Przegląd MPOW T5: bezprzewodowe słuchawki TWS z długim czasem pracy za połowę ceny

Autor: Technosław Bergamot | 09.06.2021, 11:42
Przegląd MPOW T5: bezprzewodowe słuchawki TWS z długim czasem pracy za połowę ceny

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiła się oddzielna klasa bezprzewodowych słuchawek, oddzielonych między sobą przewodem. Tradycyjnie, słuchawki Apple AirPods są pierwszymi, które przychodzą na myśl (choć technologiczna przewaga w kwestii należy do startupu Bragi z ich modelem słuchawek Bragi Dash, z powodzeniem publikowanych na Kickstarter w 2014 roku). Sprawdziliśmy już i AirPods i podobne modele takich słuchawek innych producentów: Gear IconX 2018 i Galaxy Buds Samsung, Sony WF-SP700N i Huawei FreeBuds. Ale na rynku jest dzisiaj ogromna liczba chińskich producentów (i to nie tylko chodzi o Xiaomi AirDots). Są znacznie tańsze, więc gdy jeden z tych producentów, MPOW, zwrócił się do mnie, interesujące było dowiedzieć się, co takie słuchawki mogą zrobić i jak bardzo ich możliwości różnią się od markowych odpowiedników. Co więcej, obecnie na rynku jest wielu interesujących nowych chińskich producentów, których produktom można ufać (mowa nie tylko o liderach takich jak DJI, ale także na przykład odkurzacze ILIFE lub dobry producent kabli i ładowarekk Baseus, Którego niedawno przeglądaliśmy). Zaskakująco, model MPOW T5 był godny pochwały, ale biorąc pod uwagę jego cenę tag 165 złotych, jej można wybaczyć kilka nieznacznych wad.

MPOW T5

Niedrogie słuchawki TWS, które pokochasz

Te słuchawki zachwycają stosunkiem jakości do ceny. Wspaniały dźwięk, który jest tak dobry jak u konkurencji. Długi czas pracy na baterii i ochrona przed wodą IPX7. Wsparcie dla aptX, Bluetooth 5.0 oraz autorskiej technologii Qualcomm noise cancellation cVc 8.0. MPOW T5 różni się od bardziej zaawansowanych modeli brakiem aplikacji na smartfony.

Kup na AliExpress Kup na Allegro.pl
MPOW T5 Polecamy

3 powodów, aby kupić MPOW T5

  • doskonały dźwięk, który jest porównywalny do droższych modeli;
  • większy niż w konkurentów czas życia baterii;
  • oszczędna cena poniżej w 1,5-2,5 razy niż markowych modeli.

2 powodów, aby nie kupować MPOW T5

  • nie ma aplikacji dla pracy ze smartphonem;
  • nazwa na etykiecie jest najważniejszym (Beats wam do pomocy, tam opłaty za marketing więcej niż wystarczająco). 

Co to jest?

Model MPOW T5 odnosi się do tak zwanych słuchawek TWS. TWS lub TrueWireless Stereo to znak towarowy Qualcomm, który wytwarza pasujące chipy do takich słuchawek. Charakteryzują się niskim zużyciem energii i możliwością jednoczesnej pracy z dwoma słuchawkami Bluetooth. Nawiasem mówiąc, zaawansowana wersja tej technologii o nazwie TWS Plus umożliwia niezależną synchronizację dźwięku między obydwoma słuchawkami, ułatwiając użytkownikowi łączenie się z nimi. MPWO T5 używa chipa Qualcomm QCC 3026, zaprojektowany specjalnie dla tanich modeli miniaturowych słuchawek. Nie myl się ze słowem „budżet” - z technologicznego punktu widzenia obsługuje Bluetooth 5.0, aptX i opatentowany system redukcji szumów Qualcomm cVc dla mikrofonu. Słuchawki z QCC 3026 mogą pracować z 24-bitowym dźwiękiem i 2-megabitowym strumieniem audio z dwoma niezależnymi słuchawkami. Słuchawki te mają ochronę przed wodą IPX7 i są ustawione jako model do uprawiania sportu (nie boją się potu i deszczu).

Co to za firma MPOW

O firmie wiemy niewiele. Siedziba główna znajduje się w Hong Kongu. Jego chiński założyciel studiował w USA i teraz z powodzeniem sprzedaje swoje słuchawki na Amazon (jedna z 10 najlepiej sprzedających się marek słuchawek tam). Cheetach + Sport Headphone Model otrzymuje nagrodę za najlepszy wygląd Red Dot w 2017 roku. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko wygląda jak nowy ambitny gracz na rynku, zdolny konkurować z wybitnymi markami. Samo słowo MPOW, jak rozumiem, nic nie znaczy, ale powoduje skojarzenie z Empower (włączenie, wzmocnienie) lub Power - siła / władza.

