Złamanie 11-letniego hasła do portfela kryptowalutowego przyniosło jego właścicielowi 3 miliony dolarów.

Autor: Vlad Cherevko | 28.05.2024, 16:59
Złamanie 11-letniego hasła do portfela kryptowalutowego przyniosło jego właścicielowi 3 miliony dolarów.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa był w stanie odzyskać dostęp do portfela kryptowalutowego, który był chroniony nieaktualnym hasłem i odzyskać z niego aktywa o wartości 3 milionów dolarów.

Co wiadomo

Włamanie było możliwe dzięki luce w dziesięcioletniej wersji oprogramowania do zarządzania hasłami RoboForm. Za pomocą skomplikowanych manipulacji i odrobiny szczęścia udało się ominąć ochronę skarbca kryptowalut i uzyskać dostęp do środków.

Dwa lata temu właściciel kryptowalut znany jako Michael poprosił eksperta ds. bezpieczeństwa Joe Granda o pomoc w przywróceniu dostępu do jego bitcoinów. W tamtym czasie aktywa były warte około 2 milionów dolarów. Portfel kryptowalutowy, który został utworzony ponad dekadę temu, zawierał znaczną ilość kryptowalut, ale z powodu utraconego hasła wydawał się niedostępny. Grand, który specjalizuje się w odzyskiwaniu danych i hakowaniu urządzeń elektronicznych, zajął się sprawą i wykorzystując słabości oprogramowania, był w stanie odzyskać hasło.

Przypadek ten podkreśla znaczenie aktualizacji oprogramowania i korzystania z solidnych narzędzi do zarządzania hasłami. Ilustruje również ryzyko związane z przechowywaniem kryptowalut i potrzebę kompleksowego podejścia do cyberbezpieczeństwa. Historia Michaela i Grande przypomina, że nawet stare i zapomniane zasoby cyfrowe można odzyskać, jeśli atakujący mają odpowiednią wiedzę i narzędzia.

Źródło: Wired