TikTok omija prowizję Apple, oferując użytkownikom zakup monet na swojej stronie.

Autor: Vlad Cherevko | 02.05.2024, 15:15
TikTok omija prowizję Apple, oferując użytkownikom zakup monet na swojej stronie.

Popularna platforma wideo TikTok rzekomo narusza zasady aplikacji Apple, oferując niektórym użytkownikom opcję zakupu monet bezpośrednio ze swojej strony internetowej. Wygląda na to, że TikTok dał niektórym użytkownikom iOS opcję "spróbowania doładowania na tiktok.com, aby uniknąć opłat w aplikacji", tj. 30-procentowej prowizji Apple od zakupów.

Co wiadomo

Według zdjęć opublikowanych na Platform X przez współzałożyciela aplikacji Sendit, Davida Teslera, TikTok oferuje użytkownikom możliwość zaoszczędzenia około 25% na zakupach monet (wykorzystywanych do dawania napiwków autorom) dzięki niższym opłatom z usług stron trzecich. Następnie mogą oni użyć Apple Pay, PayPal lub karty kredytowej lub debetowej, aby sfinalizować transakcję. Nie jest jasne, dlaczego tylko niektórzy użytkownicy mają dostęp do tego obejścia. Jedną z hipotez jest to, że funkcja została włączona dla osób, które wcześniej kupiły duże ilości monet.

Apple wcześniej usunęło Fortnite ze swojego App Store w 2020 roku po tym, jak Epic Games wprowadziło zniżki na walutę gry dla tych, którzy kupili ją bezpośrednio. Incydent ten wywołał wieloletnią batalię prawną, w wyniku której Apple przywróciło konto dewelopera Epic Games w marcu po tym, jak Unia Europejska zaczęła przyglądać się sytuacji.

Apple niedawno spotkało się z reakcją Spotify i odrzuciło aktualizacje, które wyświetlałyby ceny streamera muzyki i zezwalały na zakupy planów w aplikacji.

Źródło: David Tesler