu Delete, a nie na przycisku zasilania. Home, End, PgUp i PgDn są zdublowane ze strzałkami przez Fn. Oba Shift są długie, Enter i Backspace są jednopoziomowe. Nie ma skanera linii papilarnych, co jest w pełni rekompensowane przez kamerki na podczerwień do identyfikacji właściciela.
Odstępy między przyciskami wynoszą 18,7 mm, pełny skok to 1 mm, a powierzchnia ma niewielkie zagłębienie 0,1 mm. Skok klawiszy jest bardzo wyraźny i sprężysty. Klawiatura jest bardzo przyjemna w użyciu, a standardowy układ eliminuje konieczność przyzwyczajania się do niej.
Mimo niewielkich rozmiarów laptopa firma zainstalowała duży touchpad o wymiarach 129x81 mm. Wiele większych laptopów ma mniejsze touchpady. Powłoka jest bardzo przyjemna, czułość jest doskonała.
Jak dobry jest ekran?
ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V) został wyposażony w 13,3-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 2,8K (2880×1800) i proporcjach 16:10. Faktycznie, rozdzielczość jest chyba trochę za wysoka jak na taką przekątną. Obraz wygląda jednak bardzo wyraźnie. Ogólnie rzecz biorąc, wrażenia z użytkowania ekranu są bardzo pozytywne. Kolory są jasne i nasycone, kąty widzenia są maksymalne, margines jasności jest bardzo przyzwoity. Wyświetlacz jest pokryty szkłem ochronnym, więc na ulicy nie będzie się odbijał.Czas reakcji pikseli wynosi0,2 ms, a częstotliwość odświeżania jest standardowa, 60 Hz. Według oficjalnych informacji: pokrycie kolorów wynosi 100% przestrzeni DCI-P3, jest certyfikat PANTONE Validated, a jasność szczytowa w trybie HDR to 550 cd/m2. Maksymalna jasność w trybie ręcznym nie została podana. Jest certyfikat VESA DisplayHDR True Black 500 i obsługa Dolby Vision. ASUS nazywa swoje nowe wyświetlacze w laptopach Lumina OLED i twierdzi, że stały się one jeszcze bardziej niezawodne, dokładne i energooszczędne. Aplikacja MyAsus posiada narzędzia przedłużające żywotność panelu OLED: wygaszacz ekranu, przesunięcie pikseli, ukrywanie paska zadań, przezroczystość paska zadań, przyciemnianie nieaktywnych okien oraz DC Dimming (redukcja migotania). Dostępne są tryby wyświetlania kolorów Splendid oraz ustawienia temperatury barwowej.
Maksymalna jasność ekranu w trybie SDR wynosi 390 318 cd/m². Odwzorowanie kolorów jest dokładne, z minimalnym odchyleniem w kierunku zimnych odcieni. A paleta barw jest znacznie szersza niż sRGB:
Co z wydajnością, czasem pracy na akumulatorze i dźwiękiem?
Wcześniej w naszych recenzjach pisaliśmy, że począwszy od 12. generacji mobilne procesory Intela mają trzy linie: najbardziej produktywną H/HX dla laptopów do gier i przenośnych stacji roboczych, średnią linię P o TDP 28 W dla ultraprzenośnych stosunkowo wydajnych modeli oraz U - najbardziej ekonomiczne procesory o standardowym TDP od 9 do 15 W dla najbardziej kompaktowych i lekkich modeli. Właśnie taki procesor zainstalowano w ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V). Mianowicie jest to Intel Core i7-1355U Raptor Lake 13. generacji. Jest on wytwarzany w procesie technologicznym Intel 7 i zawiera 10 rdzeni. 2 produktywne i 8 energooszczędnych rdzeni. Obsługiwane są obliczenia wielowątkowe z maksymalnie 12 wątkami. Częstotliwość taktowania rdzeni produktywnych wynosi od 1,7 do 5,0 GHz, a energooszczędnych od 1,2 do 3,7 GHz. Pamięć podręczna wynosi 12 MB, standardowy poziom TDP to 15 W, a recenzowany model posiada tryb zwiększający TDP do 20 W w trybie maksymalnej wydajności. ASUS Zenbook S 13 OLED nie posiada dyskretnej karty grafiki. Zamiast tego grafiką zajmuje się wbudowany adapter Intel Iris Xe z 96 jednostkami obliczeniowymi o maksymalnej częstotliwości 1300 MHz. Ilość pamięci RAM wynosi 16 GB LPDDR5-5200. Nie ma opcji rozbudowy; jest natomiast wersja z 32 GB RAM-u. Interfejsy bezprzewodowe: Wi-Fi 6E (802.11ax) i Bluetooth 5.2. Laptopspełnia wymogi programu Intel Evo, w ramach którego obowiązuje szereg wymagań dotyczących wydajności. Wśród nich: rozdzielczość co najmniej FullHD, wsparcie dla szybkiego ładowania, do 9 godzin pracy na baterii, szybkie wybudzanie, obsługa Wi-Fi 6 oraz porty Thunderbolt 4 .
ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V) to ultraprzenośne rozwiązanie do pracy z dokumentami, przeglądania stron internetowych i innych niezbyt wymagających zadań w podróży. Wydajność jest więc całkiem odpowiednia. Mamy dość mocny procesor (jak na swoją klasę) i niezbyt wydajny podsystem graficzny. Do podstawowej obróbki zdjęć czy filmów jest on jednak w zupełności wystarczający.
