Tegoroczna linia flagowych smartfonów Xiaomi obejmuje trzy modele, a młodszy Xiaomi 14 został już zrecenzowany przez gg . Okazał się on zaskakująco przyjemnym i łatwym w obsłudze smartfonem o kompaktowych wymiarach w porównaniu do większości współczesnych flagowców. Xiaomi 14 ma wiele istotnych zalet i argumentów przemawiających na jego korzyść. Jest wyposażony w topowy, wydajny procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, jasny wyświetlacz LTPO OLED z częstotliwością odświeżania 120 Hz oraz optymalny zestaw kamer, które robią świetne zdjęcia i filmy. Smartfon ma długą żywotność baterii i obsługuje szybkie ładowanie przewodowe i bezprzewodowe. Konstrukcja jest mało oryginalna, ale Xiaomi 14 wygląda dobrze, jest wykonany z metalu i szkła oraz ma pełną ochronę przed brudem i wodą zgodnie ze standardem IP68. Chociaż oczywiście nie wszystko jest idealne i jest kilka drobnych skarg na smartfon. Tak potężny procesor jest trudny do schłodzenia w kompaktowej obudowie, a przy długotrwałym maksymalnym obciążeniu smartfon wyraźnie się nagrzewa i może się trząść. Jest to jednak prawie niemożliwe do osiągnięcia w prawdziwym życiu. Powłoka HyperOS jest szybka i wygodna. Ale, podobnie jak MIUI, ma wbudowane reklamy i niepotrzebne niepotrzebne aplikacje.
Najbliższym konkurentem jest oczywiście nieco bardziej kompaktowy Samsung Galaxy S24. Xiaomi 14 ma mocniejszy procesor, większą baterię, szybsze ładowanie, więcej pamięci i (na papierze) ciekawszy aparat, choć to należy sprawdzić przez bezpośrednie porównanie w tych samych warunkach. Galaxy S24 ma bardziej znaną markę i czystszą powłokę bez reklam i niepotrzebnego oprogramowania. Alternatywą dla innego systemu operacyjnego jest iPhone 14 Pro za mniej więcej tę samą cenę. A dla tych, którzy lubią bardziej oryginalne smartfony, można spojrzeć w stronę Samsung Galaxy Flip5, lub nieco tańszy Moto Razr 40 Ultra.
5 powody, dla których warto kupić Xiaomi 14:
- kompaktowa, wygodna obudowa ze stopniem ochrony IP68;
- najwyższej klasy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3;
- jasny wyświetlacz OLED z częstotliwością odświeżania 120 Hz;
- długa żywotność baterii i szybkie ładowanie;
- wszechstronny zestaw aparatów, które robią dobre zdjęcia.
2 powody, dla których nie warto kupować Xiaomi 14:
- przegrzewanie się procesora przy długotrwałym maksymalnym obciążeniu;
- dużo reklam w stockowych aplikacjach Hyper OS.
Szybki skok:
- Co jest dołączone do Xiaomi 14?
- Jak wygląda Xiaomi 14?
- Jak dobry jest ekran Xiaomi 14?
- Jakie są sposoby na odblokowanie Xiaomi 14?
- Co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy baterii Xiaomi 14?
- Jak przyjazny dla użytkownika jest interfejs Xiaomi 14?
- Jak dobre są kamery Xiaomi 14?
- Podsumowując
Co jest dołączone do Xiaomi 14?
Xiaomi 14 jest dostarczany w standardowym białym pudełku z minimalnym nadrukiem: logo Mi, nazwą modelu i logo Leica, we współpracy z którą powstał aparat smartfona (jak twierdzi producent). Chińscy producenci zawsze zapewniają użytkownikom dobry zestaw akcesoriów po wyjęciu z pudełka. W środku oprócz samego smartfona znajdziemy zasilacz 90W, kabel USB Type-C, folię ochronną (już na ekran), narzędzie do wysuwania tacki, dokumentację oraz ochronny bumper. Jest on czarny i dobrej jakości. Ma ładne szorstkie wykończenie i krawędzie chroniące wyświetlacz i aparat.
Jak wygląda Xiaomi 14?