Co w pudełku

Przegląd MPOW T5: bezprzewodowe słuchawki TWS z długim czasem pracy za połowę ceny-2

W prostym, skromnym pudełku kartonowym (odrazu żuca się do oczy chęć nie popisywania się grubą tekturą, za którą klient ostatecznie płaci), znajduje się futerał do przechowywania i ładowania, kabel USB microUSB, 2 dodatkowe zestawy uszczelek gumowych 3), bardzo krótka koronka do przymocowania futerału do torby (przypuszczam, że potrzebny będzie karabinek), krótka instrukcja obsługi (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, japoński, ale wszystko jest jasne z rysunków, nawet bez dużej znajomości języków) i odzielna kartka wielkości wizytówki z przypomnieniem nie używać ładowarek o napięciu powyżej 5 woltów. W rezultacie, wybierając sposób nieszkodliwy ładowania (dom jest pełen urządzeń szybkiego ładowania od różnych producentów), wolałem ładować słuchawki z laptopa.

Wygląd

Obudowa wygląda prosto - niedrogie tworzywo sztuczne, złącze microUSB na tylnej ścianie (zacząłem ją odstawiać, niektóre akcesoria zostały już przeniesione na USB-C) i teksturowaną powierzchnię wytłoczoną „pod skórę”. Ciekawe, że kiedy słuchawki są zainstalowane w obudowie, uruchamiane jest „magnetyczne wykończenie” - niezależnie wskakują do przypisanych im gniazd. Przed obudową znajdują się 4 diody LED, które wskazują poziom naładowania wbudowanych baterii. Każdy z nich odpowiada poziomowi 25% naładowania.

Same słuchawki są miniaturowe, ale nieco większe niż na przykład Galaxy Buds, wydane w tym roku. Brak powierzchni dotykowych, przycisk na każdej słuchawce z pierścieniem LED pod nimi.

Porównanie wielkości z Samsung Buds

Dla porównania miałem pod ręką tylko Samsung Galaxy Buds, są one nieco mniejsze (obudowa jest również mniejsza) i bardziej zaawansowane technologicznie, ze swoimi ciekawostkami, jak naprzykład tawianie na pauzę, przy usuwaniu jdnej słuchawki. Możesz też odebrać połączenie z telefonem po jej usunięciu. Ale kosztują prawie trzy razy więcej. Więcej można jednak przeczytać w naszym przeglądzie Galaxy Buds.

Jak brzmią MPOW T5? Wypadają z uszu? Jak długo pracują?

Przegląd MPOW T5: bezprzewodowe słuchawki TWS z długim czasem pracy za połowę ceny-15

Szczerze mówiąc, biorąc pod uwagę, że cena jest znacznie niższa niż wszystkich bezprzewodowych słuchawek, z których korzystałem wcześniej, nie miałem żadnych specjalnych oczekiwań, ale dźwięk był zaskakująco wspaniały. Z całą odpowiedzialnością jestem gotów powiedzieć, że nie brzmią gorzej niż referencyjne Galaxy Buds - dźwięk jest przestrzenny i bogaty, z dużą szczegółowością. Stał się szokiem, gdy na starych, dobrze znanych kompozycjach zacząłem rozróżniać wszelkiego rodzaju odcienie, których wcześniej nie słyszałem. MPOW T5 okazał się również doskonałą izolacją akustyczną (oczywiście nie zagłuszą hałasu metra, ale aby usłyszeć rozmówcę, trzeba zdjąć słuchawkę). Dobry margines głośności - tradycyjnie przyzwyczaiłem się do słuchania muzyki przy maksymalnej głośności, ale tutaj nieco zmniejszyłem poziom, ponieważ nawet dla mnie okazał się zbyt wysokim. W uszach słuchawki są również mocno trzymane. Jeśli chodzi o bieganie, nie powiem (pozycjonowanie sportowe jest bardziej prawdopodobne, że jest na siłowni niż bieganie), ale możesz bezpiecznie opuścić dom z nimi - nie ma obawy przed spadkiem w transporcie publicznym. Mój czas pracy był stabilny przez około 7 godzin, czyli prawie cały czas. Futerał do ładowania umożliwia zwiększenie tego czasu jeszcze kilka razy. Producent mówi, że możesz to zrobić nawet 6 razy. Ale to najwyraźniej dla warunków pracy przez całą dobę w trybie non-stop z przerwami na ładowanie. Ładowałem słuchawki około raz dziennie lub dwa. Miałem wystarczająco dużo ładunków na 4 dodatkowe cykle ładowania słuchawek, co również jest całkiem spore. Oznacza to, że wystarczy naładować obudowę raz lub dwa razy w tygodniu i umieścić w niej słuchawki za każdym razem, gdy nie są używane (więc trudniej je zgubić).

