Recenzja MSI Katana 17 B12V: tnij jak samuraj
MSI Katana 17 B12V to bardzo fajny laptop gamingowy o nowoczesnej, zbalansowanej konfiguracji i wysokiej wydajności, która pozwala na komfortowe granie we wszystkie współczesne gry. Istnieje możliwość rozbudowy dysków SSD, pamięci RAM oraz wymiany karty sieci bezprzewodowej. Dzięki wydajnemu systemowi chłodzenia laptop działa stabilnie nawet przy długich okresach dużego obciążenia. Wyświetlacz laptopa ma zarówno zalety, jak i wady: ma częstotliwość odświeżania 144 Hz i bardzo dobrą kalibrację po wyjęciu z pudełka. Ale poziom jasności jest raczej skromny, podobnie jak gama kolorów. Klawiatura ma bardzo przyjemne przyciski i 4-strefowe podświetlenie RGB. Układ klawiatury wymaga jednak przyzwyczajenia.
5 powodów, dla których warto kupić MSI Katana 17 B12V:
- wysoka wydajność;
- ekran z częstotliwością odświeżania 144 Hz i dobrą kalibracją;
- wydajny system chłodzenia;
- opcje rozbudowy dysków i pamięci RAM;
- wygodne przyciski klawiatury z podświetleniem RGB.
2 powody, dla których nie warto kupować MSI Katana 17 B12V:
- wąska paleta barw i niska jasność ekranu;
- nieco nietypowy układ klawiatury.
Szybka przesiadka:
- Co znajduje się w pudełku?
- Jak wygląda wygląd i konstrukcja MSI Katana 17 B12V?
- Jak wygodny w użyciu jest MSI Katana 17 B12V?
- Jak dobry jest ekran?
- Co z wydajnością i czasem pracy na baterii?
- W suchym bilansie
Co znajduje się w pudełku?
MSI Katana 17 B12V zapakowana jest w dwa stosunkowo niewielkie pudełka wykonane ze zwykłego kartonu w kolorze musztardowym. Zawartość również jest dość znajoma. Sam laptop, zasilacz o mocy 200W, kabel zasilający oraz dokumentacja.
A co z wyglądem i budową MSI Katana 17 B12V?
MSI Katana 17 B12V wygląda dość powściągliwie jak na model gamingowy. Wykonana jest w całości z matowego, czarnego plastiku, a jedynie klawiatura posiada podświetlenie RGB. Jak na 17-calowy model gamingowy, laptop okazał się dość cienki: 25,2 mm. Zastosowanie plastiku sprawiło, że nie jest też ciężki: 2,6 kg. Ponownie, biorąc pod uwagę przekątną wyświetlacza i potężne komponenty. Powierzchnia robocza jest przyjemna w dotyku i prawie się nie ugina. Ale ślady pracy i wydruków pozostają na niej dość aktywnie. Materiał górnej pokrywy wygląda podobnie. Wydaje się jednak, że zastosowano nieco inną powłokę: prawie nie pozostawia ona odcisków. Pokrywa jest ozdobiona logo MSI i kilkoma liniami.
Elementy dekoracyjne obejmują geometryczny wzór małych kropek wokół obwodu obudowy. Firma nazywa go Digital Bricks Texture. Po lewej stronie laptopa znajdują się otwory wentylacyjne, gniazdo zasilania oraz pełnowymiarowe porty USB 3.2 Gen1 i USB 2.0:
Poprawej stronie znajduje się połączone gniazdo audio 3,5 mm do podłączenia zestawu słuchawkowego, pełnowymiarowe porty USB 3.2 Gen1, USB 3.2 Gen1 Type-C (z obsługą DisplayPort), HDMI 2.1 i RJ-45. Nie ma żadnych otworów wentylacyjnych, więc gorące powietrze nie będzie dmuchać na dłoń i mysz.
Przednia krawędź laptopa nie posiada żadnych funkcjonalnych elementów. Tył ma dwie strefy do wydmuchiwania gorącego powietrza przez układ chłodzenia i zawiasy.