Xiaomi postanowiło nie eksperymentować z wyglądem swojego młodszego flagowca Xiaomi 14 i uczyniło go absolutnie klasycznym nowoczesnym smartfonem monoblokowym. Jest to jeden z najbardziej kompaktowych nowoczesnych flagowych smartfonów. Ma płaski ekran o przekątnej 6,36 cala, który jest naprawdę mały jak na współczesne standardy. Xiaomi twierdzi, że szerokość ramek wokół wyświetlacza wynosi tylko 1,61 mm, co wydaje się być prawdą. ramki są rzeczywiście bardzo cienkie. Przód i tył smartfona jest chroniony przez Gorilla Glass Victus. Przednia kamera znajduje się w zwykłym okrągłym otworze, a nad nią znajduje się standardowe gniazdo z głośnikiem słuchawki, który jest również używany do dźwięku stereo.
Ramka wykonana jest z metalu i ma błyszczące wykończenie, w naszym przypadku czarne. Zbiera odciski palców, ale wygląda dobrze. Ramka jest płaska na całym obwodzie smartfona, co w pewnym stopniu poprawia pewność chwytu. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę dość śliskie powierzchnie. Przyciski zasilania i głośności są również metalowe, znajdują się w zwykłym miejscu. A dzięki niewielkim rozmiarom samego smartfona są wygodne w użyciu zarówno prawą, jak i lewą ręką. Nie ma potrzeby sięgania.
Górna krawędź smartfona została całkowicie pozbawiona jakichkolwiek elementów funkcjonalnych. Dodatkowy mikrofon i nadajnik podczerwieni do sterowania elektroniką użytkową zostały umieszczone w module tylnej kamery. Dół jest standardowy: główny głośnik, mikrofon, tacka i złącze Type-C. Warto zauważyć, że w przypadku Xiaomi 14 jest to szybkie USB 3.2 Gen 1.
Tacka jest dość standardowa dla nowoczesnych flagowców i może pomieścić dwie karty SIM. Zamiast jednej z nich można użyć eSIM.
Tylna pokrywa jest szklana i ma zaokrąglony obwód. W naszym przypadku jest to matowe czarne szkło. Wygląda świetnie i nie zbiera odcisków palców, pokrywa zawsze pozostaje schludna, a matowa powierzchnia jest bardzo przyjemna w dotyku. Warianty biały i zielony mają błyszczące wykończenie, jest też wariant ze sztuczną skórą.
Moduł tylnej kamery jest bardzo masywny. Jest kwadratowy z zaokrąglonymi rogami, zajmuje ponad połowę szerokości obudowy i jest nieco wyższy niż tylna pokrywa. Duży rozmiar jest dość oczekiwany, biorąc pod uwagę zestaw kamer, który zawiera moduł teleobiektywu z ruchomymi obiektywami. Jako rozwiązanie dekoracyjne firma dodała rodzaj stopnia z reliefowym wzorem.
Xiaomi 14 jest dość kompaktowy w porównaniu do większości nowoczesnych smartfonów. Jego wymiary to 152,8x71,5x8,2 mm, waga 188 g. Dzięki niewielkiej szerokości i znacznej grubości korpusu smartfon idealnie leży w dłoni i jest dość wygodny w użyciu w podróży. Nie wygląda zbyt oryginalnie, ale jest stylowy i sprawia wrażenie drogiego. Obudowa jest chroniona przed brudem i wodą zgodnie z normą IP68, dzięki czemu może wytrzymać zanurzenie w wodzie na głębokość 1,5 m przez maksymalnie 30 minut.
Jak dobry jest ekran Xiaomi 14?
