Przegląd kieszonkowej kamery ze stabilizatorem DJI Osmo Pocket: przyjemność, którą można kupić
Chińska firma DJI szybko podbija światowy rynek dzięki swoim bardzo odważnym i technologicznym rozwiązaniam, które często można nazwać wyjątkowymi. Kto by jeszcze nawet 5 lat temu powiedział, że dzięki wysiłkam rasowej chińskiej firmy DJI drony będą dostępne dla rynków masowych, a nie tylko jako profesjonalne narzędzie za cenę astronomiczną. Gładke filmowanie wideo bez ogromnych inwestycji pieniężnych również w dużej mierze stało się dostępne dzięki DJI i stosunkowo niedrogim ręcznym stabilizatorem (są teraz ogromna liczba producentów). W pewnym momencie mieliśmy czas, aby odwiedzić pierwszą DJI Osmo oraz DJI Osmo Mobile dla smartfonów. A dziś zobaczymy, na co jest zdolna ultrakompaktowa, dosłownie kieszonkowa kamera DJI Osmo Pocket.
- Co to jest?
- Czym jest ciekawa kamera DJI Osmo Pocket?
- Co znajduje się w zestawie?
- Jak wygląda DJI Osmo Pocket?
- Jak zarządzać i co ona może?
- Czy dobrze strzela?
- Co do autonomii?
- Jakie są przydatne akcesoria?
- W wyniku
Co to jest?
DJI Osmo Pocket - kompletna, samodzielna i łatwa w obsłudze kamera ze stabilizatorem, która jest w stanie nagrywać wideo w rozdzielczości do 4K przy 60 klatkach na sekundę. Wymiary i waga jest mniejsza niż przeciętny smartfon.
Czym jest ciekawa kamera DJI Osmo Pocket?
Ogólnie rzecz biorąc, DJI Osmo Pocket można nazwać gotowym ultra-kompaktowym zestawem z kamery i stabilizatora 3-osiowego ze wbudowanym akumulatorem do 2 godzin pracy i małym ekranem dotykowym, który wystąpi jako LiveView-wizjer i narzędzie do szybkiego ustawienia. Kamera jest wyposażona w 1/1.3-calową matrycę 12-megapikselową, kąt widzenia 80° i przysłona f/2.0. Może strzelać 4K z szybkością 100 Mb/s, Slow Motion, Timelapse, Hyperlapse, i w stanie śledzić obiekty w kadrze. Oczywiście, zdjęcia kamera jest w stanie zrobić również (nawet w tym RAW) i panoramy 180° lub 3x3.
Co znajduje się w zestawie?
Do nas Osmo Pocket przyszedł z niekompletnym zestawem. Tylko kamera, adaptery i wtyczki do USB Type-C i Lightning. Standardowy zestaw zawiera jeszcze kabel Type-C, pasek na nadgarstek i jest bardzo łatwy w obsłudze w przypadku projektowania:
Jak wygląda DJI Osmo Pocket?
Kamera DJI Osmo Pocket jest bardzo kompaktowa i lekka, zaledwie 116 gramów. Kamera jest prawie w całości wykonana z matowego plastiku ciemnego, tylko pod przyciskami niewielka wstawka z powłoką Soft Touch. Widocznie dla bardziej niezawodnego chwyt. W górnej części znajduje się kamera ze stabilizatorem. W stanie wyłączonym, nie jest ustalona w inny sposób, więc to nadal zaleca się nosić w okładce. Jednak, jak pokazuje praktyka, noszenie w kieszenie kamera też przetrwa bez żadnych problemów.