Dysk to Samsung PM9A1 SSD o pojemności 1 TB z interfejsem PCI-E 4.0 4x, który jest dość często spotykany we flagowych ultrabookach. Deklarowana prędkość odczytu wynosi do 7000 MB/s, a zapisu do 5100 MB/s.
Dysk jest bardzo szybki, a wydajność SSD jest w pełni zgodna z deklaracjami:
Układ chłodzenia obejmuje dwa niskoprofilowe wentylatory. Zazwyczaj nie włączają się one pod lekkim obciążeniem i laptop jest zupełnie cichy. Dotyczy to pracy z dokumentami i przeglądarką. Przy maksymalnym obciążeniu wentylatory są słyszalne, ale pracują cicho. Obudowa prawie się nie nagrzewa. Test throttlingu w AIDA64 wykazał jednak, że podczas pierwszego półtorej minuty maksymalnego obciążenia procesor nagrzewa się do około 93° i występuje throttling. Po zaadaptowaniu się chłodziwa temperatura spada do 77° i utrzymuje się na tym poziomie, laptop działa stabilnie
W przypadku, gdy nagle nabierzemy ochoty na granie na laptopie, jest to całkiem możliwe. Choć oczywiście nie w najnowocześniejsze gry. W Gears Tactics, na średnich ustawieniach przy rozdzielczości 1920x1200, liczba klatek na sekundę przekracza 50 FPS. W Spec Ops The Line - 40-45 FPS przy średnich ustawieniach i rozdzielczości 1920x1200. Tomb Raider - 30-40 FPS przy średnich ustawieniach i rozdzielczości 2880x1800.
ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V) został wyposażony w akumulator o pojemności 63Wh, a ASUS obiecuje do 14 godzin pracy na jednym ładowaniu. Warunki testowe są następujące. Moduł Wi-Fi jest włączony, ale nie jest podłączony do żadnej sieci, jasność wyświetlacza wynosi 150 cd/m², tryb wydajności jest zrównoważony. Odtwarzanie filmów w rozdzielczości 1080p. Wykorzystano skromniejszą konfigurację z procesorem Intel i5-1335U, dyskiem SSD o pojemności 512 GB i 8 GB RAM. Wspierane jest szybkie ładowanie: 50% w 30 minut z dołączonego do zestawu zasilacza 65 W oraz USB-C Easy Charge, który umożliwia ładowanie laptopa z powerbanków. Energooszczędny procesor ma dobry wpływ na czas pracy na akumulatorze. W trybie Wi-Fi laptop wytrzymał około 9 godzin z przeglądarką, dokumentami i muzyką z serwisów streamingowych przy jasności 50%.
Wbudowane głośniki stereo były zaskakująco głośne jak na tak kompaktową obudowę. Nie nadają się jednak zbytnio do muzyki: niskie częstotliwości są prawie nieobecne.
Dołączone oprogramowanie zawiera główną aplikację MyASUS, o której już wielokrotnie mówiliśmy w naszych recenzjach laptopów tej firmy:
ScreenXpert z kilkoma przydatnymi funkcjami, takimi jak szybkie przełączanie aplikacji, zrzuty ekranu, szybkie przełączanie mikrofonu i kamery itp.
Oraz GlideX do szybkiego podłączania smartfonów, transferu danych i używania ich jako dodatkowego wyświetlacza:
To wszystko. Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V).
- ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V) to bardzo cienki i lekki laptop o metalowej obudowie i ładnym wyglądzie.
- Wyposażony w jasny 13,3-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 2880x1800.
- Działa przez cały dzień roboczy bez konieczności ładowania.
Specyfikacja ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V) | |
---|---|
Wyświetlacz. | 13,3 cala, 2880x1800, 16:10, OLED, 60 Hz |
Wymiary. | 296,2x216,3x10,9 mm |
Waga | 1 kg |
System operacyjny. | 64-bitowy Microsoft Windows 11 Pro |
Procesor. | Intel Core i7-1355U (Raptor Lake, Intel 7), 10 rdzeni (2P+8E), 12 wątków, 1,7-5,0 GHz |
PAMIĘĆ RAM | 16 GB LPDDR5-5200 |
Grafika. | Intel Iris Xe |
Urządzenie pamięci masowej. | SSD 1 TB NVMe PCIe 4.0 x4 |
Komunikacja | Wi-Fi 6E (802.11ax) (dwuzakresowe) 2*2 + Bluetooth 5.2 |
Złącza | 2xThunderbolt 4 (z DisplayPort i Power Delivery), USB 3.2 Gen 2 Type-A, HDMI 2.1 (TMDS), 3,5 mm audio |
Kamera | FullHD |
Bateria | 63Wh |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej
- Recenzja ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA): jasny wyświetlacz OLED i genialna moc
- Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki
- Recenzja ASUS ROG Flow X16: potężny laptop-transformator do gier ze stacją dokującą
- Recenzja ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402): ultrakompaktowy laptop z wyświetlaczem OLED i nowym procesorem Intela
- Recenzja Acer Swift Edge: najlżejszy 16-calowy laptop w historii