Xiaomi 14 ma wyświetlacz LTPO OLEDo przekątnej 6,36 cala. Rozdzielczość wynosi 2670x1200, z gęstością pikseli około 460 ppi. Xiaomi twierdzi, że jest to niestandardowa 12-bitowa matryca modelu C8, która jest w stanie wyświetlić ponad 68 miliardów odcieni kolorów. Producent obiecuje pokrycie kolorów na poziomie 100% przestrzeni DCI-P3 oraz lokalną szczytową jasność na poziomie 3000 cd/m² w trybie automatycznym. Wyświetlacz obsługuje standardy HDR10+ oraz Dolby Vision. Częstotliwość odświeżania wynosi 1-120 Hz, a odczyt z matrycy to 240 Hz. Istnieje funkcja eliminująca migotanie przy niskiej jasności - DC Dimming. W ustawieniach jest bardzo dużo. Oczywiście są standardowe ustawienia jasności, ciemne i jasne motywy, tryb czytania, wybór częstotliwości odświeżania (lub tryb automatyczny) i schematy kolorów. Dostępne są ustawienia Standard PRO (z gamą kolorów sRGB), Vivid i Saturated (z rozszerzoną gamą kolorów), Adaptive Colour (automatyczne dostosowywanie w zależności od oświetlenia otoczenia) i temperatury kolorów. W trybie zaawansowanym można ręcznie wybrać gamę kolorów i precyzyjnie dostosować tonację do reprodukcji kolorów RGB. Ponadto dostępnych jest kilka innych funkcji ulepszania obrazu: tak zwane Enhanced Textures (dodatkowe efekty podczas renderowania) oraz oddzielna sekcja o nazwie AI Visualisation System. Posiada ona funkcje ulepszania wideo, zdjęć i HDR, a także MEMC. Ta ostatnia działa tylko wtedy, gdy opcja Ultra High Resolution jest nieaktywna. W rzeczywistości MEMC rysuje dodatkowe klatki w filmie, aby uczynić go płynniejszym. To działa, ale nie zawsze jest odpowiednie: na przykład zwiastuny filmowe i telewizyjne wyglądają dość nietypowo przy około 60 FPS.
Ekran jest doskonałej jakości, z bardzo żywymi i bogatymi kolorami. Margines jasności jest wystarczający, aby obraz nie blakł w słońcu, a kąty widzenia są maksymalne. Pod pewnymi kątami biały kolor nabiera lekko niebieskawego odcienia. Jest to jednak typowe dla OLED: może występować zielonkawy lub niebieskawy odcień. Pomiary sprzętowe wykazały, że mmaksymalna jasność w trybie nasyconym wynosiła 481,764 cd/m2. Gama kolorów jest znacznie wyższa niż sRGB, aobraz jest zaakcentowany w kierunku zimnych odcieni.
W trybie Vivid gama kolorów jest również szersza niż sRGB, a jasność wynosi 472.738 cd/m2. Odwzorowanie kolorów jest jednak nieco gorsze:
Standardowy tryb PRO oferuje gamę kolorów zbliżoną do sRGB. Jasność jest nieco niższa, 453,623 cd/m². i jest lekki nacisk na chłodniejsze odcienie. Nie jest to jednak duży problem, biorąc pod uwagę opcje regulacji kolorów.
Porównanie z innymi modelami:
Nazwa urządzenia | Jasność białego pola, cd/m2 |
Jasność czarnego pola, cd/m2 |
Kontrast |
---|---|---|---|
Xiaomi 14 | 481.764 | 0 | ∞ |
realme 12 Pro+ 5G | 447.879 | 0 | ∞ |
Samsung Galaxy S24 Ultra | 721.58 | 0 | ∞ |
Samsung Galaxy Z Fold3 | 479.32 | 0 | ∞ |
Xiaomi 11T Pro | 493.872 | 0 | ∞ |
ASUS ROG Phone 5 | 482.347 | 0 | ∞ |
Samsung Galaxy S21+ | 437.906 | 0 | ∞ |
Sony Xperia 1 | 394.97 | 0 | ∞ |
Jakie są sposoby na odblokowanie Xiaomi 14?
Aby zidentyfikować właściciela, Xiaomi 14 ma standardowy zestaw narzędzi: ekranowy skaner linii papilarnych i rozpoznawanie twarzy za pomocą przedniego aparatu. Skaner linii papilarnych jest optyczny. Działa doskonale: niezwykle szybko i dokładnie. Jest to jeden z najszybszych skanerów ekranowych, jakie kiedykolwiek testowaliśmy w redakcji gg. Pod względem szybkości dorównuje mniej więcej ultradźwiękowemu skanerowi w Samsung Galaxy S24 Ultra i generalnie nie ustępuje klasycznym skanerom pojemnościowym. Jedyną rzeczą, która mi się nie podobała, była jego pozycja. Został umieszczony bardzo nisko. Rozpoznawanie twarzy jest dość standardowe, więc można spodziewać się szybkiego działania przy dobrym oświetleniu. Nie ma opcji zwiększenia jasności wyświetlacza lub nierozpoznawania twarzy z zamkniętymi oczami.
Co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy baterii Xiaomi 14?
