Badanie Apple Hearing Study: 15% osób codziennie doświadcza szumów usznych

Autor: Nastya Bobkova | 28.05.2024, 20:40
Badanie Apple Hearing Study: 15% osób codziennie doświadcza szumów usznych

W swoim najnowszym badaniu, Apple Hearing Study zwróciło uwagę na powszechność występowania szumów usznych wśród ludzi. Według badania, 15% osób doświadcza szumów usznych na co dzień, co ma znaczący wpływ na ich codzienne życie.

Co wiemy

Badanie przeprowadzone we współpracy z University of Michigan objęło ponad 160 000 uczestników i wykazało, że 77,6% respondentów kiedykolwiek doświadczyło szumów usznych. Naukowcy podkreślili znaczenie zrozumienia tych trendów w celu zmniejszenia związanego z nimi ryzyka.

Osoby starsze częściej doświadczają szumów usznych na co dzień, przy czym osoby powyżej 55 roku życia są trzykrotnie bardziej narażone na ich występowanie w porównaniu z młodszymi osobami w wieku od 18 do 34 lat. Mężczyźni również częściej doświadczali szumów usznych: 2,7% więcej mężczyzn doświadczało szumów usznych codziennie, ale 4,8% więcej mężczyzn stwierdziło, że nigdy ich nie doświadczyło.

Aby poradzić sobie z szumami usznymi, 28% respondentów korzystało z urządzeń wyciszających, 23,7% słuchało dźwięków natury, a 12,2% praktykowało medytację. Mniej niż 2,1% stosowało terapię poznawczo-behawioralną.

Uraz spowodowany hałasem wystąpił w 20,3% przypadków, a stres w 7,7%. Większość osób ma raczej krótkotrwałe epizody niż trwałe problemy.

W badaniu Apple Hearing Study wykorzystano dane zebrane za pomocą aplikacji iPhone Research, która gromadzi informacje na temat poziomu hałasu w otoczeniu i stylu życia.

Dane zostaną udostępnione Światowej Organizacji Zdrowia w ramach inicjatywy Make Listening Safe.Źródło: Apple Insider