Główna część gadżetu - uchwyt z wszystkimi elementami funkcjonalnymi i elektroniką wewnątrz. Na tylnej stronie (którą kamera zazwyczaj rozmieszczona do użytkownika) jest platforma z kontaktami do podłączenia adapterów na smartfony. Jeśli nie planuje się podłączenia, można zainstalować wtyczkę:
Poniżej są dwa przyciska sprzętowych do kontrolowania nagrywania, włączenie kamery i jeszcze pary funkcji bazowych. Nieco powyżej są Wskaźnik LED oraz jeden z mikrofonów. Ponad kontaktami jest mały ekran dotykowy:
Poniżej znajduje się port USB Type-C do ładowania i podłączenia akcesoriów oraz mikrofon:
Przednia część uchwytu nie zawiera niczego ciekawego. Tylko nieznacznie wygięta platforma pod palce z logo DJI:
Wygląd i jakość wykonania są bardzo fajne. Nawet na pierwszy rzut oka słaba konstrukcja z wymiennymi wtykami do podłączania smartfonów okazała się dość wiarygodną. Jedyną nie zbyt praktyczną rzeczą jest wstawka z Soft Touch. Ona jest dobra do uczucia, ale pozostają na nią ślady natychmiast. Po raz kolejny przypomnam o wadze: 116 g. To jest naprawdę ważne. Do porównania: niewielki stabilizator dla smartfona - 350 g, a także sam smartfon. W rezultacie otrzymujemy konstrukcję, która waży więcej niż pół kilo. Długo trzymać w ręce będzie nieco bardziej skomplikowane niż DJI Osmo Pocket.
Jak zarządzać i co ona może?
Pomimo faktu, że kamerę rzeczywiście można używać bez smartfona, dla niektórych zaawansowanych funkcji i aktywacji przy pierwszym włączeniu wymagany jest smartfon, na który będzie ustawiona aplikacja DJI Mimo. Po inicjalizacji kamery może być zaproszenie, aby zaktualizować oprogramowanie. Proces jest w pełni zautomatyzowany i odbywa się szybko. Wszystko, kamera jest gotowa do użycia. Podczas fotografowania bez smartfona wszystkie ustawienia dokonywane są za pomocą ekranu dotykowego i przycisków. Bardzo zadowolono jest to, że kamera szybko dochodzi do „gotowości bojowej”. Tak, smartfon jest pod tym względem nieco szybciej, ale jest to różne urządzenia. Zaciskamy przycisk zasilania, kamera „obudzi”, centruje stabilizator, możemy nacisnąć przycisk nagrywania. W niektórych sytuacjach wydajność pozwoli nie przegapisz moment. Pojedyncze naciśnięcie przycisku zasilania (we wlączanym stanie) przełącza między trybami fotografii i wideo, podwójne centruje kamerę, a potrójne - włącza twarz strzelca.
W trybie „off”, wszystkie ustawienia dokonywane są za pośrednictwem ekranu dotykowego. Jest mały, ale wygodny w obsłudze, chociaż niektóre funkcje nadal są dostępne tylko po podłączeniu smartfonu. Ekran wyświetla tryb i format zapisu, stan naładowania baterii, miejsce na kartę pamięci i wirtualny joystick do regulacji nachylenia kamery. Menu, ustawienia kamery, podgląd materialu i tryby fotografowania są otwierane przez przesunie w górę, w dół, w lewo i w prawo. Adaptacja jest szybka i już po kilku dniach stosowania nie zgubisz się, gdzie i co naciskać. Wśród przydatnych i ciekawych rzeczy jest autokalibracja. Potrzebnie umieścić kamerę na płaszczyźnie poziomej i uruchomić odpowiednią funkcję. Jest możliwość zapisać zdjęcia nie tylko w formacie JPG, ale RAW, w Pro-trybie są ustawienia ekspozycji i balansu bieli. Istnieją trzy tryby działania stabilizatora: FPV (First Person View) - dla dynamicznego filmowania. Follow - wynika z tytułu i Tilt Locked z blokowaniem pochylenia. Plus są dwa tryby śledzenia: szybki i wolny. W procesie fotografowania jedne dotknięcie na ekranie - ostrość, podwójne - wybór obiektu do automatycznego śledzenia. Ale śledzenie obiektów nie działa na 4k 60 FPS, tylko łatwiejsze we wszystkich przypadkach (w tym 4K 30 FPS). Zdjęcia panoramiczne DJI Osmo Pocket robi na 180°, lub 3x3, w każdym przypadku, kamera robi wszystko sama. Ale oglądać panoramy jest możliwe tylko ze smartfonu. Wideo i zwykłe zdjęcia - bezpośrednio na kamere (jak usunąć/dodać do ulubionych). Bardzo fajna rzecz Motionlapse: umieścimy kamerę na płaszczyźnie poziomej, ustawimy interwał fotografowania i czas rozpoczęcia i punkt początkowy i końcowy (obracając kamerę ręcznie), a następnie DJI Osmo Pocket robi wszystko sama. Interesującą cechą jest, że ekran jest mały i nie 16:9 (raczej 4:3). I są w ustawieniach 2 tryba wyświetlania Live View: lub trochę większy na cały ekran, ale z obrazami obrzezanymi po bokach, lub cały kadr 16:9, ale mniejsze i z czarnymi paskami górnymi i dolnymi.