Wydajność Xiaomi 14 jest zasilana przez topowy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, który jest obecnie jednym z najpotężniejszych procesorów mobilnych. Jest on produkowany przy użyciu 4-nanometrowego procesu i ma konfigurację 1+3+3+2rdzeni. Dokładniej mówiąc, jest to potężny rdzeń ARM Cortex-X4 o częstotliwości do 3,3 GHz, trzy rdzenie Cortex-A720 o częstotliwości 3,2 GHz, dwa rdzenie Cortex-A720 o częstotliwości 3,0 GHz oraz dwa energooszczędne rdzenie Cortex-A520 o częstotliwości 2,3 GHz. Akcelerator graficzny to Adreno 750 o częstotliwości 1 GHz. Uzupełnia go 12 GB RAM LPDDR5X, pamięć wewnętrzna - 512 GB, wykorzystuje szybką pamięć UFS 4.0. Smartfon jest dostępny w różnych konfiguracjach: z 8/12/16 GB pamięci RAM i 256/512 GB lub 1 TB pamięci masowej. Istnieje funkcja rozszerzenia pamięci RAM o 4/6/8 GB.
Testy wydajności Xiaomi 14
Biorąc pod uwagę topowe podzespoły, nie dziwi fakt, że smartfon wykazuje niezwykle wysokie wyniki w testach syntetycznych. To jeden z najwydajniejszych smartfonów dostępnych na rynku. Przez najbliższe kilka lat potencjalny właściciel nie będzie więc musiał martwić się o to, że smartfon nie uruchomi nowych gier lub zacznie działać wolniej.
Stabilność działania i nagrzewanie Xiaomi 14
Biorąc pod uwagę kompaktowe rozmiary smartfona, całkiem logiczne jest, że chłodzenie tak potężnego procesora może stanowić problem. Smartfon wykorzystuje zastrzeżoną wersję komory parowania z separacją cieczy i pary, którą firma nazywa systemem Xiaomi IceLoop. Twierdzi się, że jest on trzy razy bardziej wydajny niż standardowe komory parowania. Inżynierom nie udało się jednak pokonać fizyki i nadal występują pewne problemy z przegrzewaniem. Podczas przechodzenia ciężkich testów graficznych GFX Bench (a jest ich sporo i zajmują dużo czasu), smartfon przegrzewał się i test ulegał zawieszeniu. Po aktualizacji systemu wydaje się, że sytuacja już się poprawiła. Test dławienia procesora wykazał, że przy długotrwałym maksymalnym obciążeniu w trybie najwyższej wydajności, wydajność smartfona może spaść nawet o 82%. Obudowa dość mocno się nagrzewa. Nie udało nam się jednak osiągnąć podobnego efektu w codziennym użytkowaniu. Nawet w najbardziej wymagających grach smartfon działa stabilnie i prawie się nie nagrzewa.
Wydajność Xiaomi 14 w grach
Z nowoczesnymi grami na Xiaomi 14 wszystko jest w porządku. Możesz bezpiecznie ustawić najwyższe ustawienia grafiki i uzyskać stabilne 60 FPS. Dotyczy to zarówno znanego już Call of Duty Mobile, Diablo Immortal, jak i nowej, dość ciężkiej gry Kingdom: Blood opartej na odpowiednim koreańskim serialu. Jak każdy inny nowoczesny smartfon, Xiaomi 14 ma własną aplikację Game Turbo z typową funkcjonalnością. Lista wszystkich zainstalowanych gier, ustawienia wydajności, wyłączanie powiadomień, blokowanie jasności itp.
Łączność Xiaomi 14
Xiaomi 14 ma doskonałą łączność bezprzewodową, obsługującą wszystkie najnowsze standardy. Dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, Bluetooth 5.4 z obsługą AAC, aptX, aptX HD, aptX Adaptive, LDAC i LHDC 5.0, kodeki, dzięki czemu można spokojnie kupić słuchawki bezprzewodowe z najwyższej półki i nie martwić się o jakość sygnału. Dostępny jest moduł NFC do płatności zbliżeniowych. Obsługiwane są globalne systemy pozycjonowania: GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS i NavIC. Smartfon posiada również nadajnik podczerwieni do sterowania elektroniką. Działa on bezproblemowo, przynajmniej z urządzeniami stosunkowo znanych marek.
