Huawei opracowuje nowy procesor Kirin dla komputerów PC, który może konkurować z M3 firmy Apple

Autor: Vlad Cherevko | 30.04.2024, 11:07
Huawei opracowuje nowy procesor Kirin dla komputerów PC, który może konkurować z M3 firmy Apple

Pomimo ograniczeń handlowych ze strony USA, Huawei kontynuuje rozwój swoich układów Kirin dla smartfonów. Ostatnie plotki na chińskiej stronie Weibo sugerują, że Huawei pracuje nad nowym procesorem Kirin dla komputerów PC, który jest w fazie rozwoju i może dorównać wydajności M3 Apple w wielowątkowości i M2 Apple w GPU.

Co wiadomo

Użytkownik o pseudonimie Fixed Focus Digital ujawnił niektóre specyfikacje nowego procesora Kirin. Podobno będzie on wyposażony w osiem wydajnych rdzeni TaiShan v130 i procesor graficzny Mailiang 920 nowej generacji. Zeszłoroczny układ Kirin 9000s, który jest używany w serii Huawei Mate 60, wykorzystywał rdzenie TaiShan v120. Architektura ta jest podobno skalowalna i sugeruje możliwość rywalizacji z Apple Silicon pod względem wydajności.

Oprócz architektury CPU i GPU, źródło donosi również o specyfikacji pamięci masowej i pamięci nowego układu. Oczekuje się, że zapewni on obsługę 32 GB pamięci RAM i 2 TB wbudowanej pamięci masowej.

Jeśli chodzi o proces produkcyjny, Huawei ma dwie opcje: 7nm proces SMIC lub oczekiwanie na 5nm proces SMIC nowej generacji, który nie jest jeszcze gotowy do masowej produkcji. Jeśli firma wybierze proces 7 nm, spowoduje to niższą wydajność energetyczną, co nie jest idealne dla urządzenia o ograniczonej pojemności baterii.

Oczekuje się, że nowy układ Kirin PC zostanie wydany w tym roku, prawdopodobnie we wrześniu. Możemy tylko czekać, aby zobaczyć, jak nowy układ Kirin PC poradzi sobie z wyzwaniami technicznymi w związku z sankcjami handlowymi i czy będzie w stanie konkurować z wielowątkową wydajnością Apple M3.

Źródło: Notebookcheck, Weibo