Brędowa aplikacja DJI Mimo (jak sama kamera) dopóki nie mają lokalizacji, chociaż nie sądzę, że dla niektórych będzie to problemem. W aplikacji są dostępne welu instrukcje jak fotografować w różnych trybach. Wszystkie ustawienia kamery są duplikowane, ale na dużym ekranie to wszystko jest o wiele łatwiejsze, a także istnieją pewne dodatkowe funkcje. Jest wirtualny joystick do sterowania kamery. To pozwala zarówno obracać kamerę we wszystkich kierunkach, a robić to przy różnych prędkościach. Można włączyć linie siatki i nawet histogram w razie potrzeby, w trybie Pro można ustawić znaczenie ISO w zakresie od 100 do 3200, fragment od 1/8000 do 8 sekund, JPEG i RAW. W smartfonie dla Motionlapse jest dostępne już nie 2, ale 4 punkty trasy. Plus jest zestaw skryptów gotowych Story z gotowymi efektami.
W ogóle, zarządzanie i stosowanie są łatwe i zrozumiałe. Przyzwyczaić się z zarządzaniem łatwo, ale jest jedna wielka wada. W kamere brakuje modułów Bluetooth i Wi-Fi, więc zdalnie nie będzie działać. Moduł bezprzewodowy jest w formie opcjonalnej akcesorii (o których będziemy rozmawiać niżej), ale to kosztuje pieniądze, i kamera nie będzie taka zwarta. Z drugiej strony, jest on w postaci podstawki z Type-C dla ładowania, które jest również użyteczne.
Czy dobrze strzela?
Natychmiast należy powiedzieć, że to nie jest kamera akcji i kąt widzenia „tylko” 80°. Myślę, że to jest nawet plus: nie ma charakterystycznych zniekształceń. Kamera posiada automatyczną regulację ostrości, co również jest dobre, choć nie jest najbardziej zwinny, plus czasami „chybi”. Jest nadzieja na przyszłe oprogramowania układowe. Stabilizacja mechaniczna działa wspaniale: wideo uzyska znacznie łagodniejsze niż na smartfonach, nawet najbardziej fajnych. Śledzenie obiektu działa prawidłowo i szybko. Ale obiekt, który znajduje się już w ruchu, łapiąc na małym ekranie kamery jest trudno. Smartfon jest bardziej wygodny. Generalnie, jakość wideo jest bardzo zadowolona. DJI Osmo Pocket strzela bardzo dobrze w praktycznie w każdych warunkach. Dalej są welu przykładów wideo w różnych rozdzielczościach, różnych warunków fotografowania i śledzenia obiektów:
Slow Motion:
Motionlapse wyglądać magicznie, choć idealnie nie powinien robić przez okno:
Zdjęcia z aparatu obsługuje również bardzo dobrze, ale ten parametr jest nadal nieznacznie gorszy od obecnego flagowego smartfona:
Panoramy:
Co do autonomii?
Kamera jest zasilana od akumulatora o 875 mAh, 6.738 Wh. Obiecują 140 minut działania przy nagrywaniu 1080p/30 fps i ładowanie za 73 minuty z ładowarki o 10 W (gdzieś tak i będzie). Fotografował w różnych trybach, głównie w rozdzielczości 4K, otóż czas pracy, oczywiście, nieco mniej. Policzyć dokładnie w takim trybie trudno, ale pół godziny będzie, co jest bardzo dobre.
Jakie są przydatne akcesoria?