Ramki po bokach ekranu są cienkie. Jest on znacznie szerszy na górze i na dole. Na obwodzie znajdują się szerokie gumowe wstawki dla dodatkowej ochrony wyświetlacza. Kamera internetowa (720p) z dwoma mikrofonami i wskaźnikiem jest na swoim zwykłym miejscu.
Spód laptopa wykonany jest z innego, chropowatego plastiku. Na spodzie znajdują się masywne gumowe nóżki i wiele otworów wentylacyjnych w kształcie plastra miodu. Pod nimi widoczne są miedziane rurki cieplne układu chłodzenia. Laptop ma możliwość aktualizacji, ale informacje na oficjalnej stronie (i obecność plomby) sugerują, że należy to zrobić w oficjalnym centrum serwisowym. Po zdjęciu pokrywy uzyskujemy jednak dostęp do dwóch slotów SO-DIMM (obsługiwane jest do 64 GB pamięci RAM), karty sieci bezprzewodowej oraz dysku SSD. Laptop posiada dwa złącza M.2 dla dysków.
Laptop ma wymiary 398x273x25,2 mm i waży 2,6 kg. Jakość wykonania i materiały są bardzo dobre. Nic nie skrzypi ani się nie chwieje, części są bardzo dobrze spasowane. Pokrywy prawie się nie wyginają.
Jak wygodne jest korzystanie z MSI Katana 17 B12V?
Zawiasy pozwalają na otwarcie laptopa o 180°. Jednocześnie wyświetlacz jest bezpiecznie zamocowany w żądanej pozycji. Tak, może się trochę trząść, gdy przypadkowo go dotkniesz. Jest to jednak całkiem normalne, biorąc pod uwagę przekątną wyświetlacza.
MSI Katana 17 B12V ma pełnowymiarową klawiaturę z dodatkowym blokiem numerycznym, ale z kilkoma nietypowymi funkcjami. Biorąc pod uwagę szerokość laptopa, można go było uczynić nieco szerszym i bardziej znanym. Górny rząd ma zwykle zmniejszoną wysokość i kończy się przezroczystym przyciskiem zasilania z wbudowaną diodą LED. Przyciski WASD są również przezroczyste. Lewe klawisze Shift i Ctrl są nieco dłuższe niż standardowo, ale to sprawiło, że zrezygnowaliśmy z przycisku Fn. Znajduje się on tylko po prawej stronie głównego bloku, co nie jest zbyt wygodne podczas korzystania z klawiszy funkcyjnych. Enter to jednopoziomowy długi klawisz. Blok nawigacyjny nie jest oddzielony od głównego bloku i ma przyciski o standardowym rozmiarze, co sprawiło, że prawy przycisk Shift jest nieco mniejszy. Klawiatura numeryczna matrzy, a nie cztery kolumny. Dodatkowy Enter znajduje się pod blokiem, a "+" i "-" nad nim, obok NumLock. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma nic krytycznego, a dodatkowa klawiatura numeryczna może być przydatna podczas pracy. Przyzwyczajenie się do niego zajmuje jednak trochę czasu.
Przyciski mają pełny skok 1,7 mm. Działają bardzo przyjemnie, skok jest elastyczny, miękki i treściwy. Dostępne jest podświetlenie RGB z kilkoma poziomami jasności i czterema strefami, które można regulować w aplikacji MSI Center.
Touchpad jest niewielki, ma wymiary 105x65 mm. Biorąc pod uwagę przekątną i całkowity obszar powierzchni roboczej, nieco większy pasowałby idealnie. Generalnie jednak, dzięki dobrej powierzchni i dobrej czułości, wystarcza do codziennych zadań (surfowanie po sieci, muzyka, filmy) i pracy z dokumentami.
Jak dobry jest ekran?
MSI Katana 17 B12V posiada tylko jedną opcję wyświetlacza. Jest to 17,3-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i częstotliwości odświeżania 144 Hz. Jasność, kontrast i czas reakcji pikseli nie zostały określone. Jasność jest wystarczająca do komfortowej pracy w pomieszczeniach. Wątpliwe, by ktokolwiek korzystał z tego laptopa na zewnątrz. Kąty widzenia są maksymalne. Ale oczywiście w skrajnych przypadkach kontrast spada i czerń staje się nieco szara. Wizualnie odwzorowanie kolorów jest całkiem normalne, ale nie zachwyca.
