Apple nawiązało współpracę z Google, aby dodać ostrzeżenia na iOS i Androida o zewnętrznych urządzeniach śledzących Bluetooth.

Autor: Vlad Cherevko | 14.05.2024, 15:08
Apple nawiązało współpracę z Google, aby dodać ostrzeżenia na iOS i Androida o zewnętrznych urządzeniach śledzących Bluetooth.

Apple i Google ogłosiły wprowadzenie nowej specyfikacji branżowej zaprojektowanej w celu rozwiązania obaw związanych z bezpieczeństwem urządzeń śledzących Bluetooth. Apple ogłosił, że zaimplementował alerty dla nieznanych urządzeń śledzących Bluetooth innych firm w iOS 17.5, podczas gdy Google powiedział, że zaczyna obsługiwać specyfikację na urządzeniach z Androidem w wersji 6.0 i nowszych.

Co wiadomo

Standard Detecting Unwanted Location Trackers (DULT) to inicjatywa mająca na celu zapobieganie nadużywaniu urządzeń śledzących Bluetooth, takich jak Apple AirTags, do śledzenia osób bez ich wiedzy. Specyfikacja pozwala urządzeniom z systemami iOS i Android wykrywać i ostrzegać użytkowników, gdy tracker do śledzenia podróżuje z nimi, ale jego właściciel nie jest.

Apple powiedział, że użytkownicy otrzymają alert "Znaleziono przedmiot poruszający się z tobą" na swoim iPhonie, jeśli nieznane urządzenie śledzące Bluetooth porusza się z nimi. Następnie będą mogli wyświetlić identyfikator urządzenia, sprawić, że urządzenie wyda dźwięk, aby mogli je znaleźć, a nawet dowiedzieć się, jak je wyłączyć.

Alerty na iPhonie o śledzeniu przez osoby trzecie

Apple uruchomiło AirTags bez możliwości ostrzegania użytkowników Androida, ale naprawiło to za pomocą aplikacji na Androida kilka miesięcy później. Google również niedawno wprowadziło alerty o niechcianym śledzeniu w Androidzie, które wykryło AirTags.

Chipolo i Pebblebee ogłosiły już wsparcie dla standardu w swoich tagach, a wkrótce spodziewane są obsługiwane urządzenia od Motoroli, Jio i Eufy. Samsung i Tile (które będą również wspierać własną sieć "Find with Life360") również wcześniej zobowiązały się do jej obsługi.

Źródło: Apple, Google