Jakość dźwięku Xiaomi 14
Podobnie jak większość nowoczesnych smartfonów, Xiaomi 14 odtwarza dźwięk stereo za pomocą głośnika głównego i słuchawkowego. Głośniki są dobrze wyważone pod względem głośności, nie ma zauważalnej różnicy. Poziom głośności jest wysoki, jakość również dobra. Ale coś przypominającego niskie częstotliwości jest dostępne tylko przy umiarkowanej głośności, przy maksymalnej są prawie niesłyszalne. Jest to typowe dla większości nowoczesnych smartfonów, w tym flagowców. Istnieje wsparcie dla wirtualnego dźwięku przestrzennego Dolby Atmos, a także autorskie ustawienia i korektory Xiaomi Sound. Reakcja na wibracje jest ogólnie dobra, ale nic wyjątkowego.
Żywotność baterii Xiaomi 14
Xiaomi 14 jest wyposażony w baterię 4610 mAh, co jest dobrą liczbą dla stosunkowo kompaktowego modelu. Smartfon okazał się zaskakująco wytrzymały: przy typowym codziennym użytkowaniu (połączenia, komunikatory, poczta e-mail, przeglądarka, sieci społecznościowe, trochę YouTube, aparat i półtorej godziny muzyki przez Bluetooth) można uzyskać półtora dnia pracy. Chociaż, oczywiście, jeśli dodamy do tego ciężkie gry i benchmarki, bateria może się wyczerpać do wieczora. Obsługiwane jest szybkie ładowanie 90 W, dzięki któremu smartfon jest w pełni naładowany w nieco ponad 30 minut. Istnieje również wsparcie dla ładowania bezprzewodowego o mocy 50 W, które (według Xiaomi) może naładować smartfon w 46 minut. Ale do tego trzeba kupić osobną markową ładowarkę bezprzewodową. Jest też wsparcie dla bezprzewodowego ładowania wstecznego o mocy 10W.
Dodatkowe funkcje Xiaomi 14
Smartfon ma też nadajnik podczerwieni do sterowania elektroniką. Działa bezproblemowo, przynajmniej z urządzeniami stosunkowo znanych marek.
A w dodatkowych ustawieniach ukryta jest funkcja pomiaru tętna za pomocą skanera linii papilarnych. Działa dość dokładnie.
Jak przyjazny dla użytkownika jest interfejs Xiaomi 14?
Xiaomi stopniowo przechodzi na nową powłokę HyperOS, a Xiaomi 14 działa na Androidzie 14 z HyperOS w wersji 1.0.6.0. Producent obiecuje 4 lata głównych aktualizacji oprogramowania i 5 lat poprawek bezpieczeństwa. Nie oznacza to, że nowa powłoka różni się jakoś radykalnie od poprzedniego MIUI. Są drobne różnice, ale przede wszystkim wizualne. Ogólnie rzecz biorąc, powłoka jest wygodna i, co ważne, bardzo dobrze zoptymalizowana. Działa niezwykle szybko. Organizacja przestrzeni jest znajoma. Istnieją pulpity z ikonami i widżetami, trzy rodzaje wyświetlania (pulpity, pulpity z oddzielnym menu aplikacji i tryb uproszczony z dużymi ikonami). Nawigacja za pomocą gestów i przycisków oraz wiele opcji zmiany stylu wizualnego.
Oprócz gestów nawigacyjnych istnieje wiele dodatkowych sposobów interakcji ze smartfonem. Począwszy od panelu bocznego z listą najnowszych aplikacji, asystenta dotykowego z szybkimi akcjami, a skończywszy na podwójnych i potrójnych dotknięciach z tyłu, aby uruchomić aplikacje. Tak było już w przypadku smartfonów Motorola.
Niestety, Xiaomi usunęło opcję wyboru widoku kurtyny. Można jedynie wybrać wygląd samych powiadomień. Mamy więc teraz tylko tzw. Centrum sterowania: przesunięcie w dół po prawej stronie ekranu wywołuje kurtynę z szybkimi ustawieniami, a po lewej - listę powiadomień. Nie ma możliwości przełączenia się na pojedynczą kurtynę. Może to być dostępne wraz z aktualizacjami.