Pomiary sprzętowe wykazały, że zastosowano raczej budżetową matrycę. Maksymalna jasność wynosi 252,085 cd/m2, jasność czarnego pola 0,275 cd/m2, a kontrast statyczny 917:1. Paleta barw jest znacznie węższa niż przestrzeń sRGB. Jednocześnie warto zauważyć, że kalibracja wyświetlacza jest dość dokładna: temperatura barwowa wynosi około 7000K przy wartości referencyjnej 6500K, a wszystkie pozostałe wskaźniki również są zbliżone do wartości referencyjnych.
A co z wydajnością i czasem pracy na baterii?
Wewnątrz naszej konfiguracji MSI Katana 17 B12V znajduje się procesor Intel 12. generacji. Mianowicie, Intel Core i7-12650H Alder Lake. Jest on produkowany przy użyciu procesu Intel 7 i zawiera 10 rdzeni. Jest 6 wydajnych i 4 energooszczędne rdzenie, a obsługiwanych jest do 16 wątków. Bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2,3 GHz, maksymalna częstotliwość do 4,7 GHz, pamięć podręczna trzeciego poziomu to 24 MB, a TDP wynosi 45 W. Wbudowany akcelerator graficzny Intel UHD o bazowej częstotliwości 350 MHz i maksymalnej częstotliwości 1,40 GHz zapewnia niewymagające zadania i żywotność baterii. Dyskretna karta graficzna to NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop z 8 GB pamięci wideo GDDR6. W naszym przypadku poziom TGP może osiągnąć 105 W z Dynamic Boost. Częstotliwość bazowa wynosi 1920 MHz, z podbiciem do 2250 MHz. Laptop jest wyposażony w multiplekser MUX Switch do bezpośredniego podłączenia karty graficznej do wyświetlacza, z pominięciem wbudowanego układu graficznego. W tym trybie wbudowana grafika jest wyłączona, co zwiększa wydajność i zmniejsza opóźnienia. Przełączanie odbywa się w aplikacji MSI Centre (GPU Switch) i wymaga restartu systemu. Ilość pamięciRAM w naszej konfiguracji to 16 GB DDR5-4800, z dostępem do obu slotów, a obsługiwane jest do 64 GB. Możliwości łączności: 802.11ax Wi-Fi 6, Bluetooth v5.2 i Gigabit Ethernet.
Laptop ma dość zrównoważoną i wydajną konfigurację. Wydajność nie jest już obecnie maksymalna, ale na wysokim poziomie, zarówno w testach procesora, jak i grafiki.
System chłodzenia Cooler Boost 5 obejmuje 2 wentylatory i 6 rurek cieplnych o konstrukcji Shared-Pipe (wspólne rurki cieplne dla CPU i GPU). Pod dużym obciążeniem hałas CO staje się typowy dla modeli gamingowych. Oczywiście nie jest to szum samolotu, ale wygodniej gra się z zestawem słuchawkowym. Klawiatura pozostaje zimna, jedynie obręcz nad nią staje się ciepła.
W teście obciążeniowym AIDA64 temperatura komponentów wewnętrznych nie przekroczyła 85°. W związku z tym system działa stabilnie i nie zaobserwowano kłusowania.
Zastosowany dysk to aktualny model Micron 2400 SSD o pojemności 1 TB z interfejsem PCI-E 4.0 4x, który jest dość powszechny w nowoczesnych laptopach. Nie jest to rozwiązanie z najwyższej półki, ale jest wystarczająco szybkie. Producent obiecuje prędkości odczytu do 4500 MB/s i zapisu do 3600 MB/s.
W testach dysk wykazuje deklarowane prędkości: około 4700 MB/s przy odczycie i 3600 MB/s przy zapisie.
Wydajność laptopa jest wystarczająca do grania w gry w natywnej rozdzielczości FullHD z przyjemnym poziomem FPS bez rezygnowania z ray tracingu i wysokich ustawień graficznych.