Rzadki przypadek w naszych przeglądach, ale kilka słów do powiedzenia na temat akcesoriów niezbędnie. DJI bardzo podoba się zarabiać na akcesoriach, to znaczy, że są naprawdę pomocne. Na AliExpress już jest welu, ale skupimy się tylko na brędowych. Istnieją moduł bezprzewodowy, który podłącza się od dołu, w Type-C, okładka z baterią i miejscem na dwie karty pamięci microSD, podłączony kontroler z fizycznym kołem sterowym, adapter do podłączenia zewnętrznego mikrofonu, monopod, podwodna obudowa, która wytrzymuje nurkowanie do głębokości 60 m, zestaw filtrów gęstości neutralnej i różne montowania.
W wyniku
DJI Osmo Pocket jest to bardzo fajnai i dotąd jedyna w swoim rodzaju taka kompaktowa, funkcjonalna kamera 4K, którą można wziąć ze sobą na każdej podróży. Doskonale strzela wideo, stabilizator elegancko radzi sobie ze swoim zadaniem, istnieje wiele ciekawych trybów i czekawych rzeczy (śledzenie obiektów w ruchu, Motionlapse i tak dalej), tryb ręczny regulacji i możliwość zapisu RAW. Kamera jest łatwo kontrolowana, zarówno w trybie autonomicznym lub w smartfonie poprzez zastosowanie oprogramowania brędowego. DJI Osmo Pocket jest bardzo ciekawy i przyjemny w użyciu, choć istnieje kilka rzeczy, które nie są przyjemne. Brak interfejsów bezprzewodowych nieco ogranicza swobodę działania, a akcesorię dodatkowy kosztuje pieniądzy i robi kamerę mniej kompaktową i wygodną. Autofokus działa bardzo powoli i nie zawsze dokładnie, ale jest nadzieja, że będzie poprawiony.
6 powodów, aby kupić DJI Osmo Pocket:
- doskonała jakość wideo i zdjęć;
- elegancka stabilizacja;
- duża liczba ciekawych trybów fotografowania;
- zwarta konstrukcja i montaż wysokiej jakości;
- łatwe i zrozumiałe zarządzanie jedną ręką;
- funkcjonalna aplikacja brędowa.
2 powody, aby nie kupować DJI Osmo Pocket:
- brak interfejsów bezprzewodowych "z pudełka";
- bez pośpiechu i nie zawsze dokładny autofokus.
DJI Osmo Pocket
DJI Osmo Pocket - kompletna, samodzielna i łatwa w obsłudze kamera ze stabilizatorem, która jest w stanie nagrywać wideo w rozdzielczości do 4K przy 60 klatkach na sekundę. Wymiary i waga jest mniejsza niż przeciętny smartfon.
Kupić w Fly TechnologyCharakterystyki techniczne DJI Osmo Pocket | |
---|---|
Kamera | 1/2.3 „CMOS 12 megapikseli, kąt widzenia: 80°, F2.0 (EGF 26 mm), |
Wymiary | 121.9x36.9x28.6 mm |
Waga | 116 g |
Rozdzielczość wideo | 4K Ultra HD: 3840x2160 24/25/30/48/50/60p FullHD: 1920[1080 24/25/30/48/50/60/120 |
Max. bitrate wideo | 100 Mb/s |
Obsługiwane karty pamięci | microSD, do 256 GB (FAT32 (≤32 GB exFAT> 64 GB) |
Zdjęcie | JPEG/JPEG+DNG |
Wideo | MP4/MOV (MPEG-4 AVC/H.264) |
Stabilizator | Rotacja: -230°... + 50°, nachylenie: -95° ... + 50°, nachylenie: ± 45°, max. regulacja prędkości 120°/s |
Gniazda | USB Type-C, MicroSD |
Bateria | Li-Pol, 875 mAh, 6.738 Wh |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej
- Recenzja Acer Predator Triton 500: laptop do gier z RTX 2080 Max-Q w zwartej lekkiej obudowie
- Przegląd SteelSeries Rival 650 Wireless: bezprzewodowa mysz dla graczy z podwójnym czujnikiem i szybkim ładowaniem
- Przegląd Honor Watch Magia: magiczne kopnięcie
- Przegląd MPOW T5: bezprzewodowe słuchawki TWS z długim czasem działania za pół ceny
- Przegląd Sony Xperia 10 Plus: smartfon dla ulubionych programów telewizyjnych i sieci społecznościowych