Menedżer aplikacji może być dwojakiego rodzaju. Standardowy, z poziomą karuzelą kart. Lub pionowy, z aplikacjami w dwóch kolumnach. Z poziomu menedżera można przełączyć się do trybu podzielonego ekranu lub otworzyć aplikację w oknie (nie wszystkie aplikacje są obsługiwane).
Ogólnie rzecz biorąc, po wyjęciu z pudełka jest mniej niepotrzebnych aplikacji, a także mniej reklam. Ale nadal tam jest: podczas użytkowania reklamy pełnoekranowe były wyświetlane dwukrotnie w aplikacjach marki Xiaomi, a niepotrzebne rekomendacje stale pojawiały się w odtwarzaczu muzyki (można je wyłączyć w ustawieniach). Oprócz standardowego zestawu dyktafonu, menedżera plików, notatek, kompasu, menedżera smartfonów i aplikacji do przesyłania danych między smartfonami, istnieją dwa dodatkowe sklepy z aplikacjami i grami, GetApps i Game Center. Nie można ich usunąć.
Jak dobre są aparaty Xiaomi 14?
Xiaomi 14 ma uniwersalny zestaw aparatów głównych, teleobiektywów i ultraszerokokątnych typowych dla nowoczesnych smartfonów. Xiaomi pracowało nad aparatem wspólnie z firmą Leica, a moduły nie są do końca znane. Głównym z nich jest 50-megapikselowy OmniVision OVX9000, który firma nazywa Light Fusion 900. Ma on duży rozmiar fizyczny 1/1,31", zakres dynamiczny 13,5 EV, optykę z przysłoną f/1,6, 23 mm ECF, dwupikselową detekcję fazy PDAF, laserowy autofokus i optyczną stabilizację obrazu. W trybie standardowym stosowany jest zwykły schemat łączenia pikseli, rozdzielczość obrazu wynosi 12,5 MP, dostępny jest tryb 50 MP. Teleobiektyw ma również rozdzielczość 50 MP, ale wykorzystuje czujnik Samsung ISOCELL JN1 o wymiarach fizycznych 1/2,76" i rozmiarze piksela 0,64 µm. Optyka to f/2.0, 75 mm z ruchomą grupą soczewek wewnątrz. Umożliwia to ustawienie ostrości w zakresie od 10 do nieskończoności. Ta sama kamera jest używana w trybie makro. Współczynnik zoomu wynosi 3,2x, a stabilizacja optyczna jest dostępna. Kamera ultraszerokokątna również wykorzystuje 50 MP moduł Samsung ISOCELL JN1, optykę 14 mm, kąt widzenia 115˚, bez autofokusa. Przednia kamera - 32 MP OmniVision OV32B, f/2.0, 1/3.14". Smartfon może nagrywać wideo w rozdzielczości do 8K 24 FPS. Co ważne, możliwe jest nagrywanie filmów z rozszerzonym zakresem dynamiki HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG.
Aplikacja ma zwykłą logikę interfejsu: karuzelę podstawowych trybów, osobne menu z dodatkowymi, które można dodać do głównych. Główne ustawienia znajdują się na ekranie wizjera (lampa błyskowa, HDR, format, przełączanie aparatu, rozdzielczość wideo i FPS itp.) Dodatkowe ustawienia znajdują się w rozwijanym menu. Dostępne są tryby superksiężyca i długiego czasu otwarcia migawki, które wymagają statywu. Nietypowe funkcje obejmują przełączanie na Leica Vibrant (bardziej nasycone kolory) lub Leica Authentic (bardziej naturalne). I wiele możliwości nagrywania wideo. Oprócz możliwości nagrywania wideo HDR10+ lub Dolby Vision, smartfon ma kilka ciekawych dodatkowych trybów. Tryb krótkiego filmu z różnymi ustawieniami wstępnymi. I tryb reżyserski z możliwością ręcznego dostosowania prawie wszystkiego, w tym kierunkowości mikrofonu i możliwości podłączenia wielu smartfonów i tabletów do tej samej sieci Wi-Fi i używania ich jako wielu kamer do jednego filmu.
Główny aparat robi świetne zdjęcia w każdych, nawet trudnych warunkach. Zdjęcia są również szczegółowe, mają szeroki zakres dynamiczny, poprawne przetwarzanie cieni, źródeł światła i naturalne odwzorowanie kolorów. Oczywiście zdjęcia nocne mają ślady algorytmów obróbki, ale w przypadku Xiaomi 14 są one minimalne.