- Cyberpunk 2077. Ustawienia maksymalne, w tym ray tracing. DLSS w trybie automatycznym: 47-63 FPS.
- Gears 5. Ustawienia ultra: 100-130 FPS
- God of War. Ustawienia maksymalne: 60-70 FPS
- Callisto Protocol. Maksymalne ustawienia, śledzenie na maksimum: 37-63 FPS
- The Ascent. Maksymalne ustawienia, z ray tracingiem, DLSS w trybie jakości: około 60-70 FPS.
- Wiedźmin 3 (zaktualizowana wersja). Maksymalne ustawienia z ray tracingiem: 37-55 FPS.
Za dźwięk w MSI Katana 17 B12V odpowiada system stereo z głośnikami o mocy 2W. Są one wystarczająco głośne do odtwarzania filmów. Niskich częstotliwości jest jednak za mało do komfortowego słuchania muzyki.
Aby dostosować dźwięk, można użyć aplikacji Nahimic, aby wybrać ustawienia dźwięku dla różnych scenariuszy i dostosować częstotliwości. Dodatkowe funkcje obejmują redukcję szumów i echa mikrofonu, ustawienia wirtualnego dźwięku przestrzennego i inne.
Za żywotność baterii odpowiada trzykomorowa bateria o pojemności 53,5 Wh, która jest dość skromna jak na model gamingowy. W trybie "biurowym": Wi-Fi, praca z dokumentami i przeglądarką przy niskiej jasności, laptop wytrzymuje około trzech godzin.
Prawie wszystkie ustawienia laptopa zebrane są w aplikacji MSI Center. Obejmują one przełączanie trybów karty graficznej (MUX Switch), scenariusze wydajności, monitorowanie i diagnostykę systemu, ustawienia podświetlenia i wiele innych. Wśród ciekawych funkcji dodatkowych znajduje się MSI App Player. W rzeczywistości jest to emulator do grania w gry na Androida z ulepszoną wydajnością, obsługą gamepada i trybem konsoli.
To wszystko. Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o MSI Katana 17 B12V.
- MSI Katana 17 B12V ma zrównoważoną i wydajną konfigurację, która pozwala grać we wszystkie nowoczesne gry przy wysokich ustawieniach graficznych.
- Laptop jest wyposażony w ekran FullHD z częstotliwością odświeżania 144 Hz.
- Możliwe jest uaktualnienie dysków SSD, pamięci RAM i wymiana karty bezprzewodowej.
Specyfikacja MSI Katana 17 B12V | |
---|---|
Wyświetlacz. | 17,3 cala, 1920x1080 16:9, IPS, 144 Hz |
Wymiary. | 398x273x25,2 mm |
Waga | 2,6 kg |
System operacyjny | Brak |
Procesor. | Intel Core i7-12650H (2,3-4,7 GHz), 10 rdzeni (6P+4E), 16 wątków, (Alder Lake, Intel 7) |
PAMIĘĆ RAM | 16 GB DDR5 4800 MHz |
Grafika. | nVidia GeForce RTX 4060 Laptop, 8 GB GDDR6, Intel UHD Graphics |
Urządzenie pamięci masowej | 1 TB SSD M.2 NVMe PCIe Gen4 x4 |
Łączność. | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax 2x2, Bluetooth 5.2, Gigabit Ethernet |
Złącza | HDMI 2.1, 2xUSB3.2 Gen1, 1x USB 3.2 Gen1 Type-C (DisplayPort ),USB 2.0, RJ-45, gniazdo audio 3,5 mm |
napęd optyczny | Nie |
Bateria. | 53,5 Wh |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Recenzja MSI Clutch GM31 Lightweight Wireless: ultralekka bezprzewodowa mysz gamingowa
- Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): totalna dominacja na wirtualnym polu bitwy
- Recenzja ASUS ROG Flow X16: potężny gamingowy laptop-transformator ze stacją dokującą
- Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier
- Recenzja MSI Clutch GM31 Lightweight: lekka mysz gamingowa z precyzyjnym sensorem