Apple zaprezentowało układ M4: o 50% wyższa wydajność niż w przypadku M2 i najpotężniejszy silnik neuronowy w historii firmy

Autor: Helena Szczerbań | 07.05.2024, 19:30
Apple zaprezentowało układ M4: o 50% wyższa wydajność niż w przypadku M2 i najpotężniejszy silnik neuronowy w historii firmy

Podczas dzisiejszej prezentacji, oprócz nowych tabletów, Apple zaprezentowało kolejną nowość - autorski układ M4.

Co wiadomo

Chip został stworzony w technologii 3nm drugiej generacji i ma do 10 rdzeni: do czterech rdzeni wydajnościowych i sześciu rdzeni wydajnościowych. Występuje w dwóch wersjach: 9-rdzeniowy procesor jest przeznaczony dla iPada Pro z 256 GB i 512 GB pamięci masowej, podczas gdy 10-rdzeniowy procesor jest dostępny wyłącznie w wersjach 1 TB i 2 TB.

Apple twierdzi, że układ zapewnia do 50% wyższą wydajność niż M2 w poprzednim iPadzie Pro, a także 4-krotnie wyższą wydajność renderowania. Ponadto dynamiczne buforowanie pomaga znacznie poprawić wydajność wymagających profesjonalnych aplikacji i gier.

Apple kładzie osobny nacisk na możliwości sztucznej inteligencji. M4 zawiera Neural Engine, który przyspiesza obciążenia związane ze sztuczną inteligencją. Według firmy jest to najpotężniejszy silnik neuronowy w jej historii - może wykonywać 38 bilionów operacji na sekundę.

Pierwszym urządzeniem, które otrzyma procesor M4 jest nowy iPad Pro, który również został zaprezentowany podczas dzisiejszej prezentacji.

Źródło: Apple