Zoom 2x - kadr z aparatu głównego:
Teleobiektyw z zoomem 3.2 robi dobre zdjęcia w niemal każdych warunkach. Zdjęcia są bardzo szczegółowe, mają szeroki zakres dynamiki i naturalne odwzorowanie kolorów w większości sytuacji. Jedynie wieczorem mogą pojawić się żółtawe odcienie w niewielkich ilościach:
Aparat ultraszerokokątny jest najsłabszy w całym zestawie. W rzeczywistości nie jest zły i jest na równi z większością nowoczesnych flagowych smartfonów (z wyjątkiem flagowców fotograficznych, takich jak Samsung Galaxy S24 Ultra). Ale w porównaniu do modułów głównego i teleobiektywu traci zarówno pod względem szczegółowości, jak i zakresu dynamicznego. Jest to szczególnie widoczne na zdjęciach wieczornych.
Teleobiektyw służy do makrofotografii. I z tego zadania wywiązuje się doskonale:
Xiaomi 14 kręci świetne wideo. W ustawieniach dostępne są różne tryby stabilizacji, choć nawet bez niej wideo 4K 60 FPS jest dobrej jakości, z doskonałą szczegółowością bez drgań i prawie bez efektu galaretki:
Podsumowując: pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o Xiaomi 14.
- Xiaomi 14 to nowoczesny flagowy smartfon z topowym procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3.
- Ma stosunkowo kompaktowe rozmiary, szklaną i metalową obudowę ze stopniem ochrony IP68.
- Wyposażony w wysokiej jakości 6,36-calowy ekran LTPO OLE z częstotliwością odświeżania 120 Hz.
- Posiada wszechstronny zestaw wysokiej jakości aparatów i robi świetne zdjęcia i filmy.
- Działa długo na jednym ładowaniu baterii i obsługuje szybkie ładowanie przewodowe i bezprzewodowe.
Specyfikacja Xiaomi 14 | |
---|---|
Wyświetlacz | LTPO OLED, 6,36 cala, 2670x1200 (proporcje 20:9), 460 ppi, 12 bit, HDR10+, Dolby Vision, 120 Hz, jasność szczytowa 3000 nitów |
Korpus | Wymiary: 152.8x71,5x8,2 mm, waga: 188 g |
Procesor | 64-bit 4nm Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, 1x3,3 GHz Cortex-X4, 3x3,2 GHz Cortex-A720, 2x3,0 GHz Cortex-A720, 2x2.3 GHz Cortex-A520, grafika Adreno 750, 1 GHz |
RAM | 8/12/16 GB LPDDR5X 8533 |
Pamięć flash | 256/512 GB / 1 TB UFS 4.0 |
Aparat |
50 MP (f/1.6, 23 mm, 1/1.31", 1.2µm, Dual Pixel PDAF, laserowy autofokus, OIS); teleobiektyw 50 MP (f/2.0, 75 mm, 1/2,76", 0,64µm, PDAF 10 cm - ∞, OIS, 3,2-krotny zoom); ultraszerokokątny 50 MP (f/2.2, 14 mm, 1/2.76", 0.64µm, 115˚); lampa błyskowa, wideo 8K@24fps, 4K@24/30/60fps (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG), 1080p@60fps; kamera przednia: 32 MP (f/2.0, 22 mm) |
Technologie bezprzewodowe | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, Bluetooth 5.4 LE, NFC, nadajnik IR |
GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NaviC |
Bateria | 4610 mAh, niewymienna, szybkie ładowanie 90 W, szybkie ładowanie bezprzewodowe 50 W, odwrotne ładowanie bezprzewodowe 10 W |
System operacyjny | Android 14 + HyperOS 1.0.6.0 |
Karta SIM | 2xNanoSIM, eSIM |
Opcjonalnie | optyczny skaner linii papilarnych w ekranie, ochrona IP68 |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Recenzja Realme 12 Pro+ 5G: przyciągający wzrok smartfon
- Sztuczna inteligencja w najlepszym wydaniu: recenzja Samsung Galaxy S24 Ultra
- Recenzja Realme C67
- Recenzja Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G
- Recenzja Samsung Galaxy S23 FE
Redakcja pragnie podziękować sieci sklepów Allo za uprzejme udostępnienie smartfona do recenzji