Na ile łatwo pracować z MPOW T5

Główną słabością słuchawek nazwałbym brak aplikacji. Oznacza to, że nie ma tych wszystkich modnych korektorów i inteligentnych ustawień dla poprawy dźwięku. Z drugiej strony, z takim dźwiękiem, nie są one szczególnie potrzebne, a bez oglądania poziomu naładowania baterii można żyć i wybaczyć im wszystko dzięki ich humanitarnej cenie. Przez kilka tygodni używania innych, wartych wspomnienia wad, nie spotkałem. Czy to brak multipoint, czyli możliwości jednoczesnego połączenia z komputerem i smartfonem. W tym samym czasie, aby przełączać się między urządzeniami, trzeba było włożyć słuchawki do obudowy i wyłączyć Bluetooth na jednym urządzeniu, aby słuchawki były podłączone niezależnie do drugiego. Pamiętają ostatnie podłączenie do urządzenia i jeśli Bluetooth zostanie ponownie włączony, połączenie pozostanie z podłączonym urządzeniem. Parowanie jest proste - wyświetlane są dwa urządzenia: Mpow-T5R i Mpow-T5L (prawy i lewy), możesz połączyć się z dowolnym z nich, drugie łączy się samodzielnie. Podobnie jak w przypadku innych podobnych słuchawek, wszelkie awarie, jeśli się pojawią, można łatwo leczyć poprzez proste ponowne podłączenie: musisz odłożyć słuchawki do obudowy, a następnie wyjąć je ponownie. Łączą się niezależnie.

Sterowanie jest proste: aby włączyć, należy nacisnąć jeden raz przycisk dowolnej słuchawki. Aby wyłączyć - naciśnij i przytrzymaj przycisk przez trzy sekundy: po podwójnym sygnale dźwiękowym słuchawki wyłączą się. Włącz, wyłącz i połącz się z komentarzem głosowym w języku angielskim. Gdy poziom naładowania baterii spada do krytycznego poziomu, słuchawki zaczynają wydawać dźwięki. Oznacza to, że naładowania wystarczy na kolejne 5-10 minut. Aby aktywować parowanie Bluetooth, kliknij dwukrotnie przycisk prawej słuchawki. Aby usunąć wszystkie wiązania, musisz zainstalować obie słuchawki w obudowie i przytrzymać oba przyciski przez 15 sekund. Podczas odtwarzania muzyki naciśnij raz, aby wstrzymać / wznowić odtwarzanie lub odebrać połączenie. Długie naciśnięcie rozłącza połączenie podczas rozmowy telefonicznej. Dwukrotne naciśnięcie prawego przycisku słuchawek uruchamia następny utwór, lewy - poprzedni.

Wniosek

Pomimo niższej ceny niż tagu konkurencji big-nazwę (na przykład Huawei FreeBuds 4i obecnie kosztują 300 zł, a Samsung Galaxy Buds+ – 400 zł) MPOW T5 pozostawia zaskakująco dobre wrażenie dźwięku, podobnie jak wdroższych modeli. Szczerze mówiąc, po zapoznaniu się z tym modelem, chciałem spojrzeć na inne modele słuchawek TWS za te same pieniądze, a nawet mniejsze (nie próbowałem tych samych urządzeń Xiaomi AirDots 2, w jakiś sposób nie dostałem rąk, można je kupić za śmiesznee 65 zł) , MPOW T5 wykazał się doskonałym poziomem dźwięku i podobał mi się bogaty dźwięk, doskonała izolacja akustyczna i niezwykle duża rezerwa głośności dla miniaturowych modeli. Kolejnym zaskakującym odkryciem dla mnie była żywotność baterii, sięgająca 7 godzin (biorąc pod uwagę przypadek ładowania, jest to kolejne 28 godzin muzyki, ale z przerwą półtorej godziny na ładowanie). Wszystko to pozwala nie tylko przyznać temu modelowi nagrodę redakcyjną „polecamy”, ale także powiedzieć, że w już zatłoczonym niebie producentów elektroniki świeci się nowa gwiazda dla gg.

PS Na mnie (i dlatego na was) wciąż czekają zamknięte słuchawki MPOW H12 z aktywną redukcją szumów, o nich opowiem następnym razem.

MPOW T5

Niedrogie słuchawki TWS, które pokochasz

Te słuchawki zachwycają stosunkiem jakości do ceny. Wspaniały dźwięk, który jest tak dobry jak u konkurencji. Długi czas pracy na baterii i ochrona przed wodą IPX7. Wsparcie dla aptX, Bluetooth 5.0 oraz autorskiej technologii Qualcomm noise cancellation cVc 8.0. MPOW T5 różni się od bardziej zaawansowanych modeli brakiem aplikacji na smartfony.

Kup na AliExpress Kup na Allegro.pl
MPOW T5 Polecamy

Główne specyfikacje TWS-słuchawek MPOW T5 MPBH322AB
chip Qualcomm QCC 3026 z 8,0 cvc
Bluetooth 5.0, A2DP, AVRCP, HSP, HFP, aptX
Głośniki 20-20000 Hz, 16Ω 90 dB
Ochrona przed wodą IPX7 (wytrzymać zanurzenie w wodzie w ciągu pół godziny do głębokości 1 metra)
futerał ładunkowy 3,7 V, 280 mA-H, microUSB, czas ładowania od przypadku do 3 godzin słuchawki - 1,5 godziny
Runtimes do 7 godzin odtwarzania muzyki, do 5 godzin rozmów, do 100 godzin czuwania

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej