Naukowcy zamieniają martwe pająki w zrobotyzowane chwytaki

Autor: Maksim Panasovskyi | 28.07.2022, 21:21
Naukowcy zamieniają martwe pająki w zrobotyzowane chwytaki

Inżynierowie często czerpią inspirację z żywych organizmów podczas tworzenia ramion robotów. Ale naukowcy z Rice University odmówili kopiowania naturalnych mechanizmów i postanowili wykorzystać pająki do opracowania systemu do przechwytywania małych obiektów. Martwe pająki.

Co jest znane

Pająki nie mają mięśni, a ich kończyny są napędzane rodzajem hydrauliki, którą steruje osobny organ. Sprawia, że ​​łapy się kurczą. Sam narząd znajduje się przed ciałem pająka i nazywa się prosoma lub głowotułów.

Badacze z Teksasu opracowali mechanizm, który może poruszać kończynami martwych osobników. Obszar badań nazywa się nekrobiotykami.

Specjaliści wprowadzają igłę do głowotułowia i przyczepiają ją do ciała martwego pająka. Za pomocą strzykawki naukowcy mogą wprowadzać lub wypompowywać powietrze, w wyniku czego kończyny stawonoga zaczynają się poruszać.

Empirycznie stwierdzono, że taki uchwyt jest w stanie unieść ładunek, którego waga przewyższa wagę samego pająka o 130%. Według naukowców jeden pająk wystarczy, aby wykonać 1000 cykli otwierania/zamykania chwytaka, zanim rozpocznie się degradacja tkanki. Teoretycznie powłoka polimerowa może przedłużyć żywotność.

Eksperyment nie był zrobiony dla zabawy. Zdaniem naukowców takie manipulatory mogą być przydatne przy montowaniu i przenoszeniu małych obiektów. W szczególności przy montażu mikroelektroniki.

Źródło: Nowy Atlas